Bohatí Češi loví start-upy, investice dosahují řádu miliard

Skupiny jako J&T nebo KKCG či někdejší přední postavy energetiky typu Martina Romana nebo Vladimíra Johanese se vrhly do financování malých technologických projektů slibujících velké zisky.
Bohatí Češi loví start-upy, investice dosahují řádu miliard

V tuzemsku se roztrhl pytel s fondy a investičními skupinami, které posílají peníze malým firmičkám přicházejícím s nějakou technologickou novinkou zpravidla spojenou s internetem. V součtu jsou to investice nejméně v miliardovém řádu. Boom kopíruje dění v USA, kde se již mluví o bublině.

Na českém trhu se do sféry takzvaného venture kapitálu vrhli i miliardáři, kteří vyrostli na tradičním byznysu. Nechtějí si nechat ujít příležitost být u něčeho, co může změnit svět. Riskují sice ztrátu více než jinde, ale vidina možného velkého výdělku je neodolatelná.

„V J&T Ventures investujeme do start-upů, jež mají potenciál vydělat minimálně osmi- až desetinásobek investice během tří čtyř let,“ uvedl Adam Kočík, zástupce fondu, který zastřešuje J&T Banka.

Zakladatelé start-upů si aktuálně libují. „Podle mé zkušenosti není vůbec složité dostat se k největším českým investorům.“ Investoři sledují trendy a vyhledávají lokální start-upy v oborech, které na zahraničním trhu rostou,“ řekl podnikatel Michal Hardyn, mezi jehož aktuální projekty patří VímVíc.cz zaměřené na vzdělávání a personalistiku. Web spustil na konci loňského roku a od té doby dostal tři serózní nabídky od velkých investorů.

„Klasickým příkladem investorů bývají majitelé společností, kteří hledají možnosti investování části zisku mimo svoji stávající společnost,“ sdělil Bořivoj Líbal, řídící partner advokátní kanceláře PwC Legal.

Stejně tak se podle něj do těchto investic pouštějí lidé, kteří prodejem svého podniku získali víc peněz, než jsou schopni utratit, a hledají investiční příležitosti, které sice vyžadují jejich zapojení, ale ne na plný úvazek.

Klepněte pro větší obrázek
Vstupy velkých investorů do start-upů (Autor: E15)

Startupové investice ale spustili i lidé, kteří sami s malými internetovými či technologickými firmami začínali. Příkladem je Rockaway Jakuba Havrlanta či Y Soft Václava Muchny.

Zakladatelé start-upů se nechávají často strhnout příklady úspěšných českých firem typu prodejce letenek Skypicker, nedávno přejmenovaný na Kiwi. V této globálně působící skupině má kapitál i bývalý šéf ČEZ Martin Roman.

„Startupovému ekosystému v Česku určitě nějaká bublina nehrozí,“ soudí Jaroslav Trojan, přední postava venture kapitálové společnosti Credo Ventures. Výhodou podle něj je, že mnoho tuzemských technologických firmiček vyvíjí produkty a služby pro byznysovou sféru, a ne pro konečné spotřebitele.

 

Stát dá s pomocí EIF start-upům miliardy

Teplotu v tuzemském startupovém byznysu zvýší injekce z evropských fondů. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje Národní inovační fond, v němž bude z unijních a veřejných zdrojů zhruba 75 milionů eur, tedy přes dvě miliardy korun. Další peníze přijdou v rámci spolufinancování od soukromých investorů. Samotné investice do fondů rizikového kapitálu budou ve správě Evropského investičního fondu (EIF), s nímž MPO očekává uzavření konečné dohody o financování do konce září. Přímé investice do konkrétních projektů bude mít pod sebou nově vytvářená akciovka NIF, investiční společnost. Začátek investiční činnosti rezort předpokládá ve druhé polovině roku 2017.

 

Úvodní obrázek: Tomais Ashdene, Flickr

Diskuze (2) Další článek: Návod: Jak dostat 360° fotky na facebookovou zeď

Témata článku: Ostatní, Start-up, Investice, Advokátní kancelář, Český investor, Zahraniční trh, Bývalý šéf, Velký investor, Investiční skupina, Dosah, Vzdělávání, Start, Postava, T Bank, Mil, Credo, Veřejný zdroj, Investiční společnost, Investiční fond, Investiční příležitost, Lov, Řád


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15