Budou textovky z webu nadále zdarma?

Poslední kroky operátorů, a nejen těch našich, naznačují, že by operátoři mohli do budoucna počítat s omezením či úplným zrušením zasílání SMS z webu zdarma. Budeme v blízké době textovky z Internetu platit? Budeme je moci vůbec posíalt? Co by to znamenalo?
Budou textovky z webu nadále zdarma?

Určitě jste si všimli, že byla zavřena největší veřejná SMS brána MTNSMS.com, z níž „tekla“ na mobilní telefony většina textovek poslaných z webu. Přes bránu MTNSMS.com posílá textovky i populární program ICQ. Znamená to nsad, že textovky z webu již nebudou zdarma a že je budeme muset začít platit?

U Paegasu se již částečně platí

Ke kroku zpoplatnění některých SMS z webu u nás zatím přistoupil jen Paegas. Tomu totiž běží mezi operátory unikátní služba Click, která umožňuje autentifikaci uživatele. Díky ní je možné zpoplatnit veškeré akce, které v Clicku uživatel provede (nyní mluvím zejména o SMS službách), přes mobilní účet. Platba za služby se tak strhne buď z kreditu, nebo se přidá jako další položka na měsíční fakturu. Uživatelé tedy platí za všechny textovky, které z Clicku pošlou, nově i za hromadné.

Vyvstává tedy otázka, zda Paegas a potažmo další operátoři nehodlají zasílání textovek z webu zdarma zcela zrušit. Byl by to krok docela logický - operátoři na zasílání textovek z webové brány přímo nevydělávají a každá zaslaná SMS ve vlastní síti přece jen generuje určité, i když minimální náklady. Kromě toho by na textovkách z webu klidně vydělávat mohli; kdo dnes dělá něco zadarmo? Dříve bylo posílání SMS z webu konkurenční výhodou, dnes už nikoliv. Operátoři chtějí dnes už těžit penízky ze všeho, tak proč dělat něco jenom pro krásné oči pár milionů uživatelů...

Pár omezení

Protože je zasílání SMS z webu zatím zdarma, pominu-li výše zmíněný Click, nelze operátorům spílat za to, že se snaží počty odeslaných SMS omezit časovým intervalem mezi jednotlivými zprávami od jednoho uživatele, případně počtem zpráv odeslaných na jedno číslo nebo mobilní adresu. Navíc nemůžeme spílat operátorům za to, že SMS z webu chodí pozdě, případně že nedojdou vůbec. Buďme rádi, že zatím chodí víceméně v pohodě.

Co by se mohlo stát?

Nyní předpokládejme, že zdarma již SMS z webu nepošleme. Nebudou tedy fungovat veřejné SMS brány a služby na nich založené, např. zprávy z informačních služeb jako SMS.cz, SMSplus.cz aj. Zrušeny budou i různé SMS brány třetích stran, příkladem budiž SMS Toolbar, který si můžete nainstalovat i z MobilManie. Nepoběží rovněž služba mobilní e-mail směrem e-mail -> mobil, pokud operátoři nevymyslí způsob, jak tuto službu zpoplatnit. To ale bude vzhledem k současnému stavu mikroplateb na Internetu docela problematické.

Doufejme tedy, že operátoři nezruší veřejné brány alespoň do doby, než bude vymyšlen způsob, jak na Internetu za odeslané zprávy platit. Je také možné, že zasílání bude zdarma i nadále, ale operátoři zavedou větší omezení, např. jednu zprávu na jedno číslo denně apod. Je to ale stále lepší, než nemít tuto možnost vůbec.

Otázky do diskuse: Jak často využíváte zasílání textovek z webu? Využíváte mobilní e-mail? Vadilo by vám zrušení zasílání textovek zdarma?

Diskuze (217) Další článek: Vyhrajte s Oskarem rok volání zdarma! Velká soutěž o šedesát cen!

Témata článku: Operátoři, Vodafone, T-Mobile, O2, Zdarma, Text, Web, Minimální náklad, MTN

Určitě si přečtěte