Bluetooth SD karta je již k dispozici

Toshiba konečně představila funkční Bluetooth kartu v provedení SD. Prozatím je dostupná pouze na japonském trhu a i ovladače pro různá kapesní zařízení jsou pouze v japonštině. Nemusíte se bát, anglických se brzy dočkáme stejně jako podpory počítačů Palm.

Již od začátku letošního roku si můžeme na japonském trhu zakoupit bezdrátovou Bluetooth kartu od Toshiby určenou pro paměťové sloty pro SD karty. Karta je kompatibilní se všemi SDIO sloty, na které můžeme narazit nejen v kapesních počítačích s operačním systémem PocketPC všech známých výrobců (Toshiba, Compaq nebo Nec), ale také v nových počítačích Palm.

Nic však není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Prodávané SD karty jsou totiž k dispozici pouze s japonskou jazykovou verzí ovladačů pouze pro zařízení pocházející z výrobních linek samotné Toshiby.
Ovladače pro kapesní počítače jiných výrobců (a jiné jazyky) jsou současně s podporou pro systém PalmOS ve stádiu vývoje – procházejí teď totiž fází betatestování. Podle vyjádření Toshiby budou tyto ovladače k dispozici již v polovině února letošního roku.

Tento termín je však oproti původním předpokladům poměrně značně opožděn. Verze pro Palmy řady m500 měly být totiž k dispozici již ke konci loňského roku. Proč tomu tak není? Můžeme se jen dohadovat o pravých důvodech, nicméně podle Internetové šeptandy je nejpravděpodobnější verzí mírná nekompatibilita paměťových slotů v Palmech, která prý nepodporuje korektně rozhraní SDIO, jehož prostřednictvím Bluetooth modul s kapesním zařízením komunikuje.

Bluetooth SD karta od Toshiby podporuje verzi 1.1 tohoto bezdrátového komunikačního protokolu a využít může dvou profilů – Virtuálního sériového portu a profilu bezdrátového přístupu k Internetu vytáčenou linkou (DUN). Pokud se v profilech příliš nevyznáte vězte, že prostřednictví toho prvního můžete například bezdrátově synchronizovat svého Palmíka s velkým stolním počítačem a prostřednictvím druhého můžete surfovat internetem přes váš mobilní telefon ukrytý hluboko ve vaší kapse.

Pro spoustu z nás nejzajímavější informaci jsem si nechal na úplný závěr. Cena této karty se blíží dvaceti tisícům Jenů, což v přepočtu odpovídá asi pěti a půl tisícům korun. Není to mnoho, ale také to není zrovna málo – zvlášť když si vzpomeneme na vize autorů této technologie, podle kterých měla být cena jednoho bezdrátového čipu pouhých pět dolarů, tj. necelé dvě stovky.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Bluetooth, BLU, Karta, SD karta

Určitě si přečtěte

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

** Doogee Mix dostává bezrámečkový design do nižších cenových pater ** Zaujme také vysoká operační paměť 6 GB RAM a velké úložiště ** Vše kazí jen špatně odladěné prostředí a slabší fotoaparát

8.  12.  2017 | Miksa Martin | 14

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2