CeBIT 2001: Alcatel uvedl neuvěřitelně malý mobil One Touch 511

Alcatel si na letošní CeBIT připravil jen jednu novinku: mobil One Touch 511. Je určen zhruba pro stejnou cílovou skupinu jako Nokia 3330, má ale více zajímavých funkcí a hlavně je úžasně malý.
CeBIT 2001: Alcatel uvedl neuvěřitelně malý mobil One Touch 511
Alcatel si na letošní CeBIT připravil jen jednu novinku: mobil One Touch 511. Je určen zhruba pro stejnou cílovou skupinu jako Nokia 3330, má ale více zajímavých funkcí a hlavně je úžasně malý.

Prcek z prckova

Právě velikost je to, co vás na tomto mobilu bezesporu zaujme. Vyjádřeno čísly, OT 511 má výšku 97 mm, šířku 42 mm a hloubku 20 mm, a to při úžasně nízké hmotnosti, 75 gramů. Jen pro úplnost dodám, že baterie je typu Li-Ion, nikoliv Li-Pol jako u OT 501 a 701.

Vzhled mobilu je částečně podobný modelu 501, chybí však anténa a jinak jsou řešeny také ovládací prvky. Displej je o něco menší, zobrazí až šest řádků – písmenka si můžete zvětšit, abyste na mrňavém displeji vůbec něco viděli; tehdy zobrazí OT 511 jen čtyři řádky, ale zato dobře čitelné. To je důležité zejména při WAPu.

Loga a zvonění vzduchem

Ač by z názvu mobilu mohlo být patrné, že se jedná o nástupce modelu OT 501, skutečnost je trošku jiná. Podle mého názoru by se tento mobil měl řadit spíše do trojkové řady, protože je určen nejen pro stejnou cílovou skupinu, ale hlavně mu chybí typické manažerské vlastnosti. Spíše než pro „pracující lid“ je určen pro teenagery, kteří si budou hrát s logy a melodiemi. Ano – na mobil si můžete poslat jak vyzvánění, tak logo přes SMS. Formát podle českého zastoupení Alcatelu není ale kompatibilní se Smart Messagingem, který používá Nokia. Na jednu stranu je to škoda, na druhou stranu to lze pochopit; vyzvánění může mít až sedm hlasů, takže formát prostě musí být logicky jiný. Navíc si jako zvonění můžete nahrát vlastní hlas nebo cokoliv jiného.

Je z hliníku

Velkou výhodou nového Alcatelu je velikost. Telefonek je opravdu mrňavý – přední kryt udělán z hliníku, zadní pak z plastu. Prodávat se bude ve třech barevných kombinacích (všechny vidíte na obrázku), stříbrný předek však je u každé zachován; barvy se mění jen na bocích. Ovládání také spíše připomíná model 301 než 501 – OT 511 má také třísměrový joystick (směr nahoru, dolů a potvrzení). Vše nasvědčuje tomu, že je mobil určen pro „stylové“ uživatele, nikoliv pro manažery v kravatách a s kufříky.

Datlové datlili, data datili

Co je ale nejlepší, OT 511 bude mít datové přenosy GPRS. Lze tedy jednoznačně předpokládat, že se s mobilem bude dát i datovat. Ovšem kousek, který jsem viděl na CeBITu neměl ani vstup pro datový kabel, ani infraport. Že by Bluetooth? To je ale čistě jen moje spekulace.

První verze bude bez GPRS a objeví se na trhu zhruba v červenci, druhá, která se přijde na trh koncem roku, už GPRS mít bude. OT 511 bude podle Alcatelu stát zhruba tolik, co OT 501 při uvedení na trh. Což se mi zdá na mobil tohoto určení a s těmito vlastnostmi docela dost.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Alcatel One Touch 511
 • Velikost: 97 x 42 x 20 mm
 • Hmotnost: 75 g
 • Baterie: Li-Ion 600 mAh
 • Sítě: 900 a 1800 MHz
 • Pohotovostní doba: 300 hodin
 • Doba hovoru: 6 hodin a 30 minut
 • Displej: 6 řádků, případně 4 řádky v zoom módu, možnost poslat logo
 • Melodie: možnost poslat melodii přes SMS, dvě vlastní melodie, vibrace
 • Paměť: každé jméno v seznamu může mít tři čísla, jména můžete řadit do tří skupin
 • Další funkce a vlastnosti: čas, datum, budík, EMS (rozšířené SMS), kalkulačka, hlasitý reproduktor, WAP, GPRS, tři hry, hlasové vytáčení na 20 čísel, hlasový záznamník (4 minuty, 20 poznámek)
Diskuze (47) Další článek: Horká novinka: Můj Oskar, váš mobilní email

Témata článku: Alcatel, Alcatel One Touch 511, Nokia 3330, Mobil, Malý mobil, CeBIT

Určitě si přečtěte