Brno má odjezdy ze zastávek v mobilu

Cestující brněnskou dopravou mají jednoduchou aplikaci. Nejde jen o přepis statického jízdního řádu, časy odjezdů odpovídají aktuální dopravní situaci.

Jistě to znáte - jdete na zastávku, ta leží nedaleko, veřejná doprava jezdí poměrně často, ale přesto se vám nechce na příjezd vašeho spoje zbytečně dlouho čekat. Máte zrychlit nebo spíš zpomalit? Toto dilema vám nyní pomůže vyřešit vyhledávač odjezdů IDS JMK v reálném čase prostřednictvím mobilního telefonu. Do vašeho mobilního prohlížeče stačí pouze zadat adresu www.idsjmk.cz/odjezdy a řídit se dalšími pokyny podobně jako na běžných webových stránkách. Jedná se o první službu tohoto druhu v České republice.

Jak postupovat?

Pokud cestující zná číslo zastávky a označníku (u jízdních řádů linek do čísla 100 je uvedeno v pravém horním rohu), pak si výrazně zkrátí cestu k získání výsledků. Může tato čísla rovnou zadat. Pokud je nezná, pokračuje pomocí návodu na stránkách a zadá název obce, název zastávky a systém mu sám nabídne na výběr označníky, od kterých může výsledky obdržet. Na displeji mobilního telefonu se pak objeví 5 nejbližších odjezdů z vybraného označníku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud znáte číslo zastávky, je vše jednodušší a k výsledku se dostanete opravdu rychle (všimněte si kódu zastávky v nahoře v záhlaví stránky)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jestli znáte jenom jméno zastávky, je cesta o pár kliknutí delší

Je nutno zdůraznit, že zobrazené časy odjezdů odpovídajískutečné dopravní situaci, nikoli pouze podle jízdních řádů. Pokud cestující jezdí z některých zastávek pravidelně, pak si může výslednou stránku jednoduše uložit pod libovolným názvem do svých záložek. Při každé cestě pak stiskem jednoho či dvou tlačítek na mobilním telefonu zjistí časy odjezdů z dané zastávky.

Jak to funguje?

Před dvěma lety Jihomoravský kraj ve spolupráci s KORDIS JMK a za přispění dotací z evropských fondů SROP vybudoval Centrální dispečink IDS JMK (CED). Do Centrálního dispečinku se sbírají data o aktuální poloze vozidel všech dopravců zahrnutých do IDS JMK - tedy od Dopravního podniku města Brna, Českých drah i všech autobusových dopravců. CED koordinuje provoz vlaků a regionálních autobusů a podílí se na organizaci dopravy v Brně. Dalším významným produktem realizace CED je poskytování informací o aktuálních odjezdech spojů prostřednictvím informačních tabulí na zastávkách. V Brně a Jihomoravském kraji je již instalováno více než 50 ks těchto světelných tabulí a plánuje se jejich další rozvoj. Poslední novinkou v systému CED je možnost vyhledat si odjezdy z libovolné zastávky v reálném čase prostřednictvím mobilního telefonu.

Kolik cestující zaplatí?

Většina mobilních telefonů již nyní umožňuje surfování po internetu. Lidé buď hradí poměrně malý měsíční paušál za libovolný počet přenesených dat (pak vyhledání odjezdů nestojí prakticky nic) nebo se mohou připojovat samostatně - pak vyhledání jednoho spojení může přijít na cca 10 až 40 haléřů.

Pokud nemám mobilní telefon, mohu službu využít také?

Ano služba funguje i na prohlížečích Opera a Firefox. Pokud vám nebude vadit poměrně strohé rozhraní, stačí v těchto prohlížečích zadat adresu www.idsjmk.cz/odjezdy. Prohlížeč Microsoft Explorer bohužel provoz služby nepodporuje.

Máte připomínku? Našli jste chybu?

KORDIS JMK stále pracuje na zkvalitnění fungování této nové služby. Jako v každém programu i v ní se mohou vyskytnout chyby či závady, na které nepřijdeme. Pokud nějakou najdete, pošlete nám prosím informaci na info@kordis-jmk.cz.

Článek zpracoval KORDIS JMK, spol. s r. o. a vyšel v časopisu Šalina

Diskuze (29) Další článek: Sirf má GPS přijímač pro mobily: Sirf Star IV

Témata článku: Veřejná doprava, Mobil, Pár kliknutí, Brno, Odjezd, Jihomoravský kraj


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40