Boj o každou vlnu: jak se dělí rádiové systémy

V poslední době se zdá, že se pojem rádiové systémy zúžil pouze na mobilní radiotelefonní systém GSM. Rádiových služeb je ale mnohem více. Jaké mohou být rádiové služby a kdo na ně dohlíží?
Boj o každou vlnu: jak se dělí rádiové systémy

Vzácný přírodní zdoj

V současné době je kmitočtové spektrum pro rádiovou komunikaci pokládáno za vzácný přírodní zdroj. A jako s přírodním zdrojem je tedy nutno s ním nakládat. Je proto důležité koordinovat a regulovat působení všech uživatelů volného prostoru, a to nejen uvnitř každého státu, ale i mezi státy vzájemně. V rámci OSN existuje Mezinárodní úmluva o telekomunikacích, na jejímž základě byla vytvořena Mezinárodní telekomunikační unie ITU. Jejími členy jsou všechny státy, které spadají pod OSN, tedy i naše země. Organizace ITU dohlíží na účelné využívání kmitočtových pásem v jednotlivých zemích a také na mezinárodní koordinaci rádiových systémů. Jako berlička k tomu slouží Radiokomunikační řád, jenž je přílohou Mezinárodní úmluvy.

Dohody a rozhodnutí o přidělování a využívání kmitočtových pásem vznikají na Světových radiokomunikačních konferencích WRC (World Radiocommunications Conference), kterých se vždy účastní zástupci těch orgánů z jednotlivých zemí, které jsou zodpovědné za využívání kmitočtového spektra. Takováto vzájemná domluva mezi jednotlivými státy je velmi důležitá, protože při špatné kordinaci přidělování kmitočtových pásem pak astává celá řada problémů se spoluprácí mezi sítěmi, např. při roamingu, které se dodatečně řeší jen velmi obtížně. Příkladem toho mohou být navzájem odlišné kmitočty GSM v USA a v Evropě.  

S kmitočtovými pásmy v naší zemi hospodaří instituce, jež se jmenuje Český telekomunikační úřad. Ten se stará o přidělování licencí k používání určité části rádiového spektra. Tedy o jejich pronájem na určitou dobu a za určitých pravidel, také o dodržování podmínek pronájmu a stará se i o ochranu uživatelů spektra (provozovatelů služeb), aby jejich pásmo nebylo narušováno jinými subjekty. Samozřejmě ani mobilní operátoři nejsou žádnou výjimkou a mají tedy koupeny své licence na provozování svých mobilních sítí.

Pohyblivé služby: nejen GSM  

Radiokomunikační řád rozděluje jednotlivé služby, které využívají k přenosu rádiové prostředí, podle jejich účelu na řadu typů. Rozdělení služeb je díky mezinárodním dohodám stejné pro všechny státy, kterých se vliv ITU týká.  

V současnosti asi nejvíce diskutované jsou služby, které se souhrnně označují jako pohyblivá služba. Sem patří všechny systémy, u nichž se jednotlivá koncová zařízení mohou pohybovat, a to buď obě strany současně nebo jen jedna strana vůči pevné základně. Dále se pohyblivé služby dělí na dalších osm kategorií, kam patří např. letecká pohyblivá, námořní pohyblivá, družicová pozemní pohyblivá nebo pozemní pohyblivá. Posledně jmenovaná kategorie je běžnému uživateli asi nejbližší a týká se mj. právě sítě GSM. Ale kromě GSM sem patří i celá řada dalších systémů.

Systémy pozemní pohyblivé služby se označují souhrnně zkratkou PPS a dělí se dále na veřejné a neveřejné. Mezi ty veřejné systémy PPS patří právě radiotelefonní systém GSM. Dále jsou tu pak systémy pro bezšňůrové telefony, mezi něž patří např. systém DECT, spadají sem také systémy rádiového pagingu, z nichž můžeme jmenovat třeba celoevropský systém ERMES. Do veřejných systémů patří také veřejné datové systémy, jakým je např. MOBITEX.

Do neveřejných systémů patří zejména hromadné rádiové systémy. Tyto systémy využívají ke komunikaci jednak různé bezpečnostní složky, tedy policie, lékařská záchranná služba nebo hasiči, a také soukromé firmy z oblasti logistiky nebo stavebnictví. Zástupcem hromadných rádiových systémů může být např. systém MPT 1327 nebo digitální systém TETRA. Do neveřejných PPS systémů patří také dispečerské systémy nebo neveřejný rádiový paging. Pro neveřejné PPS systémy je typické, že nejsou obvykle trvale propojeny do veřejných telekomunikačních sítí a pracují izolovaně. Do veřejných sítí se mohou propojovat až v případě potřeby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky mobilních stanic systému TETRA

Je tu ještě mnoho dalších

Kromě pohyblivé služby je zde ještě mnoho dalších typů služeb. Existuje například několik kategorií pro družicové systémy, ať už se jedná o družicový přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, komunikaci meteorologických družic se zemí nebo třeba pevné družicové spoje se zemí. Pak je tu velmi zajímavá služba časových signálů a kmitočtových normálů, podle níž se seřizují některé druhy hodin. Tato službá má i svou družicovou variantu. Samostatná kategorie patří radioamatérským službám, mezi něž patří nekomerční výzkumné a výukové apikace. Nebo jsou tu třeba rozhlasové služby, kam patří kromě rádiového vysílání poněkud kuriózně i klasické televizní vysílání. 

Jsou tu dále pevné služby, které představují spojení mezi dvěma pevnými body na Zemi. Uplatňují se třeba v tzv. radioreléových spojích, kdy se přenáší mezi dvěma pevnými body stovky telefonních spojení. Samostatná kategorie je tu i pro službu kosmického provozu, která slouží výhradně pro provoz kosmických plavidel, tj. kosmických sond apod. Podobné zaměření má i mezidružicová služba, která slouží ke komunikaci družic mezi sebou. 

Služeb je celkem jednadvacet druhů a nemá smysl si je všechny vyjmenovávat. Kompletní seznam a zařazení jednotlivých služeb najdete třeba na stánkách organizace ITU. Celé kmitočtové spektrum, které je pro radiokomunikační systémy k dspozici, je pak rozděleno na jednotlivá pásma, z nichž každé je pro danou službu rezervováno. Rozdělení kmitočtového pásma pro jednotlivé služby určuje pro každý stát Kmitočtová tabulka. Její aktualizaci a vydávání u nás zajišťuje ČTÚ. Tabulka je velice podrobná a obsahuje jak kmitočtová pásma s detailním popisem služeb, tak i směrnice a předpisy pro provoz. Poslední verzi kmitočtové tabulky si ve formátu PDF můžete stáhnout.   

Rozdělení služeb tak, jak jsme je popsali, ale v poslední době v řadě případů poněkud ztrácí na svém významu. Mohou za to vzrůstající nároky na telekomunikační služby, které posunují dříve striktně odlišné sítě stále těsněji k sobě. V radiotelefonních sítích se tak přenášejí obecná data a dříve čistě datových systémů se začíná využívat pro hlasovou komunikaci. Současný vývoj směřuje k integraci mnoha heterogenních sítí do pouze několika komplexních systémů, které nabídnou řadu dříve samostaných služeb. 

Diskuze (12) Další článek: Má Siemens důvod přestat vyrábět mobily?

Témata článku: Ostatní, Rádio, Záchranná služba, Systém, Tetra, Pevný bod, Rádiové vysílání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80