Budeme nosit Palm na těle?

O linuxovém PDA s označení Yopy jsme již psali, nyní se objevuje i v podobě nositelného PC. Tedy zařízení, které máte u pasu a na hlavě máte speciální brýle s obrazovkami.
O linuxovém PDA s označení Yopy jsme již psali, nyní se objevuje i v podobě nositelného PC. Tedy zařízení, které máte u pasu a na hlavě máte speciální brýle s obrazovkami.

Yopy je poměrně stará záležitost – když říkám poměrně, myslím tím půl roku. K vidění byl již na CeBITu a doposud se u nás neobjevil. Hardwarově je velmi podobný PocketPC zařízením, pouze jako jádro systému používá Linux a má také své vlastní uživatelské rozhraní připomínající Windows CE. Zajímavou aplikací standardního Yopy je nositelná (wearable) verze. Hlavní přístroj se prakticky nezměnil co do velikosti, stále je to poměrně kompaktní krabička, která se pohodlně vejde do kapsy. V čem je ale změna, je chybějící barevný displej. Místo něj je na zařízení jen malý černobílý dotykový displej, kterým se přístroj ovládá. Podstatné informace se zobrazují až v připojených brýlích, kde je nabízeno rozlišení 640x480. Nejlépe by se to dalo přirovnat k hands-free u mobilního telefonu. Přístroj bez připojených brýlí zvládá základní funkce, jako například přehrávání MP3 souborů, ovládání je ale plnohodnotné až s brýlemi.

Upřímně řečeno, takto se velmi potlačuje základní vlastnost osobních organizérů, kterou je snadné a pohotové používání a bezproblémové přenášení. Nedá se moc předpokládat, že byste stále chodili s poněkud futuristickými brýlemi na nose. Spíše se toto zařízení ujme v oblastech, kde jsou wearable PC používána už dnes – opraváři, skladníci a podobně. Zajímavá je ale možnost větší pracovní plochy, než by původní PDA podporovalo. Třeba se tak nakonec dočkáme Palmu, který bude mít standardní rozlišení stále 160x160, ale po připojení brýlí se zvedne na 640x480. To už by myslím bylo užitečné.

Nositelný Yopy jinak obsahuje standardní vybavení, jako je kalendář, adresář, e-mail, internetový prohlížeč, hry, MPEG přehrávač a podobně.

Váš názor Další článek: Co vám dá Oskar pod stromeček

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Kompaktní krabička, Speciální brýle

Určitě si přečtěte