Casio Cassiopeia E-10

Recenze počítače do dlaně s Windows CE
Kdo si zamiloval Everex Freestyle kvůli možnostem Windows CE, ten si zamiluje Casio Cassiopeia E-10 navíc kvůli designu. Kovový lesk, ergonomický tvar a skvělé vlastnosti bych čekal spíše u aparátu Jamese Bonda než u sebe na stole.

I když se liší pouze milimetrem výšky, Cassiopeia se zdá být masivnější než Everex Freestyle, rovněž její hmotnost je mírně vyšší. Přední panel opět vychází z koncepce Pilota a kromě vypínače sdruženého s ovladačem podsvětlení displeje a kromě displeje samotného obsahuje tři programovatelná tlačítka pro přímou volbu aplikací a otvor mikrofonu. Horní hrana přístroje je rozdělena světélkem budíku.

Další ovládací prvky jsou sdruženy ve vrchní části levé boční plochy přístroje, pěkně na dosahu palce levé ruky. Opět zde nacházím jack pro sluchátka, tlačítko pro ovládání diktafonu, tlačítko Storno a skvělý ovladač – kolečko, jehož pootočení palcem směrem vzhůru znamená pohyb kurzoru nahoru, analogicky pootočením dolů se kurzor rozběhne na opačnou stranu a stlačení kolečka odpovídá dvojkliku myši, čili akci (ovladač funguje podobně jako kolečko na myši Microsoft Intellimouse). Hodnocení takového ovládání je věcí osobního názoru, mně osobně velice vyhovuje, ale protože jsem se na Internetu setkal přesně s opačným názorem, kdy bylo vyzdvihováno tlačítkové ovládání, jaké má Everex Freestyle, byl bych nerad, kdyby mi má chvála byla někdy vyčtena.

Oproti Everexu je horší ovládání záznamníku zvukových poznámek. Kvůli poloze jeho tlačítka a mikrofonu je nutné Casio před nahráváním vytáhnout z pouzdra. To zdržuje.

Casiu nechybí infračervené rozhraní, možnost paměťového rozšíření pomocí karty Flash, vidím známý placatý konektor pro spojení s PC, který je bohužel zakryt odnímatelnou gumovou čepičkou, kterou jsem už málem ztratil. Na Cassiopeii E-10 však nenajdete konektor pro externí napájení, a pokud chcete šetřit bateriemi, je nutné přístroj vložit do kolébky, kterou už k adaptéru připojit lze – adaptér si ale musíte koupit zvlášť. Kolébka však není skládací a neobsahuje nabíječku ani modem.

Velice kvalitní je displej, ani ve slabém světle není nutné zapínat podsvětlení. Je velice kontrastní a příjemně matný. Displej je ze všech tří recenzovaných zařízení bezkonkurenčně nejlepší a nevzpomínám si, že bych někdy na srovnatelném zařízení viděl kvalitnější.

Počeštění se v současné době připravuje, hotové by mělo být do Invexu. Chybějící lokalizace je také jediným důvodem, proč od nás Casio Cassiopeia E-10 (cena 17 990 Kč s DPH) nyní nedostane ocenění Dobrá koupě. Na Invexu byla také k dispozici Cassiopea verze E-11, která bude mít 8 MB paměti RAM za stejnou cenu.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Everex Freestyle Manager

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Kovový lesk

Určitě si přečtěte