Cell Broadcast vám nedá pokoje!

Cell Broadcast je služba, kterou nedávno ve své síti spustil Eurotel. Pokud nevíte, co tato služba umí v Česku dnes a co by mohla umět v budoucnu, přečtěte si náš článek. Kromě toho se dozvíte, kde ji nastavíte na svém mobilním telefonu.
Cell Broadcast vám nedá pokoje!

Návštěvníci letošního Invexu se mohli přesvědčit na vlastní kůži o tom, jak služba Cell Broadcast funguje. Při příjezdu do Brna je Eurotel jemně upozornil na právě probíhající veletrh a přímo na výstavišti i na svůj stánek.

Cell Broadcast je služba, která rozesílá zprávy podobné SMS uživatelům, kteří se nacházejí v oblasti určené pro příjem těchto zpráv. V zásadě se jedná o to, že jakmile se dostanete k dosahu jedné nebo několika daných buněk, obratem jednu obdržíte. Velkou výhodou je právě možnost přesného cílení. Příchozí zpráva se do telefonu neukládá, ale zobrazí se pouze na displeji, tudíž nehrozí brzké zaplnění paměti. Aby uživatel nedostával všechny vysílané zprávy, ale pouze ty, o které má zájem, jsou zprávy rozděleny podle obsahu do několika kanálů:

 • 000 Index,
 • 010 Zprávy,
 • 020 Nemocnice,
 • 022 Lékaři,
 • 024 Lékárny,
 • 030 Celostátní dopravní informace,
 • 032 Regionální dopravní informace,
 • 034 Taxislužby,
 • 040 Počasí,
 • 050 Region,
 • 052 Informace o síti,
 • 054 Služby operátora,
 • 056 Tel. seznam,
 • 057 Tel. seznam (mezinárodní),
 • 058 Služby zákazníkům,
 • 059 Služby zákazníkům (mezinárodní),
 • 060 Místní čas/datum.

Jednotlivé kanály si nastaví uživatel sám.

Samozřejmě, že existuje možnost úplného vypnutí, to v případě, že by vás tato služba vyloženě otravovala. Obdobou služby Cell Broadcast je teletext u televize nebo RDS na vašem radiopřijímači.

Bez mapy králem džungle

U nás je služba k dispozici od začátku listopadu a to v síti Eurotel, ostatní operátoři, jmenovitě Paegas, s ní pouze částečně experimentovali během roku 1998.

„Všichni zákazníci Eurotelu mohou nyní snadno a zdarma zjistit, kde se právě nacházejí,“ tvrdí Eurotel. Služba Eurotel Cell Broadcast totiž zatím nabízí pouze geografické informace, např. ve kterém městě se právě nacházíte nebo do které stanice pražského metra jste se právě dostali. Nám se to bude zdát možná zbytečné, ale představte si na svém místě cizince, pro kterého budou takové informace k nezaplacení. Službu u nás využijí zatím pouze uživatelé Eurotelu, ostatní se s Cell Broadcastem setkají pouze při svých cestách v zahraničí, kde u některých operátorů služba funguje již několik let.

Reklama až do kapsy?

Služba přináší nové možnosti v přijímání informací v jednotlivých regionech, kde Cell Broadcast může varovat před hrozícím nebezpečím, jako jsou povodně, vojenské ohrožení, chemický poplach apod. Jiné využití se naskýtá v zasílání čerstvých zpráv o počasí daného regionu, programech kin, informací pro turisty a situaci v dopravě nebo s parkováním. Už se těším, jak nás CB na dálnici s předstihem upozorní na tvořící se zácpu nebo řetězovou havárii.

Zajímavé řešení služba poskytne firmám a potažmo i nám uživatelům, když se zaměříme na inzerci – reklamu. Firmy budou mít možnost upozornit zákazníky nebo potenciální zákazníky na speciální nabídky, probíhající slevy, prodloužené otevírací doby apod. Nákupní centra, sportovní haly a letiště budou také vhodným cílem pro využití služeb Cell Broadcast. Vzhledem k tomu, že zprávy Cell Broadcast jsou pro uživatele zdarma, je reklama jedinou možností, jak může operátor ze služby profitovat.

Tak to chci taky!

Pro využívání služby stačí udělat několik následujících kroků. V menu telefonu se dostanete na položku nastavení textových zpráv (u některých telefonů je to v nastavení telefonu nebo služeb) a povolíte přijímání informací sítě. Poté navolíte čísla kanálů, o které máte zájem. Podle Eurotelu Cell Broadcast vysílá na všech kanálech, ale podle zkušenosti některých uživatelů to je pouze na kanálu 050 - region.

Vypadá to, že se blíží doba, kdy doba, kdy nás do oblíbené hospůdky nepozvou přátelé, ale náš mobil.

 

Diskuze (46) Další článek: 21.11.2001 07:50 Dobrodružství pokračuje na nokiagame.com/CONNECT

Témata článku: Operátoři, O2


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 4

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 6

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 16

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14