Budoucnost mobilů: barva, foťáčky a véčka

Na letošním CeBITu se ukázalo několik trendů: mobily opouštějí černobílé displeje a nahrazují je barvou, mají foťáčky nebo kamerky a objevuje se stále více véček. Vidíte budoucnost růžově?
Budoucnost mobilů: barva, foťáčky a véčka

Barva vede

Zatímco v Asii už mají takřka všechny nové mobilní telefony barevný displej, véčkový tvar a foťáček, evropští výrobci zatím horko těžko přecházejí teprve na barevné displeje, zabudované foťáčky se objevují zřídka. Asi nejdále je v tomto ohledu Nokia, která začala s barvou nejdřív, i když jen v komunikátoru 9210. Posléze se objevil mobil Ericsson T68m, který spustil vlnu barevných displejů v běžných mobilech.

Každý výrobce prodávající mobilní telefony v Evropě už má v současné době alespoň jeden mobil s barevným displejem, který se prodává a několik dalších, které plánuje uvést. Kromě základních modelů už mají barvu, ať už v jakékoliv kvalitě, všichni. Evropští výrobci ale zatím stále nemohou konkurovat barevným displejům z Asie - tam už mají delší zkušenosti. Na každý pád se blýská na lepší časy a i ti uživatelé, kteří považují barvu za zbytečnost, stejně jednou mobil s barvou mít budou; černobílé displeje zkrátka nebudou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Barevné displeje jsou dnes už běžné a pomalu převažují nad černobílými.

Každý je skrytý fotograf

Druhým trendem, který se dal na CeBITu velmi snadno vysledovat, je integrace jednoduchých foťáčků, případně kamerek přímo do mobilů. Zatímco v Asii je to běžná věc, v Evropě jsme se s foťáčkem setkali poprvé u mobilu Nokia 7650. V současné době má každá značka mobil s foťáčkem nebo alespoň s foťáčkem jako volitelným příslušenstvím. Kvalita foťáčku není příliš vysoká, ale protože není určen pro archivaci fotek z dovolené, ale jen zasílání MMS, není to žádný problém. Kromě toho kvalita vestavěných foťáků se bude postupně zvyšovat, takže se za chvíli určitě setkáme se čtyř megapixely, trojnásobným zoomem a kvalitou jako ze současných běžných digiťáků.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Foťáčky se stanou brzy hitem.

Véčka mají budoucnost

A konečně posledním trendem je přechod na elegantní véčkový tvar. Asie už ostatně ani jiné telefony téměř nedělá, teď nastal čas, aby na ně pomalu a jistě přešli i evropští výrobci. Podle současné produkce lze soudit, že to bude ještě chvíli trval, véčka zatím chybí u Nokie či Alcatelu, nicméně většina výrobců už alespoň jeden exemplář má. Je jen otázkou času, kdy firmy dojdou na to, že véčko je nesmírně praktické provedení - umožňuje mít velký displej a rozměrnou klávesnici v kompaktních rozměrech. Na rozdíl od asijských výrobců lze předpokládat, že ti evropští ponechají alespoň část své produkce v klasických tvarech.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Některá véčka mají už dokonce otočné displeje, ačkoliv mi není úplně jasné, proč vlastně.

Všechno v jednom

Na každý pád jsou mobily den ode dne lepší, mají lepší displeje a umí podstatně více věcí, jako přehrávání hudby, videa, je do nich možné instalovat další programy, umí fotit a nahrávat video apod. Zkrátka současné mobily už nemaí s těmi staršími skoro nic společného, snad jen to, že mají displej a klávesnici. Kromě toho se stále více objevují mobily, kde jde pouze a jen o styl, nikoliv o funkce - příkladem mohou být mobily Xelibri nebo Vertu. Zkrátka se zdá, že nás čeká opravdu zajímavá budoucnost.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mobilní telefony mohou i operační systém jako kapesní počítače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U těchto mobilů jde předvším o styl, ne o funkce.

Klepněte pro větší obrázek
A některé mobily jsou spíše herními konzolami.

Diskuse: jak si představujete mobil budoucnosti?

Diskuze (57) Další článek: CeBIT 2003: Asijské střípky - ASUS, LG, Maxon, Sewon a další

Témata článku: Ostatní, Nokia 7650, Barva, Budoucnost, Mobil, Běžná věc


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34