Bluetooth SD karta je již k dispozici

Toshiba konečně představila funkční Bluetooth kartu v provedení SD. Prozatím je dostupná pouze na japonském trhu a i ovladače pro různá kapesní zařízení jsou pouze v japonštině. Nemusíte se bát, anglických se brzy dočkáme stejně jako podpory počítačů Palm.

Již od začátku letošního roku si můžeme na japonském trhu zakoupit bezdrátovou Bluetooth kartu od Toshiby určenou pro paměťové sloty pro SD karty. Karta je kompatibilní se všemi SDIO sloty, na které můžeme narazit nejen v kapesních počítačích s operačním systémem PocketPC všech známých výrobců (Toshiba, Compaq nebo Nec), ale také v nových počítačích Palm.

Nic však není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Prodávané SD karty jsou totiž k dispozici pouze s japonskou jazykovou verzí ovladačů pouze pro zařízení pocházející z výrobních linek samotné Toshiby.
Ovladače pro kapesní počítače jiných výrobců (a jiné jazyky) jsou současně s podporou pro systém PalmOS ve stádiu vývoje – procházejí teď totiž fází betatestování. Podle vyjádření Toshiby budou tyto ovladače k dispozici již v polovině února letošního roku.

Tento termín je však oproti původním předpokladům poměrně značně opožděn. Verze pro Palmy řady m500 měly být totiž k dispozici již ke konci loňského roku. Proč tomu tak není? Můžeme se jen dohadovat o pravých důvodech, nicméně podle Internetové šeptandy je nejpravděpodobnější verzí mírná nekompatibilita paměťových slotů v Palmech, která prý nepodporuje korektně rozhraní SDIO, jehož prostřednictvím Bluetooth modul s kapesním zařízením komunikuje.

Bluetooth SD karta od Toshiby podporuje verzi 1.1 tohoto bezdrátového komunikačního protokolu a využít může dvou profilů – Virtuálního sériového portu a profilu bezdrátového přístupu k Internetu vytáčenou linkou (DUN). Pokud se v profilech příliš nevyznáte vězte, že prostřednictví toho prvního můžete například bezdrátově synchronizovat svého Palmíka s velkým stolním počítačem a prostřednictvím druhého můžete surfovat internetem přes váš mobilní telefon ukrytý hluboko ve vaší kapse.

Pro spoustu z nás nejzajímavější informaci jsem si nechal na úplný závěr. Cena této karty se blíží dvaceti tisícům Jenů, což v přepočtu odpovídá asi pěti a půl tisícům korun. Není to mnoho, ale také to není zrovna málo – zvlášť když si vzpomeneme na vize autorů této technologie, podle kterých měla být cena jednoho bezdrátového čipu pouhých pět dolarů, tj. necelé dvě stovky.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Bluetooth, Karta, BLU

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Pixel 2: Zapomeňte na hardware. Google to s umělou inteligencí myslí vážně

Pixel 2: Zapomeňte na hardware. Google to s umělou inteligencí myslí vážně

** Google představil Pixel 2 a Pixel 2 XL ** Výrazné změny nečekejte, jde hlavně o příjemou evoluci loňských modelů ** Do boje půjdou proti nejvyšší konkurenci.

4.  10.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 51

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

** Bang & Olufsen vyrábí designová zařízení se špičkovým zvukem. ** Může to platit i o malém a levném Bluetooth reproduktoru? ** Proč má BeoPlay P2 jen jedno tlačítko pro zapnutí?

18.  9.  2017 | Březina Petr | 4