Čas: patří na ciferník, nebo na displej mobilu?

Když vás někdo požádá o sdělení času, pootočíte rukou, nebo sáhnete do kapsy pro mobil? Připadá vám, že kdo nenosí hodinky, nemá vkus? Z doplňkové funkce mobilů se stal zabiják klasických ciferníků. Přečtěte si náš „pohádkový“ pohled na věc, třeba se v něm najdete.
Čas: patří na ciferník, nebo na displej mobilu?
„Panáčku, kolik je hodin?“ Zbyšek shodí z ramene uzlík buchet a vyloví mobilní telefon. „Ještě dvě kokrhání babičko a zapadne slunce“, odvětí. Zamkne klávesnici, telefon uloží zpět mezi kvasnicové zázraky s cukrem a povidly a kráčí loudavě v dál. Atmosféra scény je krásná, červánky a zelené stromoví dělají své. Jen ta podivná boule na Zbyškově ranečku... buchty nemívají tak ostré rohy.

Ten mobil, to je číslo!

Mohl za zohavení předešlé scény, někdy může za posměch okolí, když jej nosíte v kapse těsných kalhot. A dokáže i zaryté vyznavače náramkových hodinek převychovat ke sledování času na displeji telefonu.

Jak se to stane? Na jednoho občana připadá více než jeden mobilní telefon, resp. telefonní číslo. Můžeme tedy s klidem říci, že telefony jsou dnes všude. Proto když „swatchistu“ či „tissotáře“ potká neštěstí v podobě poškozeného pásku hodinek a zůstává jen čas udávaný mobilním telefonem, může se snadno stát, že se ke svým „ručním ciferníkům“ už nikdy nevrátí.

Když Zbyšek s babičkou se hádají

Babička: Jednou jsem si telefon půjčila. To bylo nadělení. Volala jsem do vedlejší vesnice a potřebovala se přesně domluvit na zahájení trhu. A jak jsme to měla udělat, když telefon byl u ucha? Podle slunce čas nepoznám. I když jsem se podívala na displej, nedalo se vejít do nabídky a na časový údaj se podívat. Já věděla, že si mám hodinky vzít. Prý s telefonem nemusím nosit nic dalšího, pche!

Zbyšek: Bůhví, co jste měla za model. Čas byl jen doplňkovou funkcí k telefonování a psaní zpráv, až nedávno začali měšťané hodinky odkládat. Se současnou mobilní třídou se na časový údaj podíváte prakticky kdykoli, ve stavu nečinnosti můžete mít hodiny nastaveny jako spořič.

Babička: Je tedy pravda, že věčné tikání v noci mě rozčiluje.

Zbyšek: Vidíte, mobil netiká. A na čas uvidíte i po tmě. Pochybuji totiž, že byste měla hodinky s podsvícením. Tak mě napadá – vy s nimi spíte? Vy také? Pár takových známých mám, ale nikdy to asi nepochopím. Neobrůstáte pod nimi mechem?

Babička: Pomalu mladíku! Nejsou sice nejnovější, ale mám k nim citový vztah. A kdybyste věděl, co skvostných pracovních míst mi hodinky pomohly získat. Inu, co máte na nohách a na ruce, to o vás nejvíce vypoví.

Zbyšek: Myslíte, že já jsem se svou Versace 7270 nadělal méně parády? Těch večírků! Hned všichni věděli, že jsem do Prahy nepřijel na babetě. Teď se chystám na novou sérii L’amour od Nokie, asi si je koupím všechny. A víte co? Mohu si podle potřeby během chvilky vyměnit kryt. Kombinuji to s ranečkem na buchty.

Babička: Já mám vícero hodinek, různé barevné variace.

Zbyšek: To vás asi vyjde draho. Plastové kryty nestojí mnoho. A poslyšte, vy ty hodinky nosíte neustále? Neodkládáte je třeba, když se jdete umývat do řeky?

Babička: Jsou vodotěsné, takže ne. Krom toho – ve svém věku špatně vidím na kostelní hodiny v dáli. Ale protože mám čas na ruce, horší zrak mě netrápí.

Zbyšek: To se máte. Já si nechal ranec s mobilem dvakrát na břehu a vždycky jsem o něj přišel. Až já ty žebráky načapám...

Babička: Musím se vám smát. Vidíte, hodinky jsou k nezaplacení. Co třeba děláte, když si přejete zůstat na poli nerušen, přitom si však rád pohlídáte čas svačiny?

Zbyšek: Vy jste neslyšela ty zvěsti o telefonech šlechty? Čarovnou mocí prý zamezí nechtěným hovorům. Já mám takový telefon tedy také, takže když chci dělat mrtvého brouka a stihnout občerstvení zároveň, není problém. Ale pro ostatní jsem chudý chasník, rozumíte?

Babička: Mně se to ale pořád nějak nezdá. Přiznejte si sám – kolikrát si telefon zapomenete vzít s sebou do kovárny? A kolikrát myslíte, že zapomenu já doma hodinky, když je mám neustále na ruce? A baterie mi vydrží dvě léta. Co když se vám ten telefon vybije? Vidíte aspoň čas?

Zbyšek: To nevidím. Když se vybije, je tma. Však také stále píši výrobcům kondolence, aby takovou funkci zavedli. Pár aktivních pixelů snad nemůže odebírat příliš energie.

Babička: Tak to já netuším. Ale ručičky, ty toho mnoho nespotřebují, víte?

Zbyšek: Dejte pokoj! Když není telefon funkční, visí přeci hodiny na radnici, jedny má v hubě vycpaný krokodýl a atlasové třímají ten náš slavný orloj.

Zběhnout lehčí, než se zdá

Vězte, že podobných dvojic je celá spousta, dva tábory jsou zarputilé a nedají na hodinky, resp. na mobilní telefony co se týče zobrazování času dopustit. Jen je zvláštní, jaké procento migruje tam i zpátky. A jak jste na tom momentálně vy?

Diskuze (88) Další článek: Eurotel Go: víkendová volání za paušál pokračují i v listopadu

Témata článku: Ostatní, Displej, Aktivní pixel, Čas, Tissot, Mobil, Displej mobilu, Ciferník, Pár takových


Určitě si přečtěte