Čeká nás boj mobilních prohlížečů: Opera, Firefox a IE

Bude to krutý boj: zavedenou Operu ohrozí Firefox, z mrtvých vstane Internet Explorer a možná přijde i Google Android.
Čeká nás boj mobilních prohlížečů: Opera, Firefox a IE

Letos se máme dočkat hned několika zásadních novinek na poli mobilních prohlížečů. Muziku přitvrdí Microsoft s novou generací svého mobilního Internet Exploreru, přijde nová Opera mini a stále se čeká, s čím přijde Mozilla. Mělo by jít o mobilní verzi Firefoxu, která by ráda navázala na možnosti (z pohledu funkcí a rychlosti renderování s ohledem na možnosti mobilních zařízení) i úspěch svého desktopového vzoru.

Mobilní Firefox získává obrysy

Předběžně je vývoj mobilního Firefoxu ještě ve velmi raném stádiu, dá se říct, že v plenkách. Mozilla od prvního oznámení projektu ještě v říjnu minulého roku prezentovala v pořadí druhý prototyp svého prohlížeče. Takzvaný pre-alpha build vystupuje pod kódovým označením Fennec. Prezentoval ho ředitel sekce Mozilla Mobile, Jay Sullivan. Cílem Mozilly je přinést první testovací alfa-verzi někdy kolem srpna tohoto roku.

Hlavním rozdílem mezi současným raným buildem a předcházejícím prototypem mobilního Firefoxu MicroB je především rychlost, jak uvedly stránky DailyTech a Ars Technica. Nový prohlížeč je rychlý. Ale nejenom rychlost renderování stránek na mobilních zařízeních je prioritou Mozilly. Vývojáři budou klást důraz i na implementaci množství funkcí, které prohlížení stránek zjednoduší a ulehčí. Mnohé prvky na implementaci teprve čekají.

Obecně lze už nyní říci, že Firefox bude připraven na ovládání pomocí dotykového displeje, chybět nebude ani podpora technologie AwesomeBar. Stejně tak můžeme počítat s kompatibilitou s webovými standardy, propracovanou bezpečností prohlížeče a samotného prohlížení. Součástí výbavy již je inerční rolování (tedy čím rychleji pohnete prstem/stylusem, tím dále stránka odroluje) i rychlé přidávání záložek jediným kliknutím, které funguje podobně, jako v případě nové generace desktopového Firefoxu – Firefoxu 3.

V současné době se Firefox 3 testuje v páté betaverzi a připravuje se na uvedení první verze Release Candidate. Odtud už není daleko k finální verzi, které bychom se mohli dočkat do konce června. Mobilní Firefox si na svou finální verzi počká ještě déle.

Klepněte pro větší obrázek
Fennec v praxi, zdroj: Ars Technica

Jak dále uvádí DailyTech, prohlížeč je napsaný v jazyku na bázi XML – XUL, čímž se má výrazně zjednodušit jeho pozdější úprava, respektive rozšíření o nové možnosti. Postačí k tomu úprava jeho .xul, .js a .css souborů. Soubory .js by měly zaručit komplexní podporu rozšíření na bázi JavaScriptu – můžeme očekávat vývoj a nástup různých rozšíření podobně, jako je tomu u desktopového Firefoxu, který z možnosti rozšiřování funkcí těží. Mnohá rozšíření jsou dostupná i v českém jazyce. Nedávno Mozilla inovovala svou stránku, která podobné rozšíření a doplňky zastřešuje.

Vývojáři budou moci při tvorbě podobných rozšíření (první jsou již údajně ve vývoji) použít
XULRunner runtime s XML stejně jako s JavaScriptem – projekty budou nezávislé na platformě, což je nespornou výhodou. Problém nepředstavují ani nové platformy včetně Windows Mobile 6.

Další informace o vývoji mobilního Firefoxu a samotném projektu Fennec se dají získat z wiki stránky vývojového týmu. Stáhnout už lze i raný build (instalátor), který je optimalizovaný pro tablety Nokia.

Další prohlížeče: ve hře je i Opera Android

O slovo se ale přihlásí (nebo už přihlásili) během roku i další významní hráči. Aktuálně přišla zpráva z tábora firmy Opera, která připravuje prohlížeč Opera Mini 4.1 (zatím jako beta).

Norská společnost oznámila, že její prohlížeč Opera Mini pro mobilní telefony je aktuálně dostupný už i pro platformu Android. K dispozici na labs.opera.com je technical preview vydání uvedeného produktu, které je optimalizované na platformu, za kterou stojí Google a jeho partneři. Vyhledávač si od Androidu slibuje mnoho. Chce se s ním zařadit k silným hráčům jako Symbian a Windows Mobile.

I když momentálně není možné vyzkoušet prohlížeč na žádném přístroji, k dispozici je Android SDK a emulátor na otestování Opera Mini Android (podrobnosti a screenshoty najdete zde).

Zásadní změnu můžeme očekávat i v případě mobilního prohlížeče Internet Explorer, u kterého se koncem roku očekává zcela nová generace, postavená na Internet Exploreru 6. Microsoft hovoří o nové generaci v rámci uvádění aktualizace Windows Mobile 6.1. Už v samotném novém systému je prohlížeč Internet Explorer aktualizovaný, ale zatím jen mírně – přibyly zejména funkce Pan a Zoom.

Jak jsme již informovali, prohlížeč ještě není dostupný, pouze byl předveden během konání CTIA 2008. Očekávat můžeme vylepšené možnosti prohlížení, vyšší rychlost a lepší práci s multimediálním obsahem. Vedle toho, že prohlížeč je postaven na technologii desktopového IE6, má přinést podporu standardů jako H.264, Adobe Flash a Microsoft Silverlight.

Témata článku: Software pro mobily

47 komentářů

Nejnovější komentáře

  • android-mobil.cz 21. 4. 2008 10:09:48
    jiste ale to je otazka platformy a toho jak je java implementovana, v...
  • fasdfsd 20. 4. 2008 18:42:39
    IE se tohoto boje vubec nezucastni ... je to zaostaly krap. Navic budouci...
  • xko 18. 4. 2008 22:09:51
    Tak ja pouzivam javovy aplikace (zvlaste prohlizec, kterej je dost...
Určitě si přečtěte

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

** Vyzkoušeli jsme první veřejnou betu iOS 11 ** Jaké novinky a změny systém přináší ? ** Vyplatí se aktualizovat nyní, nebo počkat na finální verzi?

4.  7.  2017 | Miksa Martin | 82


komerční sdělení

Komerční sdělení