Bohatý příbuzný - Nokia 650

Mobilní telefon Nokia 650 je nejmenší ve své kategorii...
Mobilní telefon Nokia 650
Ačkoliv subtilnějších přístrojů najdeme celou řadu – ve své kategorii je nejmenší. Mobilní telefon Nokia 650 je totiž určen pro technologii NMT, v českých podmínkách tedy pro síť EuroTel Tip a když jej srovnáváme s jeho předchůdci, tak i zarytým tohoto analogového systému musí spadnou čelist.

Dobrý vzor
Vybavte si oblíbený telefon GSM Nokia 6110. Odmyslete si jeho kovový lesk, přivřete oči nad několika rozdíly v designu, přidejte výsuvnou anténu, silnější baterii … a už víte jak vypadá Nokia 650. Srovnatelné jsou i rozměry, které narušuje jen dvojnásobná délka zasunuté antény, hmotnost je v kontextu s ostatními telefony NMT velice nízká.

Podoba ale nekončí vnějšími znaky. Protože Nokia u tohoto modelu přešla na třívoltovou technologii, je šestsetpadesátka kompatibilní se svými sourozenci s pohlavím GSM – s telefony řady 51xx a 61xx. Prakticky to znamená, že používá stejné příslušenství: baterie, nabíječky, sady pro hlasité telefonování apod.

Svůj vzor v konkrétním modelu – v Nokia 6110 však telefon nezapře. Má stejný styl nabídek a velmi podobnou strukturu menu, stejné funkce, kvůli kterým se ještě dnes mnozí dušují, že neznají lepší mobilní telefon než je 6110. Jsou zde profily vyzvánění, se kterými je možné během okamžiku přepnout styl a hlasitost zvonění, jsou zde skupiny volajících, pomocí kterých je možné nastavit různým osobám rozdílné vyzvánění – je možné si vybrat z pětatřiceti různých zvuků a melodií. Nokia 650 obsahuje také kalendář, jehož plánovací funkce jsou sice velmi vzdálené možnostem kapesních počítačů, ale pokud PDA nemáte, může kalendář v telefonu dobře posloužit. Ani v Nokia 650 nechybí u Nokií obvyklé hry a ačkoliv naše síť Tip dosud nepodporuje posílání textových zpráv, je připraven i pro možnost, že tato služba bude zprovozněna.Při praktickém testu není možné telefonu vytknout snad nic. Horší zvukovou kvalitu hovoru a občasné problémy se signálem je možné klást vinu síti Tip. Výdrž baterie Li-Ion 1500 mAh je nadprůměrná: 90 hodin v pohotovostním stavu bez volání, které samozřejmě tuto dobu výrazně zkrátí - řádově na hodiny.

Nejdůležitější je výjimečnost

Reklamní kampaně na spotřební výrobky se často zaměří na nepříliš důležitou funkci, kterou zviditelní až do nepřirozena. U telefonu Nokia 650 je touto funkcí vestavěný radiopřijímač. Pro jeho zprovoznění je nejdřív k telefonu nutné připojit přenosnou sadu hands-free – bondovku, která je už v základní výbavě a samozřejmě může sloužit také pro hlasité telefonování. Na pecičce jejího mikrofonu je nezvyklé tlačítko, kterým se přijímají příchozí hovory – je opravdu užitečné.V menu telefonu je položka Rádio VKV, kde je možné naladit a uložit frekvence v rozsahu velmi krátkých vln (FM). Rádio ale i přes svoji zjevnou marketingovou, odlišovací funkci a nepříliš vysokou kvalitu zvuku může být vítaným společníkem; i když některé velmi silné stanice se mi na něm z neznámého důvodu nepodařilo naladit.

Záleží na prioritách
I když je ale tento telefon nabitý funkcemi, není možné zapomenout, že technologie NMT, pro kterou je určen, už má dobu svého výsluní za sebou. Budoucnost jí zkrátka nepatří. Pokud však chcete s mobilem jen telefonovat, mohou být nižší výdaje za komunikaci v síti Tip důležitější a v takovém případě je Nokia 650 ve své třídě špičkový přístroj.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Váš názor Další článek: Analog? A co má být?

Témata článku: Nokia, Baterie, Kalendář, Nokia 6110 Navigator, Silná baterie, Oblíbený telefon, Vítaný společník, Vysoká kvalita, Celá řada, Anténa, Eurotel Tip, Přenosná sada, Občasný problém, Hlasité telefonování, Stejný styl, Kapesní počítač, NMT, Praktický test, Ostatní telefony, Kovový lesk, Špičkový přístroj, Telefon, Výsuvná anténa, Funkce, Telefonování


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34