Casio Cassiopeia E-3000: vzkříšení zašlé slávy?

Společnost Casio bývala před dvěma-třemi lety hlavním tahounem platformy Pocket PC. V poslední době legendární Cassiopeie ustoupily do pozadí, na výsluní by se však mohl hřát nový model E-3000.
Casio Cassiopeia E-3000: vzkříšení zašlé slávy?

Společnost Casio hrála ve vývoji platformy Pocket PC mnohem větší roli, než se může v dnešní době zdát. Právě díky modelům jako Cassiopeia E-105 či E-115 se začala platforma Pocket PC vkrádat do podvědomí uživatelů. Na svou dobu přinášely tyto modely – například oproti konkurenční platformě – vcelku revoluční prvky. Namátkou vzpomeňme barevný displej, rychlé MIPS procesory, diktafon či stereo výstup na sluchátka. Známé rčení  „kdo chvíli stál, už stojí opodál“ padne na Casio jako ulité. Cassiopeie ani tak nepolevovaly v konkurenceschopnosti, do popředí se dostávaly atraktivnější modely konkurenčních značek. Casio však ve vývoji nepolevuje. Na japonském trhu by měl být dostupný nový model s označením E-3000 v průběhu března.

Fešák s dlouhou bradou

Svůj názor na vzhled Cassiopeie si z obrázku jistě každý udělá sám. Zajímavý je počet hardwarových tlačítek na první straně – je jich více, než u ostatních kapesních počítačů. Někdo považuje hardwarová tlačítka za vhodná s oprávněným argumentem, že není třeba kvůli každému úkonu vytahovat pero. To je sice pravda, dlouhodobý uživatel mi dá ale za pravdu, že neexistuje mnoho úkonů, které lze provést bez pera. Proti hardwarovým tlačítkům  hovoří zejména jejich prostorová náročnost. U Cassiopeie to platí dvojnásob; tlačítka zkrátka zabírají hodně místa. Bez nic by bylo PDA v nejdůležitějším rozměru kratší a jaksi – omluvte ten výraz – „kapesnější“. Vhodný kompromis vidím v odstranění křížového tlačítka a jeho nahrazení postranním ovládacím kolečkem. Samy klávesnice pro přímé spuštění PIM aplikací nezabírají mnoho místa.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Nakousnul jsem boční ovládání. Vedle šesti kláves na přední straně disponuje Cassiopeia i dvěma směrovými tlačítky na boku přístroje. Důležité je i tlačítko pro spuštění diktafonu. Nemá-li jej PDA, diktafon se musí ovládat softwarově pomocí pera. Využití diktafonu – jako rychlého záznamníku myšlenek, čísel a poznámek – je poloviční.

Klepněte pro větší obrázek

Řeč technické hantýrky

Po technické stránce nová Cassiopeia E-3000 za konkurencí nijak nezaostává. Srdcem je procesor Intel XScale PXA250 na frekvecni 400MHz. I po stránce paměťové kapacity se neobjeví žádná revoluce: RAM o velikosti 64MB a ROM o velikosti 32MB. Výrobci zřejmě z neúměrných nákladů nezvyšují velikost integrované paměti a spoléhají na paměťové karty. Majitel nové Cassiopeie bude mít na výběr ze dvou typů FLASH pamětí: Compact Flash type II a SD/MMC. Rozšíření funkcí za hranici standardní výbavy, třeba Bluetooth či WiFi, musíme použít právě rozšiřujících slotů.

Lákavý je údaj o výdrži baterie. Se standardní baterií by měla Cassiopeia vydržet až 15 hodin. S velkokapacitní baterií lze dosáhnout údajně až dvojnásobku. Z praxe však víme, že se laboratorní podmínky a praxe značně liší.

Objeví se i u nás?

Casio Cassiopeia E-3000 bude uvedena v Japonsku v průběhu března, bohužel zatím nebyla zveřejněna cena. Můžeme tajně doufat, že Casio posoudí evropský trh za dostatečně lukrativní a nabídne nové PDA i u nás.

Kapesní počítač Casio Cassiopeia E-3000 
operační systém: Pocket PC 2002
rozměry: 135 × 78 × 17,6 milimetrů
hmotnost: 190 gramů
displej: TFT, rozlišení 240 × 320, barevná paleta 65 536 barev
baterie: Li-Ion vyjímatelná
procesor: Intel XScale PXA 250 na frekvenci 400MHz
paměť: 64MB RAM, 32MB Flash ROM
rozšíření: Secure Digital/MultiMedia, Compact Flash type II
komunikace: IrDA, USB

zdroje: InfoSync
          Casio - tisková zpráva (japonsky, doporučuji přeložit AltaVistou)

Diskuze (4) Další článek: Koncesionářské poplatky podruhé: „Záleží na výkladu.“

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Známé rčení, Vzkříšení, Dlouhodobý uživatel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 16

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 6

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 8