Budete sledovat zatmění Měsíce? Poradíme, jak jej nejlépe zachytit foťákem v mobilu

Dnešní večer přinese nejdelší plné zatmění Měsíce v tomto století. Trvat by mělo přesně hodinu a 43 minut počínaje časem 21:30. Již víc než hodinu předtím však započne jeho částečné zatmění. Nejzajímavější však bude to, že kvůli rozptýlenému slunečnímu světlu v atmosféře měsíc dočasně zčervená. Podle toho se také mluví o tzv. krvavém měsíci.

Tento přírodní úkaz si bude mnoho lidí chtít určitě zachytit na svém chytrém telefonu. Pro co nejlepší fotografii doporučujeme sáhnout po telefonech s co nejlepší světelností, ideálně s hodnotami f/1.8 a lepší. Výhodu budou mít i telefony s optickou stabilizací. Aby měsíc ještě lépe vynikl, vyražte mimo město, nebo alespoň někam mimo dosah městských světel.

Jak sdílet fotografie na internetu:

Ze stejného důvodu doporučujeme úplně vypnout blesk. Pokud telefon nabízí manuální režim, zvolte na něm rozumné hodnoty ISO, ideálně kolem hodnoty 800. Zkrátka, aby fotografie nebyla moc tmavá, ale ani nenabrala zbytečný šum. Pokud můžete, nastavte i delší expoziční čas, ideální hodnoty by mohly být kolem 3 až 5 sekund. S tím pak souvisí také zajištění telefonu proti otřesům (ideálně na stativ), které by vám fotku akorát rozmazaly.

Pokud takto pestré možnosti nastavení nemáte, zkuste alespoň ručně zaostřit přímo na měsíc a snížte expozici, aby vynikla jeho struktura. V žádném případě digitálně nezoomujte, tím byste jen degradovali samotnou kvalitu obrazu. Po vyfocení můžete fotku vždy dodatečně přiblížit. Dále už jen doporučím předem vyčistit sklíčko foťáku a užít si dnešní podívanou!

Diskuze (7) Další článek: Blesková akce! Sleva na Galaxy S9 a S9+ až 9 tisíc korun jen o tomto víkendu

Témata článku: Mobilní fotografie, Fotoaparát, Zajímavosti, Chytrý telefon, Fotomobily, Zatmění měsíce, ISO, Nejlepší světelnost, Optická stabilizace, Sklíčko, Nejlepší fotografie, Zatmění, Foťák, Hodnota, Přírodní úkaz, Manuální režim, Měsíc, Stejný důvod, Mobil, Expoziční čas, Telefon, Ideální hodnota, Fotka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

** Zenfone 5Z je jako pětka, jenom se špičkovou výbavou ** Potěší vysokým výkonem, očištěným systémem, ale i stereo repráčky ** S cenou se naštěstí drží při zemi.

Martin Miksa | 26

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 35