Bude mít Oskar problémy?

Kanadská společnost TIW, která je většinovým vlastníkem Českého Mobilu, se propadá a snaží se zbavit některých svých dceřiných firem. Může její pád stáhnout s sebou i Oskara?
Bude mít Oskar problémy?
Kanadská společnost TIW, která je většinovým vlastníkem Českého Mobilu, se propadá a snaží se zbavit některých svých dceřiných firem. Může její pád stáhnout s sebou i Oskara?

Ze všech významných vlastníků českých provozovatelů mobilních sítí byla kanadská firma TIW už od začátku jednoznačně tím nejslabším; pokud si vzpomínáte, padaly i tehdy pochybnosti, zda tato firma je finančně i manažersky schopná expandovat do jiných zemí. Konsorcium Český Mobil (dalšími členy jsou obvykle čistě finanční firmy, které do projektu přinesly potřebnou hotovost), která u nás provozuje síť Oskar, ale v prvním roce svou činností všechny pochyby o svém dobrém finančním zázemí vyvrátilo: loni se např. Český Mobil stal s více než jednou miliardou korun (!) vůbec největším inzerentem v ČR, a rekordně rychle vybudoval nákladnou síť s překvapivě dobrým pokrytím.

TIW se propadá níž a níž

Kanadská firma TIW, která ale má ve firmě těsně majoritní podíl s hlasovacími právy, je sama v problémech. Ne že by to bylo něco neobvyklého – telekomunikačních firem dnes platí „a kdo není?“, ale zadlužená TIW se na americkém akciovém trhu Nasdaq neustále propadá a klesá v posledních dnech až na hodnoty okolo dolaru za akcii (dříve to byl dvacetinásobek). Neexistuje sice žádná pevná hranice, při které hodnota akcií už signalizuje na „bezcennost“ firmy, ale např. už při částce okolo pěti dolarů za kus se těchto akcií zbavují všichni institucionální investoři a dále s nimi neobchodují; hrozí také, že burza tyto akcie vyřadí, což je pro renomé i hodnotu firmy velmi vážný šrám. TIW se snaží prodat některé své podíly, které má v dalších evropských telekomunikačních firmách a tím si finančně pomoci; jinak ale firma má přes 4 milióny uživatelů svých sítí a na místním trhu mezi outsidery nepatří.

Mohou problémy firmy TIW postihnout „Oskara“?

Mohou problémy TIW negativně ovlivnit i Český Mobil? Domníváme se, že ne přímo – pokud Český Mobil funguje podle plánů (tj. pokud mu vystačí finance, než se dostane do profitu a pokud bude schopen splácet dluh), nemusí jej vážně postihnout ani to, kdyby firma TIW zkrachovala, což je samozřejmě extrémní varianta. Jednak TIW nerovná se Český Mobil (např. významným akcionářem Českého Mobilu je i IPB, tedy firma, která byla rovněž na pokraji zániku), a jednak tyto firmy mohou fungovat na sobě prakticky nezávisle. Není ale nepravděpodobné, že se třeba TIW pokusí svůj podíl v Českém Mobilu prodat. Ostatně, ve světě telekomů je dnes na prodej skoro každý a je spíše nedostatek kupců: díky investicím do 3G licencí jsou předlužené i největší evropské telekomunikační firmy a ty malé zase nemají dostatek hotovosti.

Oskar nepadne

Čeští GSM operátoři své finanční výsledky příliš nesdělují a ani Český Mobil není výjimkou – musíme tedy odhadovat z těch pár čísel, která jsou k dispozici a z „dojmů“ z okolí. Zdá se tedy, že Oskar se nyní dostává do slušného tempa, možná do situace, kdy je sněhová koule na kopec vyvalena a nyní se už kutálí dolů vlastní vahou. Má-li opravdu 400 tisíc (náš dubnový odhad) „živých“ uživatelů (ne „účtů“), nemusí být v tak nevýhodné situaci jako dříve, kdy vlastně doplácel na nevýhodné poplatky při volání svých uživatelů do sítí konkurenčních operátorů. Má už dobré pokrytí a přestává už být jeno;m volbou těch nejchudších – jeho program pro firemní zákazníky zejména z řad menších a středních firem (jejichž zaměstnanci volají hlavně spolu) začíná získávat klientelu. Český Mobil je stále na trhu jasně nejmenší a není pochyb, že je „na prodej“ (ostatně, každý je na prodej, je to jen otázka ceny); může se např. zdát, že se stane branou, kterou na náš trh snadno a rychle pronikne některý ze západoevropských telekomů, které zde ještě nepůsobí. Jeho budoucnost, která ale se nyní zdá být příznivější než před pár měsíci, by to ale ohrozit nemělo.
Diskuze (29) Další článek: Mobilní datové přenosy: jaká nás čeká budoucnost?

Témata článku: Ostatní, Oskar


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31