Černý sloupek

Lokalizaci Pilota (byť softwarovou!) vám v Unicomu nedovolí nainstalovat svépomocí.
Na úvod prosté konstatování - jak už pozornější čtenář Computeru ví, používám Pilota, kapesní organizér firmy 3Com/U.S. Robotics ovládaný perem. Troufám si tvrdit, že je to jeden z nejlepších výrobků své kategorie, což ostatně potvrzují i jeho obchodní úspěchy - svými 51 % na americkém trhu předstihl i Psion. Jenže jsem Čech a totéž chci po svém diáři. Ulevilo se mi, když jeho prodejce, firma Unicom, nabídla zdarma svým zákazníkům lokalizaci. S prvními dojmy z tohoto rozšíření jsem vás seznámil v 16. čísle časopisu Computer. Nebudu zapírat, lokalizace se mi líbila, mohl jsem psát i číst skutečně česky a bez problémů.

Dlouhodobější zkušenosti s produkty ale někdy vynesou na povrch další, velmi podstatná fakta. Jednou je to poruchovost výrobku, jindy zase jeho (ne)dostupnost na trhu. V případě české lokalizace pro Pilota jde bohužel o špatnou uživatelskou podporu. Naznačím zápletku příběhu - lokalizaci Pilota (byť softwarovou!) vám v Unicomu nedovolí nainstalovat svépomocí, přístroj se musí poslat na převýchovu do firmy.

Cestovat vlakem se nevyplácí

Po dlouhé době jsem využil služeb Českých drah. Jelo se pohodlně, ale bez překvapení, tedy se zpožděním. To nepotěší, zvlášť když spěcháte. Pro uklidnění jsem se rozhodl pro "partičku" Tetrisu, resp. jeho pilotové verze Blocks. Neměl jsem to dělat, rozčílil jsem se podruhé. Zkrátím to: hra, která se na anglickém Pilotu chová zcela normálně, se na české verzi naprosto nekontrolovaně zbláznila. Pomohl reset ... Šeredně jsem se zmýlil, když jsem očekával další bezchybnou funkci systému. Čeština v paměti Pilota sice byla, ale neinicializovaná, tedy nefunkční.

Pár telefonů vše vysvětlilo. Lokalizace provedená a navržená Unicomem funguje jako rozšiřující modul (plug-in) do systémové utility HackMaster. Všechny jeho nainstalované moduly je nutné po restartu systému znovu "nahodit". K tomu je ovšem potřeba onen HackMaster. Naštěstí už jej zájemci o lokalizaci dostanou zdarma (všimněte si prosím zvýraznění jednoho slova).

Nějakou dobu vše fungovalo k plné spokojenosti. Jenže jsem se nepoučil a jednou večer spustil Tetris znovu. Abych neunavoval - tentokrát reset nepomohl, musel jsem na pár minut vytáhnout baterie. Přišel jsem jak o data (která byla naštěstí, vzhledem k charakteru Pilota, uložena na PC), tak i o češtinu. A Pilota jsem musel poslat znovu zpátky do Unicomu.

Slabá brzda konkurence

Věc se má tak - kromě Unicomu v naši republice prodává Piloty i firma CHS Czechia. Aby Unicom, malá česká firma, vítězila v konkurenčním boji s nadnárodní společností, vyvinula si svou lokalizaci, kterou logicky nechce poskytnout zákazníkům CHS. Až potud je vše v pořádku, jenže ona lokalizace není (tedy podle mne) tak úplně čistá vůči systému. Občas dojde k zablokování organizéru. A protože Unicom pro svou češtinu používá poněkud nevhodnou ochranu proti kopírování (zákazníkovi ji sami nahrají do Pilota a nedají k dispozici záložní kopii), jsou v takovém případě problémy. Počítejte se mnou. Koupíte si přístroj za přibližně 11 000 korun (bez DPH) a v případě krize, která může lehce nastat, jej posíláte znovu a znovu na počeštění. Nejen, že platíte poměrně velké peníze za dopravu přístroje, ale také zůstanete pár dní (podle mých zkušeností minimálně tři) bez organizéru, za který jste zaplatili a který chcete používat. Nádhera.

Bohužel v Unicomu asi nikdo nezná software s všeříkajícím názvem Pilot Backup. Slouží k zálohování jakékoli aplikace či datového souboru z Pilota na disk stolního PC ... a naopak.

Zatím neDobrá koupě

Když jsme recenzovali anglickou verzi Pilota poprvé, uvažovali jsme o Dobré koupi. Nakonec jsme si to rozmysleli s tím, že počkáme na verzi lokalizovanou. Jak to ale vypadá, budeme čekat dál, čeština Unicomu dlouhodobě nepřesvědčila. Ne snad, že by byla vyloženě špatná, hrozná je jen její uživatelská podpora.

Bez problémů bude vše až ve chvíli, kdy 3Com vypustí do světa svoji oficiální lokalizaci, která bude k dispozici všem bez rozdílu vyznání, rasy a dodavatele. Ano, je v plánu. Podle našich informací by měla být k dispozici někdy kolem Invexu, i když fúze 3Com - U. S. Robotics mohla termín posunout.

Zatím doufejme, že přístup jinak šikovného Unicomu neznechutí větší množství uživatelů. Byla by to škoda, Pilot je skutečně dobrý.

Poznámka na závěr - veškeré programy, které jsem zde zmínil, jsou k dispozici na http://www.pilotgear.com.

Váš názor Další článek: S českým Psionem 5 se na INVEXu nesetkáme

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Uživatelská podpora


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10