Ceny za volání v EU budou dále klesat

Od září cenová regulace přitvrdí, odchozí hovory v rámci Eurotarifu klesnou zhruba o 3 Kč, příchozí o 1,70 Kč
Ceny za volání v EU budou dále klesat

Včerejší den byl výročím EU roamingové regulace, která vstoupila v platnost k 30. srpnu loňského roku. A hned na začátek je třeba říci, že Eurotarif se osvědčil, zákazníci totiž za roamingové hovory v rámci 27 zemí společenství ušetřili 60 % nákladů. To je samo o sobě hezké číslo, ale tím dobré zprávy nekončí. Patronka všech mobilních Evropanů, eurokomisařka Viviane Redingová, totiž šlape operátorům na paty dále. Na konci prázdnin tak opět klesnou horní limity za příchozí i odchozí hovory, vyhodnocena bude aktivita operátorů v oblasti snižování cen za roamingové SMS a datové přenosy, které zatím nejsou předmětem regulace. Operátoři totiž pro zatím dostali volnou ruku a když sníží ceny dobrovolně, možná nebude žádných nařízení potřeba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
To je ona, postrach mobilních operátorů, Viviane Redingová • od 30. srpna se cena za volání v EU opět sníží

Ale zpět k cenám za hlasové služby. Za ty si operátoři mohou v současné době účtovat maximálně 49 eurocentů za minutu odchozího hovoru a 24 eurocentů za minutu příchozího hovoru. Od 30. srpna budou horní meze posunuty o něco málo směrem dolů, konkrétně na 22 eurocentů za minutu příchozího hovoru a 46 eurocentů za minutu odchozího volání. Vyjádřeno v naší měně spolu s připočtením daně z přidané hodnoty smí naši operátoři účtovat maximálně 16,70 Kč za odchozí hovor a 8,20 Kč za příchozí hovor. Situace se ale změnila nejen v oblasti cenových stropů, ale také co do vzájemného kurzu eura a české koruny, která v poslední době láme jeden rekord za druhým. V tuto chvíli je dokonce obchodována lehce pod 24 Kč za jedno euro, což je oproti minulému roku nezanedbatelný rozdíl.

Tip: Souhrnný článek věnovaný roamingu najdete zde

Důležité ale je jaký bude kurz k poslednímu červenci, kdy výsledný poměr stanoví Evropská centrální banka. Jistě vás tedy zajímá konečná částka, za kterou si někteří stihnou zavolat ještě letos, většina se ale zase dočká až příští rok. Nemám zde bohužel k dispozici křišťálovou kouli, ale na rozdíl od některých analytiků, kteří už týdny prorokují oslabení naší měny věřím tomu, že by to mohlo být nejvýše 25 korun za 1 euro. Výsledné stropy včetně DPH mi pak vycházejí následovně: 13,70 Kč za odchozí hovor a 6,50 Kč za minutu příchozího hovoru. Pro přehlednost jsem částky shrnul do tabulky, jen připomínám, že sazby po 30. srpnu platí pro konvergenční kurz 25 Kč za 1 euro.

Eurotarif - cenové stropynyníod 30. srpna 2008rozdíl
odchozí hovory16,70 Kč13,70 Kč3,00 Kč
příchozí hovory8,20 Kč6,50 Kč1,70 Kč

Co se týče cen za SMS a data, tak termín do kdy měli operátoři upravit ceny, vypršel k dnešní půlnoci. Ceny za datové přenosy snížili všichni naši operátoři, nejvíce pak T-Mobile, jež je dorovnal na domácí úroveň. Ceny ale klesly i u Vodafone a O2, poslední jmenovaný operátor také snížil ceny za SMS v rámci zóny EU. Na závěr bych jen dodal, že osobně cenové regulaci fandím a doporučil paní eurokomisařce aby se zaměřila také na účtování. Ono je sice hezké, že si v zemích EU zavoláme za 13,70 Kč za minutu, jenže při účtování po minutách (60+60), takže při hovorech v průměrné délce 70 až 100 sekund se nám minutová sazba prodraží o čtvrtinu. To samé platí o účtování datových přenosů po 100 kB balících. Typický příklad kde není ani takový problém cena jako samotné účtování.

Zdroj: Tisková zpráva

Témata článku: Operátoři, EU, Poslední červen, Včerejší den, Volání

Určitě si přečtěte

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24