Brňané recyklují 2600 mobilů. Ekologie, nebo populismus?

Ekologií se ohání kde kdo, ale jak je to doopravdy? Jak to udělat lépe? A jak být zcela nad věcí?
Brňané recyklují 2600 mobilů. Ekologie, nebo populismus?

Více než 2600 nepotřebných mobilů poslali Brňané v obálce k recyklaci v průběhu ledna a února letošního roku. Akci přichystalo Statutární město Brno a nezisková společnost Asekol, která se zabývá organizací sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení. Cílem kampaně byla podpora sběru a recyklace nepotřebných mobilních telefonů. Partnerem akce je i Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), která na základě počtu sebraných mobilů obdržela od společnosti Asekol finanční dar v hodnotě 50 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Brněnské mobily čekají na zpracování v Kovohutích Příbram

Asekol ve spolupráci s Magistrátem města Brna 14. ledna distribuoval předplacené obálky na vysloužilé mobily do téměř 170 000 domácností. Brňané během měsíce a půl poslali zpět přes 2600 telefonů, které budou recyklovány u zpracovatele. „Akci považujeme za velmi přínosnou. Odeslané mobily by totiž jinak s největší pravděpodobností dříve nebo později skončily v popelnici. Podle statistik se totiž k recyklaci dostanou pouhá tři procenta použitých přístrojů,“ říká Jan Vrba z kolektivního systému Asekol. Občané, kteří se kampaně aktivně zúčastnili, byli zařazeni do slosování a Asekol mezi výherce rozdělil dva mobilní telefony, šest poukázek na nákup příslušenství k telefonům a pět předplacených kupónů na telefonování.

Kampaň měla upozornit především na fakt, že drtivá většina mobilů a dalších drobných elektrozařízení se skrz popelnici následně dostane na skládku či do spalovny. „Podle zpráv techniků z brněnské spalovny roste obsah jedovaté rtuti ve spalinách, což je způsobeno právě mobilními telefony. Hledali jsme proto způsob, jak třídění mobilů podpořit. Nápad distribuovat v povánoční době obálky do všech brněnských domácností nás zaujal, proto jsme se rozhodli ve spolupráci se společností Asekol tuto akci zorganizovat. Sběrem a následnou recyklací nepotřebných mobilních telefonů přispějeme ke zlepšení životního prostředí v Brně,“ říká náměstek primátora města Brna Martin Ander. Brňané však mají řadu dalších možností, jak vysloužilá elektrozařízení třídit. Mohou využít 40 sběrných dvorů, 98 prodejců elektra, tří E-boxů a také 30 škol, v nichž je umístěna nádoba na drobné spotřebiče v rámci vzdělávacího programu Recyklohraní. Celkem je tedy v Brně k dispozici 171 míst na sběr elektroodpadu.

Recyklovat lze až 80 % mobilního telefonu. „Zatímco zejména drahé kovy pro použití v telefonech se musí náročně těžit, recyklací se dají získat mnohem levněji a šetrněji ve vztahu k přírodě. Například těžba jednoho gramu zlata generuje téměř tři tuny odpadu, přičemž stejné množství lze získat recyklací pouhých 29 mobilů. Díky lidem, kteří nám mobil poslali, nemusí být zbytečně vytěženo například 38 kg mědi, 4,2 kg niklu, 900 g stříbra či 100 g zlata. Naopak recyklace ochrání přírodu před jedovatými látkami jako olovo, arsen nebo šestimocný chrom,“ vysvětluje Vrba.

Podle loňského výzkumu, který si Asekol nechal zpracovat, je mobilní telefon nejčastěji vyřazovaným druhem elektrozařízení. Ročně se ho zbaví každý čtvrtý Čech. K recyklaci se však dostane pouze ani ne každý pátý z nich. „Z našeho výzkumu vyplývá, že dvě třetiny občanů mění mobilní telefon kvůli modernizaci a ne kvůli poruše. Většina vyřazených přístrojů je tedy stále funkčních a v domácnostech leží ladem „na horší časy“, přičemž téměř žádný z nich už nebude nikdy použit. Je zbytečné tyto mobily schraňovat v domácnosti, když mohou být recyklovány,“ uzavírá Jan Vrba.


 
Komentář:

Tolik tisková zpráva v plném znění. Ekologie je stále populární téma a není divu, na všechny zúčastněné vrhá dobré světlo zodpovědné firmy, nebo jako v tomto případě samosprávného orgánu. Obecně proti ochraně životního prostředí skutečně nelze nic namítat, co se ale týče podobných eko-akcí, je nutné podívat se na ně individuálně. Kolik asi muselo stát sebrání těchto 2 600 starých telefonů? Na kolik přijde pořízení 170 000 obálek, jejich rozvoz po většině všech brněnských domácností a poštovné za ty, co se od Brňanů vrátily? Je efektivita akce 1,5 % dostatečná? A kde se vzalo 50 000 Kč pro SONS? Nic proti podpoře nevidomých a slabozrakých, ale i tyhle peníze se nevzaly odnikud.

Zrovna včera jsme tu měli jinou eko-akci, tentokrát v podání Vodafonu. Operátor vyhlásil, že prvnímu tisíci zákazníků vymění jejich starý mobil za nový. Ještě během dopoledne bylo vybráno tisíc mobilů určených k recyklaci. Na první pohled se může zdát cena vysoká – jeden nový mobil Vodafone 225 může operátore přijít na nějakých 500-600 Kč, celá akce tedy zřejmě něco přes půl miliónu. Dovolím si však odhadnout, že i tak vyšel Vodafone „nákup“ jednoho mobilu k recyklaci výhodněji, než Magistrát města Brna a Asekol. A to ještě nepočítám ty staré mobily, které Vodafone získal „zadarmo“, třeba jako ten můj. Když jsem se včera na prodejně doslechl, že pro nový mobil jdu pozdě, svůj starý jsem tam i tak nechal.

Co si z toho celého vzít? Nehodlám nikoho obviňovat z populismu, určovat kdo je či není ekologický, nebo co se za tímto pojmem skrývá, případně kolik by měl stát gram těžkého kovu, který se nedostane do ovzduší. Názor si udělá každý sám. Chce mít jistotu, že se nestanete hračkou v rukou populistů a skutečně něco udělat pro životní prostředí? Sáhněte do zásuvky, nebo kamkoliv jinam, kde skladujete odložené mobily, a zajděte do jedné ze značkových prodejen kteréhokoliv ze tří velkých mobilních operátorů. Za svého veterána sice nic hmotného nedostanete, ale na pseudoekologické sběry mobilních telefonů se pak můžete dívat s nadhledem.

Diskuze (29) Další článek: Nokia Magnifier: zadarmo promění mobil v lupu

Témata článku: Elektroodpad, Vodafone 225, Finanční dar, Slosování, Dobré světlo, Stejné množství, Brňané, Asekol, Vzdělávací program, Mobil, První tisíc, Těžba


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11