Budeme dobíjet mobily vlastníme teplem?

Jak lidské vědomí o využívání alternativních zdrojů energie postupuje, objevují se stále nové způsoby, jak nabít baterie mobilních telefonů. Nyní je na řadě další způsob – teplo. A ne teplo ledajaké, zaměříme se přímo na teplo lidského těla.
Budeme dobíjet mobily vlastníme teplem?

O možnosti napájení mobilních zařízení lidským teplem nedávno informovala společnost Applied Digital Solutions. Ta vyvinula miniaturní tepelně-elektrický generátor, který vyrábí elektrickou energii pomocí tepla produkovaného lidským tělem. Nejzajímavější je to, že lidské tělo dokáže na tomto zařízení vyrobit napětí o hodnotě 1,5 V. Původním určením pro malé a bezúdržbové zařízení bylo napájení zdravotnických zařízení – například kardiostimulátorů, lze jej však využít i pro pohon digitálních hodinek nebo malých mobilních zařízení, mezi které mohou jednou patřit také mobilní telefony.

Není všechno zlato

Nevýhoda takhle vyrobené energie spočívá v tom, že získaný proud není nikterak velký a nedá se tato energie použít například pro dobíjení baterií, ale může být jen neustálým zdrojem tzv. „udržovacího“ napětí, které minimalizuje odběr energie z baterie mobilního zařízení – mobilní telefony tak vydrží se svou baterií déle v pohotovostním režimu. Tento miniaturní generátor by se měl na zámořském trhu objevit již na jaře příštího roku a výrobce si od jeho uvedení do prodeje slibuje velký úspěch.

Klepněte pro větší obrázek

Celé zařízení je opravdu maličké a bude mít tvar náramkových hodinek. Tyto „hodinky“ nebudou však pouze vyrábět elektrickou energii, bude své majitele také informovat o aktuálním krevním tlaku a srdečním tepu a mají sloužit společně s přijímačem satelitního navigačního systému GPS. Brzy by k dispozici mohla být také verze umožňující telefonování v mobilních sítích. O napájení těchto zařízení se stará již zmíněný termo-elektrický generátor.

Bude úspěch zaručen?

Výhoda tohoto způsobu získávání energie není však užitečná jen v oblasti zdravotnických pomůcek nebo mobilních komunikací, ale v daleko větším počtu nejrůznějších aplikací. Již nyní se pracuje na nástupci současného generátoru, který má zvládnout z lidského tepla vyrobit napětí 3 volty – zařízení vyrábějící toto napětí by bylo velmi dobře použitelné i pro dobíjení baterií všemožné kapesní drobotiny – od mobilních telefonů až po kapesní počítače, které se většinou vybijí v nejméně vhodnou dobu.

 

Diskuze (7) Další článek: Motorola V.66: dobrý, lehký, elegantní (test)

Témata článku: Ostatní, Mobil, Tep


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21