CeBIT: Nokia 9210i Communicator má více paměti a je rychlejší

Ač by se zdálo, že nový komunikátor je krokem do prázdna, pravda je jiná. Nokia 9210i řeší hned dva hlavní neduhy předchůdce: rychlost a nedostatek paměti. K tomu přidává i špičkový prohlížeč Internetu Opera a další drobnosti. Nokii 9210i jsme si zkusili a vyfotili přímo na CeBITu.
CeBIT: Nokia 9210i Communicator má více paměti a je rychlejší

Ačkoliv se počítalo s tím, že nový nástupce komunikátoru Nokia 9210 bude mít všechny technické vymoženosti současnosti jako GPRS nebo Bluetooth, nová Nokia 9210i je spíše než novým modelem pouze vylepšením „staré“ devadesátdvadesítky.

Mimochodem, o novém komunikátoru se nám podařilo získat informace již před oficiálním uvedením, i když náš zdroj hovořil o MMS, které nakonec 9210i nemá.

Tip: Přečtete si článek komentující představení šesti novinek Nokie na CeBITu.

Vnější konstrukce a vůbec veškeré mechanické vlastnosti zůstávají stejné jako u verze bez „i“. Jiná je pouze barva vnějších kláves, měkký materiál ale zůstává. Osobně bych spíše než pouhou změnu barvy a popisků ocenil tvrdší materiál, který se bude lépe mačkat. Stejná zůstávají rovněž tlačítka uvnitř - i zde bych ocenil lepší jistotu stisku, která u obou komunikátoru není nijak vysoká a je příčinou mnoha překlepů.  

Rychlost, rychlost, rychlost

Asi největší novinkou komunikátoru je podstatné zvýšení rychlosti. Právě rychlost, nebo spíše pomalost, byla Nokii 9210 hodně vytýkána. Zvýšení rychlosti však nebylo dosaženo rychlejším procesorem, ale rychlejším pamětmi. Na stánku Nokie jsem si komunikátor zkusil a jen konstatuji, že Nokia má u mě jedno velké plus - spouštění aplikací, přepínání mezi nimi, mazání SMS, čtení e-mailů, to vše je nyní hooodně rychlejší. Parádička.

Kromě toho Nokia přidala do 9210i více paměti - celkem jí je 40 MB. 16 MB pro aplikace, 16 MB pro uživatele a 8 MB pro spouštění aplikací. Na druhou stranu v komunikátoru bude chybět paměťová karta MMC, která se dodává do současné 9210. Ale myslím, že to vůbec nevadí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vnější rozdíly mezi novým a starším komunikátorem jsou spíše kosmetické. I mechanické provedení je totožné.

Na novém komunikátoru se mi kromě rychlosti hodně líbí nový prohlížeč. Ten tenkokráte nese nálepku Opera, což je záruka kvalitního produktu - právě Opera jako jediná vytváří skvělé prohlížeče i pro jiné operační systémy než Windows. Přímo na stánku Nokie jsme si zkusili do prohlížeče natáhnout titulní stránku MobilManie - vypadala přesně tak, jak měla. Opera totiž podporuje nejen styly, ale také JavaScript, streamované video a dokonce i Flash. Kromě toho si můžete otevřít i dvě okna vedle sebe, což starý komunikátor neumí.

Vylepšeno bylo rovněž ovládání. Jak jistě víte, 9210 nemá dotykový displej. Nikde jinde nechybí tolik, jak v prohlížeči - proto má prohlížeč dva režimy. V prvním kurzorovými šipkami pohybujete celým obsahem okna prohlížeče, v druhé pak pouze šipkou na vybraném kousku stránky. Pokud se chcete v 9210 posunout v režimu šipky o kousek dolů, musíte se přepnout do režimu stránky. Je to komplikované a zdlouhavé. Nikoliv ale v Opeře - zde stačí šipkou dojet k okraji a stránka se daným směrem posune automaticky. Rovněž se na odkazu aktivně přepíná kurzor z běžné šipky na ručku, což dříve také nebylo.

Celkově lze říci, že nový prohlížeč znamená dramatický skok kupředu - weby vypadají tak, jak vypadat mají a vylepešení ovládání nezdržuje tak, jak dříve.

Klepněte pro větší obrázek
Komunikátor 9210i v praxi. Na obrázku
vidíte právě se načítající MobilManii (mozaika).
No není to parádička?

Poslední důležitou novinkou bude standardně dodávaný datový USB kabel; konečně budou moci uživatelé komunikovat s počítačem o poznání rychleji.

Tabulka porovnání komunikátorů 9210 a 9210i

Tuto tabulku můžete rovněž najít na webu Nokie.

Funkce Nokia 9210 Nokia 9210i
HSCSD připojení: Ano Ano
Internetový prohlížeč: Ano Ano
 - podpora rámů Ano Ano
 - JavaScript Ne Ano
 - kaskádové styly (CSS) Ne Ano
 - dvě okna otevřená současně Ne Ano
 - kurzor citlivý na okraje Ne Ano
 - kurzor citlivý na obsah Ne Ano
Posílání obrázkových zpráv: Ne Ano
Zamknutí paměti proto zneužití: Ne Ano
Přehrávač RealPlayer: Ano Ano
 - podpora RealMobile a RealAudio Ano Ano
 - podpora streamovaného videa v sítích HSCSD Ne Ano
Podpora NIM formátu v přehrávači videa: Ano Ano
Přehrávač Flash / podpora vektorové grafiky: Ne Ano
Možnost používat paměťové karty: Ano Ano
Možnost instalovat další aplikace: Ano Ano

Zhodnocení

Nový komunikátor je bezesporu krokem kupředu, i když menším, než jaký jsme očekávali. Pro širší využití mu chybí datové přenosy GPRS, které dnes už podporují všichni naši operátoři, zatímco HSCSD pouze Eurotel; právě pro jeho zákazníky jsou komunikátory Nokia 9210 i 9210i nejvhodnější. Pracovat s webem a e-mailem přes běžná pomalá data 9,6 kb/s je nepohodlné a drahé. Protože chybí GPRS, není divu, že mobil nepodporuje MMS. To ale dnes vůbec nevadí, technologie je v plenkách, operátoři na ni zatím vůbec nespěchají, jak jsem psal již dříve.

Ke spokojenosti mi dále chybí Bluetooth, zejména pro připojení k počítači, abych nemusel neustále nosit kabel -  i když je v základním balení, stále je to další věc, na kterou musíte pamatovat (pokud nemáte infra). Kromě Bluetooth bych určitě využil vibrace, zejména v hlučném prostřední, kde zvuky komunikátoru nejsou příliš dobře slyšet.

Nokia 9210i je dobrý přístroj, který si určitě najde svoje zákazníky. Prodávat se začne už ve druhém kvartálu za cenu stejnou, jako má dnes 9210 - tedy okolo 35 tisíc s daní. Starší verze se pak přestane nabízet. Mimochodem, hned od začátku bude dostupná kompletní česká lokalizace, na kterou jsme u 9210 čekali více než půl roku.

Podrobné parametry mobilu najdete v naší databázi.

Diskuze (10) Další článek: Prvním tahákem evropského i-mode bude lehké porno

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Dobrý přístroj, Mozaika, CeBIT


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10