Born to Die: budoucí elektronika se sama zničí

Elektronická zařízení se vyrábějí ve stále větším množství, ale rozklad zatěžuje přírodu a trvá příliš dlouho. V budoucnu se však zničí rychle a „zeleně“.

Na VTM.cz vyšla již řadu článků z oblasti samoopravné elektroniky, která si dokáže poradit s menšími vadami. Díky použitému materiálu se například s přispěním tepla sama zacelí.

Tentokrát se ale vědci zaměřili na opačnou stranu problému – jak vyrobit elektroniku, která se po určitém období sama ekologicky zničí. A tím není myšlen současný stav, kdy zařízení odejdou do křemíkového nebe těsně po záruce, ale o kompletním rozkladu, který nebude tolik zatěžovat přírodu.

Klepněte pro větší obrázek

Elektronika rychle zastará

V případě elektroniky není potřeba, aby fungovala desítky let. Morálně zastará během jednotek let a je velmi rychle nepoužitelná z důvodu rychlosti vývoje nových technologií. Stačí si představit počítač o velikosti tělocvičny, který má dnes třeba i tisíckrát nižší výpočetní výkon, než nejlevnější mobilní telefon pro děti. Podle informací se pouze v roce 2010 dostalo na skládky více než 150 milionů mobilních telefonů. A přestože se některé vnitřní vzácnější kovy recyklují, velká spousta končí na skládkách.

Cílem vědců z univerzity v Illinois tak není řešení následných problémů, na které se zaměřuje další řada projektů s vědeckými týmy, ale už samotný začátek celého procesu – výroba a použité materiály.

Born to Die

Projekt Born to Die má za cíl vytvořit takový materiál pro použití při výrobě elektronických zařízení, který se dokáže sám zničit, respektive rozložit na nepříliš zatěžující prvky. Takové zařízení by tak mělo předem stanovenou životnost, která by mohla být poměrně přesně nastavena a odhadnuta. Po uplynutí této doby by se materiál začal rozkládat. Řešení ale počítá i se spuštěním ničícího procesu určitou přírodní látkou.

Klepněte pro větší obrázek 
Vyrobený prototyp se začne rozkládat po styku s vodou. Zdroj: University of Illinois

Vědcům se zatím podařilo vytvořit opravdu velmi jednoduchý čip na velmi tenké vrstvě hedvábí, který se začne ničit po styku s vodou. Takové materiály mohou způsobit doslova revoluci, avšak vývoj pro použití v pokročilých zařízení je prozatím vzdálenou budoucností.

Tato „přechodná elektronika“ by měla najít uplatnění i u různých elektronických zařízení, která jsou určená na tělo nebo do těla – pokud jejich předurčením je konkrétní úkol a po jeho splnění už nejsou potřeba. V takovém případě by došlo například uvnitř těla k neškodnému rozložení a vyloučení.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka použití přechodného čipu ve spojení s živým organismem. Zdroj: University of Illinois

Sen každého výrobce i ekologa

Jako každá podobná technologie zaměřená na výrobu, bude mít i tato proti sobě především výrobce, který chce co nejvíce ušetřit a nejvíce vydělat. I když se k ochraně přírody přiklání stále více výrobců a volba materiálů je sledována více než v minulosti, pokud bude mít takový přechodný materiál nedostatečné parametry, problémové vlastnosti, nebo vysokou cenu, nelze počítat s hromadným používáním.

Klepněte pro větší obrázek 

Místo toho si lze představit specifická použití. Nesmíme zapomínat na fakt, že cena elektroniky jde stále rychleji dolů. Za pár let nebude problém mít tablet coby počítač v hodnotě jednotek stokorun a později dokonce ještě méně. V takovém případě se ale bude prodávat také mnohem více elektroniky. Zatímco dříve trvalo několik desítek let, než se standardem stal jeden počítač v domácnosti, po mnohem kratším čase je to dnes už několik notebooků, tabletů a každý z rodiny má mobilní telefon, který bude do budoucna ve většině případů chytrý a výkonný.

Představa elektroniky na jedno krátké použití tak není nereálná, lze to přirovnat například k jednoduchým fotoaparátům Kodak, které se prodávají v automatech, protože levná výroba umožňuje takový přístroj použít jen jednou a poté zahodit. Tím je zajištěn odbyt a výrobce se nemusí obávat nižší poptávky. Alespoň do té doby, než se změní trh a zmíněný fotoaparát se stane součástí mobilního telefonu, který má každý člověk.

I když je to hodně specifický případ, třeba se v budoucnu setkáme s akcemi typu „pořiďte si počítač, který se zničí po půl roce za čtvrtinovou cenu“ a podobně.

Diskuze (8) Další článek: V roce 2020 narazíme na hranice fyziky, začnou se hroutit Wi-Fi sítě

Témata článku: Technologie, Podobná technologie, Jednoduchý fotoaparát, Velká spousta, Elektronika, Rozklad, Křemíkové nebe, Kovy, Následný problém


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11