Ceny za SMS a data v zahraničí výrazně klesnou

Návrh Evropské komise na zlevnění dat a textovek posílaných z ciziny má šanci uspět. Ceny by mohly klesnout až desetkrát.
Ceny za SMS a data v zahraničí výrazně klesnou

Evropská unie je na dobré cestě k zavedení snížených poplatků za SMS zprávy posílané ze zahraničí a za využívání datových přenosů v roamingových oblastech, jež by mělo vstoupit v platnost v polovině roku 2009. Nasvědčují tomu výsledky včerejšího jednání ministrů jednotlivých členských zemí, pod které spadá oblast telekomunikací. Za Česko se jednání v Bruselu zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

1 MB za 25 Kč

Většina států se staví za návrh eurokomisařky pro telekomunikace Viviane Redingové, aby jedna SMS zpráva ze zahraničí byla zpoplatněna maximální částkou 11 eurocentů, tedy přibližně 2,70 Kč. Cena za jeden megabajt přenesených dat v zahraničí pak nemá být vyšší než 1 euro, tedy 25 korun. Zatímco ceny textových zpráv už začali operátoři ve většině zemí v souvislosti s již platným Eurotarifem hlasových služeb postupně stlačovat, poplatky za mobilní data v zahraničí jsou dnes u velké části evropských operátorů až desetinásobně vyšší, než navrhuje regulace. Výjimkou nejsou ani ti domácí.

Některé evropské státy s tak razantní regulací nesouhlasí nebo ji odsuzují kompletně. Patří mezi ně vedle Španělska i Česká republika. Podle slov ministra Římana se totiž navrhovaná úprava cen dotkne jen velmi malé části populace. Pro většinu lidí, kteří necestují často do zahraničí, by snížení cen roamingových SMS a dat znamenalo jen minimální úsporu.

Ministrova slova potvrzují i čeští operátoři. Ani oni s regulací nesouhlasí. Nařízená horní hranice eurotarifů pro textové zprávy a datové přenosy by totiž mohla mít za následek zvýšení cen jiných služeb, kterými by si operátoři kompenzovali ztráty v tomto segmentu. Takové zdražení by se pak mohlo dotknout mnohem většího procenta klientů, než jsou ti, kdo by profitovali z regulovaných eurosazeb.

Povinná sekundová tarifikace

Operátoři ani telekomunikační firmy však nemohou jednání Evropské komise nijak ovlivnit. Členské státy v tomto případě hlasují tzv. kvalifikovanou většinou a ani dva ministerské protihlasy – český a španělský – nebudou stačit pro stažení. Po odhlasování ministry by přijatý návrh přešel do Evropského parlamentu, kde má velkou šanci získat potřebný počet hlasů.

Pokud návrh europoslanci schválí, možná se dočkáme i dalšího zlevnění již regulovaných hlasových služeb. U hovorů ze zahraničí by se mělo jednat zhruba o třicetiprocentní pokles sazby za minutu na cca 8 korun, příchozí telefonáty by mohly klesnout ze současných pěti korun na polovinu. Dalším zajímavým návrhem, se kterým se počítá do budoucna, je povinná sekundová tarifikace hovorů pro všechny operátory.

Zdroj: EU

Diskuze (34) Další článek: Listopadové novinky: ochutnávka roku 2009

Témata článku: Ostatní, SMS, Evropské státy, Zahraničí, Horní hranice, Data


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21