Bluetoothová klávesnice pro mobily a PDA (recenze)

Představte si skládací klávesnici s plnohodnotnými tlačítky notebooku. Po rozložení se přes Bluetooth spojí s mobilem nebo PDA a můžete psát pohodlně jako na počítači. Právě jsme stručně popsali klávesnici Think Outside – zbytek najdete v její recenzi.
Bluetoothová klávesnice pro mobily a PDA (recenze)
Všechny metody zrychlující psaní na mobilním telefonu nebo kapesním počítači jsou ve srovnání s běžnou počítačovou klávesnicí jen pokusy pro zasmání. Nezachrání to ani malé klávesničky, kterými výrobci občas vybavují svá mobilní zařízení. Místo všemi deseti a poslepu je nutné tlačítka tisknout několika prsty a pečlivě kontrolovat překlepy.

Proto se k PDA (k mobilům zatím ne) začaly prodávat přídavné klávesnice. Než se objevilo připojení prostřednictvím infraportu, byl zde samozřejmě problém s kompatibilitou, protože co výrobce nebo model, to jiné rozhraní. Infrapřenos tento problém řešil, ovšem za cenu nutnosti přímé viditelnosti mezi oběma zařízeními. V pohodlí i univerzálnosti proto vítězí Bluetooth. Klávesnici Think Outside (firma) Stowaway Universal Bluetooth Keyboard (název) lze použít s většinou modrým zubem vybavených PDA a navíc i s chytrými telefony.

Klepněte pro větší obrázek S mobily nebo PDA se spojí přes Bluetooth

Tajemný mechanismus

Hned na začátek špatná zpráva: na českém internetu jsem nenašel žádnou firmu, která by u nás tento výrobek prodávala. Nechali jsme si ho poslat přímo od výrobce z USA, kde bez pár centů stojí 150 dolarů. Dostanete k ní koženkové pouzdro s zipem vystlané měkkou látkou, cédéčko s ovladači a pár návodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Koženkové pouzdro

Klávesnice má v zavřeném stavu rozměry 139 × 99 × 13 milimetrů. Asi bych se ji proto nesnažil dostat do kapsičky od košile, větší kapsa kabátu ji ale už skryje a o taškách nebo kufřících se nemá smysl bavit. Ani hmotnost 160 gramů nemůže být překážkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hliníkové pouzdro v zavřeném stavu • před rozevřením je nutné odklopit držák a stisknout tlačítko 

Zavřenou klávesnici chrání plechové kryty, plastový prvek je držák, který je nutné před rozevřením odklopit. Potom stačí stisknout tlačítko na levém boku a horní část díky pružině o pár centimetrů odskočí. Uchopíte ji a dokončíte rozevření, kulisový mechanismus sám zařídí, aby se osa otáčení přesunula z kraje doprostřed. Západka chrání rozevřenou klávesnici před samovolným složením. Po jejím uvolnění stačí obě části sklapnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Postup při rozkládání klávesnice

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled zezadu na otevřenou klávesnici • detail otvíracího mechanismu • 
západka drží klávesnici v rozevřeném stavu

Dá se psát i na kolenou

Máme před sebou klávesnici se třemi řadami tlačítek, které jsou rozměrově naprosto stejné jako na běžných noteboocích. Čtvrtou spodní řadu obsadily zejména funkční klávesy, oproti počítači ale chybí horní řada s čísly, která se vkládají pomocí přeřazovačů. Při psaní si musíte zvyknout, protože ačkoli se to třeba nezdá, horní číslicová řada je důležitá pro hmatovou orientaci. Rozevřená klávesnice má rozměry 251 × 148 (včetně držáku) × 13 milimetrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti klávesnice

Rozložení tlačítek s písmeny je stejné jako na běžné klávesnici, i část zvláštních znaků – tečka, čárka – je na svém místě. Několik tlačítek ale vyplňuje prázdné místo a napřed je musíte najít. Kromě standardního bílého popisku má většina tlačítek ještě jeden nebo dva další popisky. Podle barvy – zelená nebo modrá – se odlišuje, jestli se dané znaky vloží pomocí zelené nebo modré klávesy Fn. A nejsou to jen znaky, klávesovou zkratkou lze spouštět i nastavené aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bližší pohledy na klávesnici • blok s vysílačem Bluetooth

Psaní je opravdu velmi pohodlné. Tlačítka jsou velká a pocit při stisknutí stejný jako při psaní na notebooku – stejně jako rychlost. Klávesnice však není úplně stabilní a není praktické, když se během psaní posouvá po podložce nebo dokonce nadzvedává při silnějším stisknutí na levém nebo pravém konci. To je ale daň za miniaturní rozměry a skládací konstrukci. Protože klávesnice sama drží tvar a nepotřebuje pro to pevnou podložku, dá se s ní psát třeba i na kolenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily tlačítek

Kapesní počítač nebo mobil, na kterém chcete psát, se posadí do držáku. Standardně je připevněn ke klávesnici, lze jej ale snadno oddělit a posadit kamkoli jinam. Je praktičtější, když rukou neklovete centimetr od displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Držák může být upevněn na klávesnici, nebo také kdekoli jinde

Palmy jsou zatím mimo hru

Na prvním místě v tabulce kompatibility jsou všechny kapesní počítače a komunikátory Pocket PC vybavené Bluetooth; ať už vestavěným čipem nebo komunikační kartou. PDA typu Palm však chybí, s nimi klávesnice nespolupracuje, podle informací od výrobce by se to ale do konce roku mělo změnit. Máme zde ale potom ještě podporu chytrých telefonů s operačním systémem Symbian, a to jak Series 60 (až na výjimky, které zmíním), tak i UIQ. Když jsme u kompatibility, klávesnici lze používat i s běžným počítačem, tady ale nevidím moc důvodů, proč to dělat.

Jsme na serveru o mobilech, klávesnici jsem proto zkoušel se třemi chytrými telefony: Nokií 7610, Siemensem SX1 a Sony Ericssonem P900. Aby se s nimi dokázala bavit, bylo do nich nutné nahrát ovládací program. Instalační program na CD sice nabízel jakousi nabubřelou instalační aplikaci, stačilo ale ve struktuře složek najít patřičný soubor SIS a standardním způsobem ho nahrát do telefonu.

Ovladač je společný pro infračervenou i bluetoothovou klávesnici, před prvním použitím si proto musíte vybrat Bluetooth. Doporučuji také vypnout bezpečné spojení, abyste pokaždé nemuseli zadávat párovací kód; klávesnici ani tak nebude možné zneužít. Stisknutím kombinace Ctrl + levý Fn + pravý Fn se rozbliká zelená dioda a proběhne spárování. Od této chvíle mobil nebo počítač klávesnici vidí a můžete psát.

Téměř přesně deset metrů

V nastavení ovladače můžete řadě kombinací funkční klávesa + běžné tlačítko nastavit rychlé spuštění vybraného programu. Tuto možnost asi využijete, až se s klávesnicí dokonale sžijete, mně se to během krátkého testování nepodařilo a vždy jsem raději aplikace spouštěl klasickým způsobem pomocí klávesnice telefonu. Ono je totiž většinou nestačí jen spustit, ale musíte vejít do nabídky, což jde i z klávesnice, a také stisknout nějaké tlačítko a tady narazíte. Podle mého názoru je proto nejefektivnější standardně nastavit kurzor na místo, kde chcete psát román, a teprve potom zapojit do práce klávesnici.

Reakce na stisknutí tlačítek jsou okamžité, jen po určité době nicnedělání cosi usne a než se psaní zase rozběhne, trvá to třeba půl sekundy. V nastavení si dokonce můžete zvolit prodlevu před opakováním znaků při podrženém tlačítku a také rychlost opakování.

Technologie Bluetooth má dosah až deset metrů a klávesnice Stowaway se dostala až na samou hranici. Je to ale zbytečné – od metru dál na malý displej mobilního zařízení stejně není vidět. Vysílač v klávesnici se napájí dvěma tužkovými bateriemi. Podle údajů výrobce vydrží 120 hodin neustálého psaní a asi deset tisíc hodin (více než rok) ve stavu stand-by.

Klepněte pro větší obrázek

Problémy se Series 60

Při používání klávesnice s Nokií 7610 a Siemensem SX1 se v editoru textových, MMS a e-mailových zpráv objevily potíže. Při snaze napsat velké písmeno pomocí přeřazovače Shift se na telefonu pokaždé otevřela kontextová nabídka s možnostmi vkládání znaků. Dlouho jsem si lámal hlavu, co s tím, až jsem od výrobce zjistil, že zrovna tyto telefony nejsou s klávesnicí kompatibilní (přestože na webové stránce je SX1 doporučován). V případě mobilů se Symbianem Series 60 jsou zatím podporovány jen modely 3650, 6600 a N-Gage. V další verzi ovladače by snad už měly přibýt i další telefony.

   
Ikona programu v hlavní nabídce • spuštěný ovládací program • nastavení •
klávesové zkratky

  
Vyhledávání • autentizace pomocí kódu • klávesnice je připojena a mohu zkusit něco napsat

 
Při stisknutí mezerníku se sice napsalo velké písmeno,
zároveň ale vyskočila kontextová nabídka

Tento problém se ale týká jen vestavěných aplikací. S e-mailovým klientem ProfiMail jsem psal zprávy stejně pohodlně jako počítači. A právě práce s tímto programem mě přesvědčila, že přídavná klávesnice je s mobilním telefonem skvěle využitelná.

 Psaní e-mailu

Se Sony Ericssonem P900 nebyly vůbec žádné potíže. Klávesnice se chovala přesně tak, jak jsem očekával a díky velkému displeji si připadáte už opravdu jako na počítači.

  
Sony Ericsson P900: ovládací program • možnosti nastavení •
kombinacím kláves lze přiřadit zkratky pro rychlé spuštění programů

 
Vyhledává se • a je propojeno • jen tak si píšu

Protože se u nás klávesnice neprodává, musíme u mobilních telefonů zapomenout na češtinu. Pomocí prstolamných hmatů lze sice standardně napsat některé znaky s diakritikou, nejsou však zdaleka všechny. U kapesních počítačů je situace jiná, zde by mělo být možné využít řadu lokalizačních nástrojů, které jsou funkční se staršími typy klávesnice Stowaway.

 Přímo z klávesnice lze zadat některé zvláštní znaky

Jen za velkou louží

Klávesnice Stowaway Universal Bluetooth Keyboard najde své využití zejména u kapesních počítačů. U mobilů zatím chybí kvalitní aplikace pro vážnější práci s textem. I tak je ale zejména práce s e-maily výrazně pohodlnější než psaní pomocí T9 nebo rozpoznáváním znaků.

Cena 150 dolarů – necelé čtyři tisíce korun – není nejnižší. Technologie Bluetooth použitá pro spojení mezi klávesnicí a mobilním zařízením je ale natolik pohodlná, že vyšší cenu lze omluvit. Pokud by se klávesnice někdy začala prodávat i v České republice, musíme bohužel čekat výrazně vyšší cenu, jak už to obvykle u takových produktů bývá.

Diskuze (31) Další článek: V kůži hledače pokladů: javová hra Cavern Diamond

Témata článku: Příslušenství, Klávesnice, Nokia N-Gage, Sony Ericsson P900, Bluetooth klávesnice, PDA, BLU, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39