CeBIT 2003: TabletPhone chudší brácha SE P800

O tomto zajímavém komunikátoru probleskly první informace už během podzimu. Počátkem roku byla slíbená jeho premiéra na pultech obchodů, ale jak bývá zvykem, vše se ještě trochu protáhne.
CeBIT 2003: TabletPhone chudší brácha SE P800

Společnost Lexibook je známá především svým působením na poli organizátorů, ale v poslední době se tak trochu věnuje i mobilním komunikátorům. Na podzim ohlášený model Lexibook TAB4000 byl na CeBITu prezentován jen jako TabletPhone. Výrobce má asi nějaké problémy, neboť na CeBITu ukazoval jen makety a to přesto, že už měl být finální výrobek na trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TabletPhone nezapře svou podobnost s vrcholným modelem z dílen Sony Ericsson – P800. Na rozdíl od něj je však méně vybavený. Má vlastní operační systém s podporou Javy, možnost rozšířit vnitřní paměť o velikosti 8 MB pomocí paměťových karet SD/MMC, GPRS, IrDA a vestavěnou kamerku. Jeho displej je celkem velký - 31 x 67 mm s rozlišením  256 x 118 pixelů. Již jsou známy i údaje o výdrži na jedno nabití – hovořit s ním budete moci až 210 minut.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jelikož se od našeho podzimního představení téměř nic nezměnilo (jen cena už klesla o 100 euro na konečných 499 euro) můžete si přečíst jeho popis z pera kolegy Kuruce, který se tomuto tématu věnoval:

(zkráceno)

... Tvary přístroje lze výstižně přirovnat k pouzdru na brýle. Taková krychle nehyzděná špalíkem antény. Hmotnost přístroje je 115 gramů, není to tedy žádný kolibřík. Téměř celou přední stranu zabírá velký barevný dotykový displej, hlavní ovládací prvek telefonu. Dotykové displeje mám rád, obávám se však pohodlnosti při zadávání textu, ať už při psaní textových zpráv či emailů. Displej je velmi malý pro soft-klávesnici, na řadu tedy přijde rozpoznávání psaných znaků.

Z „mobilní“ funkční výbavy opravdu nechybí nic podstatného. Lexibook podporuje datové přenosy GPRS a má vestavěný infraport. Má velkého pamatováka díky vestavěné sdílené paměti. PIM aplikace si rozumí s MS Outlookem, což je pro manažerský telefon nepostradatelná funkce.

Na zadní straně přístroje si můžete všimnou malého objektivu digitálního fotoaparátu. Ten fotí s rozlišením 352 × 288 obrazových bodů. Když už je v mobilu fotoaparát, nesmí chybět podpora multimediálních zpráv MMS. Momentky můžete také ukládat do paměti o kapacitě 8MB. Nebude-li vám paměť stačit, přikoupíte paměťovou kartu MMC libovolné velikosti a je po starostech. Velkokapacitní paměťovou kartu jistě využijete i pro hudební soubory – Lexibook funguje i jako Mp3 přehrávač.

Jak jsem naznačil v úvodu, Lexibook není postaven na žádném známem operačním systému, jako třeba Symbian, Palm či Smartphone 2002. Chybějící funkce a další programy lze doinstalovat díky podpoře mobilní Javy. A vězte, že javových programů roste v poslední době jako hub po dešti. ...

Diskuze (6) Další článek: Odesílání SMS z DreamComu do sítě Eurotelu (téměř) bez problémů

Témata článku: Sony Ericsson P800, CeBIT, Tab


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21