Budoucnost mobilů bude bSquare?

Krásný, zajímavý a barevný chytrý telefon je na obzoru - bude vedle něj komunikátor XDA jen chudým příbuzným? Zatím se zdá, že určitě ano.
Budoucnost mobilů bude bSquare?

Je to tak - přestože nás výrobci nejrůznějšími studiemi chytrých telefonů zásobují již pěknou řádku let, na trhu je těchto přístrojů doslova jako šafránu. Dalším podobným přístrojem je ten od firmy bSquare - vypadá zajímavě, na světě je již několik prototypů - ovšem právě čeká na někoho, kdo jej začne vyrábět.

bSquare se totiž samotným prodejem příliš nezabývá - její snahou je vyvinout odpovídající zařízení, které pak jako OEM produkt nabídne dalším výrobcům. S tímto postupem se v mobilních komunikacích poslední doby setkáváme velmi často - podobným způsobem funguje například anglická společnost Sendo nebo třeba producent chytrého komunikátoru XDA.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice vyjíždí nezvykle z delší strany přístroje.

Jaký tedy Power Handheld je? V první řadě je jasné, že poněkud podivný název zařízení je pouze pracovní - přístroj se může jmenovat stejně dobře T-Mobile DATAnator či Oskaramba; zkrátka tak, jak si bude jeho objednavatel přát. Jinak se však jedná o poměrně zajímavé zařízení, které více než současný mobilní telefon připomíná kapesní počítač. Power Handheld se však liší i od již známého komunikátoru XDA, který je v podstatě o jednu generaci zpět.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Psaní na klávesnici by mohlo být pohodlné, stejně jako prohlížení webových stránek.

Power handheld totiž obsahuje nový rychlý procesor Intel XScale, který taktován na příjemných 400 MHz má srovnatelnou spotřebu drahocenné energie, než o polovinu pomalejší XDA či iPAQ. Interní paměť o velikosti 64 MB je na spodní hranici použitelnosti - využívat ji budete především pro běh operačního systému a samotných aplikací - data a programy tak budete mít spíše uloženy na přídavné SD kartě.

Nový operační systém Windows CE.NET - která je nástupcem dnes používaného systému PocketPC - je uložen ve třicetidvou megabajtech přepisovatelné paměti a v přeneseném významu se o něm dá říci, že přináší vychytávky systému Windows XP na kapesní zařízení. Svou vlastní představu si můžete udělat podle přiložených obrazovek tohoto systému pořízených právě na Power Handheldu - jsem si jistý, že vás určitě zaujmou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Emailový klient podporuje pochopitelně IMAP a umí pracovat s více účty.

Protože správný komunikátor by měl umět pořádně komunikovat, je uvnitř tohoto zařízení integrován jak Bluetooth, tak GSM modul. Modul mobilního telefonu (pozor, zařízení nehyzdí žádná externí anténa!) pochopitelně podporuje také rychlé datové přenosy s využitím paketové technologie GPRS s využítím čtyř timeslotů pro download a jednoho pro upload dat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Práce na cestách - důležité dokumenty mějte vždy s sebou.

Velkou konkurenční výhodou bude také displej - ten v Power Handheldu má rozlišení 640 x 480 obrazových bodů a dokáže zobrazit pětašedesát tisíc barev. Když si však uvědomíme velikost celého zařízení, je tento displej velmi dobrým krokem vpřed - ještě teď si vzpomínám na svůj první notebook, který disponoval nachlup stejným rozlišením při pouhých 256 barvách a váze několika kilogramů. Celý Power Handheld totiž váží pouhých 280 gramů, tedy o něco méně, než kupříkladu Psion páté série.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Přehled dnešních úkolů je graficky velmi dobře vyveden - stejně jako telefonní aplikace.

Za zmínku stojí také provedení klávesnice - přestože technicky je velmi podobné například linuxovému Sharpu Zaurus, zde se klávesnice vysunuje s delšího boku přístroje, díky čemu může být klávesnice větší a pro psaní určitě pohodlnější.

Abych řekl pravdu, styl zařízení typu Power Handheld mne opravdu zaujal, protože přesně takhle jsem si vždyt představoval přenosný počítač - klasický notebook totiž považuji za stále omezeně mobilní a současné kapesáky jsou naopak omezeně počítačové. Doufám tedy, že se jej brzy u nás dočkáme - zřejmě bych byl první ve frontě.

Diskuze (24) Další článek: Články o přečíslování na MobilManii

Témata článku: Budoucnost, Mobil, Podivný název, První notebook


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70