Čeká nás boj mobilních prohlížečů: Opera, Firefox a IE

Bude to krutý boj: zavedenou Operu ohrozí Firefox, z mrtvých vstane Internet Explorer a možná přijde i Google Android.
Čeká nás boj mobilních prohlížečů: Opera, Firefox a IE

Letos se máme dočkat hned několika zásadních novinek na poli mobilních prohlížečů. Muziku přitvrdí Microsoft s novou generací svého mobilního Internet Exploreru, přijde nová Opera mini a stále se čeká, s čím přijde Mozilla. Mělo by jít o mobilní verzi Firefoxu, která by ráda navázala na možnosti (z pohledu funkcí a rychlosti renderování s ohledem na možnosti mobilních zařízení) i úspěch svého desktopového vzoru.

Mobilní Firefox získává obrysy

Předběžně je vývoj mobilního Firefoxu ještě ve velmi raném stádiu, dá se říct, že v plenkách. Mozilla od prvního oznámení projektu ještě v říjnu minulého roku prezentovala v pořadí druhý prototyp svého prohlížeče. Takzvaný pre-alpha build vystupuje pod kódovým označením Fennec. Prezentoval ho ředitel sekce Mozilla Mobile, Jay Sullivan. Cílem Mozilly je přinést první testovací alfa-verzi někdy kolem srpna tohoto roku.

Hlavním rozdílem mezi současným raným buildem a předcházejícím prototypem mobilního Firefoxu MicroB je především rychlost, jak uvedly stránky DailyTech a Ars Technica. Nový prohlížeč je rychlý. Ale nejenom rychlost renderování stránek na mobilních zařízeních je prioritou Mozilly. Vývojáři budou klást důraz i na implementaci množství funkcí, které prohlížení stránek zjednoduší a ulehčí. Mnohé prvky na implementaci teprve čekají.

Obecně lze už nyní říci, že Firefox bude připraven na ovládání pomocí dotykového displeje, chybět nebude ani podpora technologie AwesomeBar. Stejně tak můžeme počítat s kompatibilitou s webovými standardy, propracovanou bezpečností prohlížeče a samotného prohlížení. Součástí výbavy již je inerční rolování (tedy čím rychleji pohnete prstem/stylusem, tím dále stránka odroluje) i rychlé přidávání záložek jediným kliknutím, které funguje podobně, jako v případě nové generace desktopového Firefoxu – Firefoxu 3.

V současné době se Firefox 3 testuje v páté betaverzi a připravuje se na uvedení první verze Release Candidate. Odtud už není daleko k finální verzi, které bychom se mohli dočkat do konce června. Mobilní Firefox si na svou finální verzi počká ještě déle.

Klepněte pro větší obrázek
Fennec v praxi, zdroj: Ars Technica

Jak dále uvádí DailyTech, prohlížeč je napsaný v jazyku na bázi XML – XUL, čímž se má výrazně zjednodušit jeho pozdější úprava, respektive rozšíření o nové možnosti. Postačí k tomu úprava jeho .xul, .js a .css souborů. Soubory .js by měly zaručit komplexní podporu rozšíření na bázi JavaScriptu – můžeme očekávat vývoj a nástup různých rozšíření podobně, jako je tomu u desktopového Firefoxu, který z možnosti rozšiřování funkcí těží. Mnohá rozšíření jsou dostupná i v českém jazyce. Nedávno Mozilla inovovala svou stránku, která podobné rozšíření a doplňky zastřešuje.

Vývojáři budou moci při tvorbě podobných rozšíření (první jsou již údajně ve vývoji) použít
XULRunner runtime s XML stejně jako s JavaScriptem – projekty budou nezávislé na platformě, což je nespornou výhodou. Problém nepředstavují ani nové platformy včetně Windows Mobile 6.

Další informace o vývoji mobilního Firefoxu a samotném projektu Fennec se dají získat z wiki stránky vývojového týmu. Stáhnout už lze i raný build (instalátor), který je optimalizovaný pro tablety Nokia.

Další prohlížeče: ve hře je i Opera Android

O slovo se ale přihlásí (nebo už přihlásili) během roku i další významní hráči. Aktuálně přišla zpráva z tábora firmy Opera, která připravuje prohlížeč Opera Mini 4.1 (zatím jako beta).

Norská společnost oznámila, že její prohlížeč Opera Mini pro mobilní telefony je aktuálně dostupný už i pro platformu Android. K dispozici na labs.opera.com je technical preview vydání uvedeného produktu, které je optimalizované na platformu, za kterou stojí Google a jeho partneři. Vyhledávač si od Androidu slibuje mnoho. Chce se s ním zařadit k silným hráčům jako Symbian a Windows Mobile.

I když momentálně není možné vyzkoušet prohlížeč na žádném přístroji, k dispozici je Android SDK a emulátor na otestování Opera Mini Android (podrobnosti a screenshoty najdete zde).

Zásadní změnu můžeme očekávat i v případě mobilního prohlížeče Internet Explorer, u kterého se koncem roku očekává zcela nová generace, postavená na Internet Exploreru 6. Microsoft hovoří o nové generaci v rámci uvádění aktualizace Windows Mobile 6.1. Už v samotném novém systému je prohlížeč Internet Explorer aktualizovaný, ale zatím jen mírně – přibyly zejména funkce Pan a Zoom.

Jak jsme již informovali, prohlížeč ještě není dostupný, pouze byl předveden během konání CTIA 2008. Očekávat můžeme vylepšené možnosti prohlížení, vyšší rychlost a lepší práci s multimediálním obsahem. Vedle toho, že prohlížeč je postaven na technologii desktopového IE6, má přinést podporu standardů jako H.264, Adobe Flash a Microsoft Silverlight.

Témata článku: Software pro mobily, Mobilní prohlížeč, Mobil, Opera, Prohlížeč

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 9