Bohatý příbuzný - Nokia 650

Mobilní telefon Nokia 650 je nejmenší ve své kategorii...
Mobilní telefon Nokia 650
Ačkoliv subtilnějších přístrojů najdeme celou řadu – ve své kategorii je nejmenší. Mobilní telefon Nokia 650 je totiž určen pro technologii NMT, v českých podmínkách tedy pro síť EuroTel Tip a když jej srovnáváme s jeho předchůdci, tak i zarytým tohoto analogového systému musí spadnou čelist.

Dobrý vzor
Vybavte si oblíbený telefon GSM Nokia 6110. Odmyslete si jeho kovový lesk, přivřete oči nad několika rozdíly v designu, přidejte výsuvnou anténu, silnější baterii … a už víte jak vypadá Nokia 650. Srovnatelné jsou i rozměry, které narušuje jen dvojnásobná délka zasunuté antény, hmotnost je v kontextu s ostatními telefony NMT velice nízká.

Podoba ale nekončí vnějšími znaky. Protože Nokia u tohoto modelu přešla na třívoltovou technologii, je šestsetpadesátka kompatibilní se svými sourozenci s pohlavím GSM – s telefony řady 51xx a 61xx. Prakticky to znamená, že používá stejné příslušenství: baterie, nabíječky, sady pro hlasité telefonování apod.

Svůj vzor v konkrétním modelu – v Nokia 6110 však telefon nezapře. Má stejný styl nabídek a velmi podobnou strukturu menu, stejné funkce, kvůli kterým se ještě dnes mnozí dušují, že neznají lepší mobilní telefon než je 6110. Jsou zde profily vyzvánění, se kterými je možné během okamžiku přepnout styl a hlasitost zvonění, jsou zde skupiny volajících, pomocí kterých je možné nastavit různým osobám rozdílné vyzvánění – je možné si vybrat z pětatřiceti různých zvuků a melodií. Nokia 650 obsahuje také kalendář, jehož plánovací funkce jsou sice velmi vzdálené možnostem kapesních počítačů, ale pokud PDA nemáte, může kalendář v telefonu dobře posloužit. Ani v Nokia 650 nechybí u Nokií obvyklé hry a ačkoliv naše síť Tip dosud nepodporuje posílání textových zpráv, je připraven i pro možnost, že tato služba bude zprovozněna.Při praktickém testu není možné telefonu vytknout snad nic. Horší zvukovou kvalitu hovoru a občasné problémy se signálem je možné klást vinu síti Tip. Výdrž baterie Li-Ion 1500 mAh je nadprůměrná: 90 hodin v pohotovostním stavu bez volání, které samozřejmě tuto dobu výrazně zkrátí - řádově na hodiny.

Nejdůležitější je výjimečnost

Reklamní kampaně na spotřební výrobky se často zaměří na nepříliš důležitou funkci, kterou zviditelní až do nepřirozena. U telefonu Nokia 650 je touto funkcí vestavěný radiopřijímač. Pro jeho zprovoznění je nejdřív k telefonu nutné připojit přenosnou sadu hands-free – bondovku, která je už v základní výbavě a samozřejmě může sloužit také pro hlasité telefonování. Na pecičce jejího mikrofonu je nezvyklé tlačítko, kterým se přijímají příchozí hovory – je opravdu užitečné.V menu telefonu je položka Rádio VKV, kde je možné naladit a uložit frekvence v rozsahu velmi krátkých vln (FM). Rádio ale i přes svoji zjevnou marketingovou, odlišovací funkci a nepříliš vysokou kvalitu zvuku může být vítaným společníkem; i když některé velmi silné stanice se mi na něm z neznámého důvodu nepodařilo naladit.

Záleží na prioritách
I když je ale tento telefon nabitý funkcemi, není možné zapomenout, že technologie NMT, pro kterou je určen, už má dobu svého výsluní za sebou. Budoucnost jí zkrátka nepatří. Pokud však chcete s mobilem jen telefonovat, mohou být nižší výdaje za komunikaci v síti Tip důležitější a v takovém případě je Nokia 650 ve své třídě špičkový přístroj.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Témata článku: Nokia, Baterie, Kalendář, Nokia 6110 Navigator, Výsuvná anténa, Stejné příslušenství, Oblíbený telefon, Menu, Nabitý telefon, Vysoká kvalita, Neznámý důvod, Kapesní počítač, Občasný problém, Špičkový přístroj, Základní výbava, Hlasité telefonování, Celá řada, Telefonování, Textová zpráva, Skupina volajících, Anténa, Silná baterie, Vestavěný radiopřijímač, Pohotovostní stav, Příchozí hovor

Určitě si přečtěte

Revoluce, kterou nikdo nežádal. ZTE Axon M je „první skládací mobil na světě“

Revoluce, kterou nikdo nežádal. ZTE Axon M je „první skládací mobil na světě“

** ZTE mluví o revoluci, ale první rozhodně není. ** Práce se dvěma displeji vypadá skvěle, ale není kompromisů až příliš? ** Nejvíce vadí předěl mezi displeji, značné rozměry a malá baterie.

Včera | Kůžel Filip | 25

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

** Od Applu jsme čekali revoluci v bezdrátovém nabíjení. Nepřišla. ** Proč nikdo z našich redaktorů nenabíjí bezdrátově? ** Benefity nejsou velké a „bezdrát“ poškozuje baterii.

15.  10.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 121

U Havířova vyroste továrna na baterie za miliardu korun

U Havířova vyroste továrna na baterie za miliardu korun

11.  10.  2017 | E15.cz , Schwarzmann Marek | 18