Cannes: rozdávaly se výroční ceny Asociace GSM

Na konferenci 3GSM v Cannes se udílely ceny operátorům. Jedni pomáhali v nouzi, další vymysleli skvělá řešení, jak volat efektivněji. Oceňovali se ale nejen služby, ale také reklamy. Také si myslíte, že na ty Oskarovy nikdo nemá?
Cannes: rozdávaly se výroční ceny Asociace GSM
Ve francouzském Cannes probíhá každoroční kongres o GSM, s kterým je také spojeno udílení prestižních cen. Oceňovali se nejen služby, ale také reklamy. Také si myslíte, že na ty Oskarovy nikdo nemá?

Ale vezměme to po popořadě.

Cena předsedy Asociace GSM

Cenu předsedy Asociace GSM obdržela britská síť BT Cellnet za to, že jako první dokázala spustit plně funkční, komerčně využitelnou GPRS síť na světě.

Cena za celkový přínos technologii GSM

Tato cena byla být původně udělena pouze pěti nejdůležitějším lidem v oblasti GSM, kteří měli být zvolení ze 100 odborníků uvedených na tzv. Seznamu slavných, ale Asociace GSM se v poslední chvíli rozhodla počet ocenění zvednout v letošním roce na osm. Oceněnými jsou:

 • Thomas Haug – First Groupe Speciale Mobile, Švédsko
 • Alan Craig-Knott – Vodacom, Jihoafrická republika
 • Tjorbjorn Nillson – Ericsson, Švédsko
 • Li Mofang – China Mobile Comms, Čína
 • Sair Baldauf – Nokia, Finsko
 • Fred Hillebrand – Deutsche Telekom, SRN
 • Valy Lev – Motorola, USA
 • Alain Maloberti – France Telecom Mobiles, Francie

Nejlepší TV reklama

Cenu za nejlepší reklamu získal Gruzinský Geocell. Jeho reklama na službu SMS pojednává o bouřlivé party probíhající v jednom bytě, kde se právě ocitla náctiletá dcera bez svých rodičů. K domu přichází mladík pozvaný na party a vstupuje do výtahu. Na poslední chvíli tam vstoupí i otec dané dívky. Chlapec tuší, že by mohl nastat pro dívku velký problém a posílá ji textovku, že tatínek se blíží domů. Když otec otevře dveře od svého bytu, tak se mu naskytne pohled na způsobný dívčí čajový dýchánek a po bouřlivé party není ani památky. Další pohled kamery je na dům zvenčí, kde se na okenní římse krčí čtyři mladící, kteří ještě před malou chvílí tančili na oné party.

Osobně si ale myslím, že reklamy některých našich operátorů jsou daleko nápaditější, ale to ostatně můžete posoudit sami.

Cena za celkový přínos veřejnosti

Toto prestižní ocenění obdrželi celkem čtyři světoví operátoři:

 • Geocell (Gruzie) za akci les Geocellu
 • MTN Networks (Srí Lanka) za vytvoření zvláštního charitního fondu
 • Mobitai (Taiwan) za pomoc obětem zemětřesení
 • Optimus Telecom (Portugalsko) za mobil pro vozíčkáře

A co přinesly tito operátoři veřejnosti konkrétně?

V Gruzii je životní prostředí ve stavu, který by se dal bezmála označit jako žalostný. Díky kritické energetické situaci a nedostatku jiných paliv, se v Gruzii většina lesů vytěžila. Společnost Geocell, jeden z největších tamních operátorů se rozhodl alespoň trochu vzkřísit přírodu ve své zemi vysázením nového lesa. Kdokoliv mohl přispět jen tím, že zavolal na telefonní číslo se zvláštní tarifikací. Díky akci les Geocellu se podařilo vysázet pět tisíc nových stromů

Srí Lanka prošla za poslední léta občanskou válkou a mnohými nepokoji, které do jisté míry ohromily její ekonomiku. Na ulici se ocitli stovky lidí a státní rozpočet nemá na progresivní sociální politiku finance. Společnost MTN Networks vlastnící největší síť GSM na Srí Lance – Dialog – se rozhodla z každého uskutečněného hovoru přispět na zvláštní konto, ze kterého pomáhá financovat několik vládních charitativních fondů.

Asi každý z vás si vzpomene na předloňské zemětřesení na Taiwanu, které otřáslo nejen životy tamních občanů, ale i celosvětovými cenami elektronických výrobků. Ihned po zemětřesení vyslala síť Mobitai své servisní techniky do postižených oblastí, aby co nejrychleji zprovoznili síť a pomáhali záchranářům. Kromě toho byly veškeré telefonické hovory v síti Mobitai zcela zdarma. Během deseti dnů opět fungovalo 97 procent celé sítě. Mobitai organizoval také několik bazarů a sbírek, jejichž výnos byl určen pro oběti zemětřesení. Až dodnes nabízí předplacené karty zdarma, aby umožnil chudým obyvatelům Taiwanu, které přírodní živel připravil o veškerý majetek, hovořit se svými příbuznými co nejlevněji.

V Portugalsku žije více než jeden milion tělesně postižených lidí a okolo 1,5 milionu starých lidí s pohybovými problémy. Operátor Optimus se pokusil těmto lidem vyjít vstříc a nabízí možnost spojení mobilního telefonu a elektrického vozíčku. Do elektrického vozíčku je vmontována handsfree sada do automobilu a libovolný mobilní telefon s hlasovým ovládáním. Tělesně postižený člověk je tak tedy stále k dostižení a nemusí se při zazvonění telefonu stresovat, že ho nestihne zvednout včas.

Nejvíce inovativní bezdrátová služba pro zákazníky

Cena za nejinovativnější službu v oblasti GSM, na kterou byl nominován i Eurotel Bratislava, nakonec putovala na Filipíny, a to opravdu oprávněně. Služba Smart Money, kterou tam nabízí operátor Smart Communications, umožňuje platit pomocí mobilního telefonu více jak na 25 tisíci místech na Filipínách. Kina, restaurace, obchody i bleší trh, tam všude můžete místo penězi platit mobilem. Na Filipínách se však nejedná o pouhou reklamu, ale tato služba tak doopravdy funguje. Navíc při každém nabití vaší mobilní peněženky získáváte extra body, které můžete následně přeměnit na textovky či minuty hovoru zdarma. Kéž by něco takového bylo také u nás.

Nejlepší technická inovace v oblasti GSM

To nejlepší jsme si nechali na konec. Nizozemská společnost PrivaCom získala ocenění za nejlepší technickou inovaci roku v oblasti GSM za technologii nazvanou SIM Callback. Princip této služby spočívá v tom, že zákazník má na své kartě SIM speciální SIM Toolkitovou aplikaci, která mu umožní v zahraničí využívat naprosto všech služeb svého operátora jako by byl přihlášen ve své domovské síti. A teď to hlavní, pokud si takový zákazník přeje v zahraničí uskutečnit odchozí hovor, tak jej tento hovor bude stát naprosto stejně jako hovor příchozí. Pomocí SIM Toolkitové aplikace na své SIM kartě zadá číslo, které chce volat a toto číslo odešle své domovské síti. Ta se okamžitě spojí s volaným účastníkem a zavolá nazpět svému uživateli v zahraničí.

Tato služba přináší zákazníkům podobný standard služeb jako technologie CAMEL, kterou Paegas využívá pro svůj Twist 100procentní roaming. Na rozdíl od CAMELu, je ale tato technologie použitelná ve více než pouhých třech sítích na světě.

Společnost PrivaCom již jedná s několika operátory sítí GSM na implementaci své technologie do jejich sítí.

Diskuze (2) Další článek: Sagem MW X1: další mobil do nepohody

Témata článku: Ostatní, Jihoafrická republika, Libovolný mobil, Bezdrátová služba, Státní rozpočet, GSM, Vozíčkář, MTN


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40