Bluetooth: vše, co vás kdy mohlo zajímat

Na letošním veletrhu CeBIT se to produkty s implementovanou technologií Bluetooth jen hemžilo. Snad se tak konečně dočkáme použití modrého zubu v běžné praxi. Co nám přinese, jaké jsou její přednosti a nedostatky?
Bluetooth: vše, co vás kdy mohlo zajímat
Na letošním veletrhu CeBIT se to produkty s implementovanou technologií Bluetooth jen hemžilo. Snad se tak konečně dočkáme použití modrého zubu v běžné praxi. Co nám tato technologie přinese, jaké jsou její přednosti a nedostatky?

Kdo to byl Modrý zub?

Modrý zub (anglicky Bluetooth) byl přezdíván dánský král Harald Blatan, syn Gorma. Vládl v roce 940-986, bojoval s německým císařem Otou I. a později s jeho následovníkem Otou II, který ho donutil přijmout křest. V roce 960 ovládl norské území. Roku 986 byl ze země vypuzen svým synem Svenem, který se křesťanství zřekl. Později byl ve Švédsku zavražděn.

Pokud si při vyslovení slova Bluetooth vybavíte dánské dějiny, pak se zřejmě nepohybujete v oboru mobilních telefonů. Budu vás tedy muset poučit, že Bluetooth je také název jednoho z nejnovějších a současně nejdiskutovanějších standardů pro bezdrátový přenos dat.

Nápad, který dal vzniknout technologii Bluetooth, se zrodil už v roce 1994 nepříliš daleko od rodné země krále Haralda, totiž ve Švédsku. Tehdy vyvstal ve společnosti Ericsson Mobile Communication požadavek na vývoj zařízení, které by za levný peníz, s malou energetickou náročností a především pak o minimálních rozměrech dokázalo propojit dvě různá elektronická zařízení na kratší vzdálenost prostřednictvím radiových vln. V únoru 1998 založilo pět světových firem skupinu SIG (Special Interest Group). Jména zakladatelů jsou Ericsson, Nokia, Toshiba, IBM a Intel.

Jejich spolupráce vyústila 26. července 1999 zveřejněním specifikace Bluetooth. Později se k zakladatelům SIG přidala další technologická esa: 3COM (pod nějž spadá světoznámý výrobce PDA Palm Computing), Compaq, Dell, Lucent Technologies, Motorola a samozřejmě se sem nasáčkoval i Microsoft.

Pryč s dráty

Co je na Bluetooth tak zajímavé a proč se o něm mluví v samých superlativech? Bluetooth je technologie na bázi radiového přenosu. Jak již bylo řečeno, byla vyvinuta za účelem nahrazení tradičního pevného propojení nejrůznějších elektronických zařízení. S jejím nástupem by tak z našich pracovních stolů a domácností měly zmizet nepraktické a neestetické kabely. Zbavíme se tak neustálého propojování všemožných konektorů a shánění těch správných a dostatečně dlouhých drátů, vodičů a šňůr. Možná namítnete, že toto se dá vyřešit infračerveným portem jenomže ten má nevýhodu nutnosti přímé viditelnosti. Oproti tomu radiovým vlnám nevadí překážky v podobě nábytku, lidí a zdí. Nemusí být v přímé viditelnosti. A hlavně mají větší dosah.

Všechno se vším

Technologie Bluetooth je založena na radiovém přenosu v mezinárodním neregulovaném pásmu 2,45 GHz s dosahem 10-100 metrů a rychlostí přenosu 712 kb za sekundu, s možností budoucího navýšení až na 2 Mb/s.

Další velkou předností Bluetooth má být naprostá universálnost. Pokud se podíváte na výčet firem, které se na vývoji této technologie podílí, pak musíte uznat, že to s kompatibilitou vypadá velmi růžově. Je jasné, že se nebude jednat pouze o propojení mobilních telefonů a počítačů. V budoucnu by mělo být možné takto nahradit opravdu všechny dráty a šňůry se kterými se v životě setkáváte. To znamená propojení sluchátek nebo handsfree sady se zdrojem zvuku, tedy telefonem, nebo audio přehrávačem, dále tiskárny, skeneru, reproduktorů, ale především také vaší ledničky, pračky, mikrovlnky a vůbec všeho, co by si spolu mělo co na dálku říci.

Všechna data, která si mezi sebou zařízení vyměňují, jsou samozřejmě šifrována, podobně jako u mobilních telefonů GSM a tudíž je zde zaručena vysoká míra bezpečnosti.

Další specifickou vlastností Bluetooth je jakási autodetekce. Zkrátka, jakmile jsou dvě zařízení s Bluetooth ve vzájemném dosahu, okamžitě se poznají a jsou připravena k vzájemné komunikaci.

Čeká nás skvělá budoucnost

Představte si, že máte v kapse u kalhot malou krabičku, která má implementován čip Bluetooth a navíc má zabudovánu vysílací a přijímací část GSM, případně UMTS. Pak je vše naprosto jednoduché. Přiblížíte se ke svému automobilu, který vás už na dálku pozná, a tak vám otevře své dveře. Jakmile do něj usednete, připojí se handsfree sada na váš aparát a můžete vesele telefonovat. Při výstupu z auta si místo těžké handsfree sady nasadíte sluchátko, samozřejmě bez drátů a můžete nadále přijímat hovory. Po příchodu do kanceláře se váš notebook okamžitě napojí do firemní sítě a vy můžete nejen surfovat po Internetu, ale i tisknout na tiskárně ve vedlejší místnosti. Navíc se váš Palm okamžitě synchronizuje s notebookem, a vy jste okamžitě připraveni odejít na obchodní jednání. Večer přijdete domů a vaše lednička se přes vaši zázračnou krabičku napojí na Internet, aby objednala potraviny, které v jejích útrobách chybí. Současně se mikrovlnná trouba s ledničkou domluví, co vám dnes připraví na večeři. Pak jen usednete do sedačky a svojí handsfree sadou ovládanou hlasem zatáhnete rolety a zapnete si televizi. Myslíte si, že mluvím o daleké budoucnosti? Omyl, některých z těchto zázraků se dočkáte ještě letos a zbytek přijde nejpozději v příštím roce.

Modelové případy

Pořád vás Bluetooth nebere? Zkuste si ještě přečíst následující případy použití:

Tři telefony v jednom. Jste doma a váš mobil je připojen přes Bluetooth na klasický aparát pevné telefonní linky, funguje tedy, jako pevná telefonní linka s bezdrátovým sluchátkem. Jdete ven a váš mobil se připojí na GSM síť. Přiblížíte se k jinému mobilu s Bluetooth a změní se na klasickou vysílačku. Stačí stisknout tlačítko a můžete mluvit, aniž byste platili.

Pomocí tzv. internetového mostu připojíte váš notebook k Internetu ať jste kde jste. Jste v kanceláři, pak bez jakékoliv kabeláže k místní LAN síti, jste v terénu, pak opět bez kabelů přes mobilní telefon. Přijdete domů, pak se automaticky připojí k vaší ISDN lince.

Interaktivní konference využijete při obchodním jednání. Začne už tím, že vymizí papírové vizitky a místo nich si vyměníte kontakty přes Bluetooth na svých Palmech. Pokud v průběhu jednání nastane potřeba předat partnerovi nějaké elektronické dokumenty, jednoduše mu je pošlete vzduchem.

Sedíte v kanceláři a na hlavě máte tzv. neomezený headset. Někdo vám zavolá na mobilní telefon, který máte na stole, přes svoje sluchátko hovor okamžitě vyřídíte. Po ukončení hovoru můžete v klidu dál diktovat text vašemu notebooku, případně posílat příkazy vašemu kávovaru.

A co teprve automatická synchronizace. Taky vás nebaví neustále nahrávat ty samé kontakty z mobilu do Palmu a pak ještě do pécéčka? Vše se může synchronizovat bez vašeho vědomí, stačí, aby se tato zařízení k sobě přiblížila na dostatečnou vzdálenost.

Kdy se dočkáme?

Nejprve se očekávalo, že zařízení s touto technologií dorazí na trh již na podzim roku 2000, ale objevily se jisté potíže typu vysoké pořizovací náklady a podobně. Díky tomu si ještě chvíli počkáme. Ale neklesejte na mysli. Na letošním veletrhu CeBIT se to zařízeními s Bluetooth jen hemžilo. Termín nasazení této technologie se tak nezadržitelně blíží a pokud se ho nedočkáme letos, pak už asi nikdy.

Co se ceny týče, tak původní vysoké náklady budou klesat, i když prozatím ne tak rychle jak se očekávalo. Loni byla průměrná cena Bluetooth Chipsetu cca 15 dolarů a do roku 2005 by měla klesnout až na 2 dolary s tím, že již v roce 2003 je výroba a spotřeba odhadována na více než 1 miliardu kusů těchto chipů. Což zní poměrně slibně.

Ještě letos

První zařízení s Bluetooth by se měla na trhu objevit ještě do konce tohoto roku. Mezi prvními by měl přijít bezdrátový headset od Ericcsonu (v sousedním Německu už se prodává) a ChatPen, kterým píšete textovky podobně, jako klasickou tužkou. Nokia už má Bluetooth baterii pro model 6210.

U kapesních počítačů PDA by se měl modrý zub objevit také co nejdříve. Operační systém PalmOS verze 4 již s podporou Bluetooth počítá. Ještě dál je japonská společnost Sony. Na začátku roku představila Bluetooth modul ve formátu paměťové karty Memory Stick.

Na poli počítačů se můžeme těšit na PC karty do notebooků nejen od IBM a Toshiby, na USB adaptéry od Motoroly a 3COMu. Mimochodem USB adaptér od Siemensu by se měl na trhu objevit již v červnu tohoto roku a jeho dosah je až 100 metrů.

Nejzajímavějším produktem, využívajícím technologii Bluetooth je však bezesporu rezervační a nákupní systém jízdenek u Švédských drah. Zkrátka a jednoduše se po příchodu na nádraží pomocí mobilního telefonu připojíte do sítě. Bez nutnosti stát fronty a vytahovat kreditky, či hotovost si zakoupíte tzv. virtuální jízdenku. Průvodčí ve vlaku je potom vybaven podobným zařízením, pomocí něhož ověří, zda je váš nákup zaznamenán v databázi, či ne.

Ještě zajímavěji vypadá služba BLIP, která by měla nehradit současné nepříliš populární Lokálně kontextové informace (LBS).

Diskuze (7) Další článek: Siemens WristPhone: mobilní telefon na zápěstí

Témata článku: Ostatní, Bluetooth, Skvělá budoucnost, Následující případ, Nejzajímavější produkt, Vedlejší místnost, Vysoká míra, Mikrovlnná trouba, Dějiny, Přijímací část, BLU


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11