Češi, do toho: hokejové MS v Javě (recenze)

Dnes začíná sportovní událost roku, Mistrovství světa v ledním hokeji. Hokejistům nemusíte jen držet palce, ale můžete si za reprezentaci rovnou zahrát. Eurotel ve spolupráci s vývojářskou firmou Amaio Technologies připravil javovou hru Eurotel MS 2004.

Eurotel MS 2004 vychází z jiné hry společnosti Amaio Technologies – Amaio Hokej, je však v mnoha ohledech vylepšená. Je totiž založena na podmínkách a pravidlech letošního MS v ledním hokeji.

Úvodní obrázek

Nejdražší javová hra pro věrné fanoušky hokeje

Hru můžete do svého mobilu získat výhradně od Eurotelu: buď z webu games.eurotel-live.cz, z wapového portálu wap.eurotel.cz nebo zasláním textovky HOKEJHRA na číslo 999888. Jedná se o jednu z nejdražších javových her, zaplatíte za ni 92,50 Kč.

Hra v nabídce chytrého telefonu řady Series 60; funguje ale i na běžných mobilech

Hra byla vytvořena i pro uživatele slovenského EuroTelu a podporuje odesílání nejvyššího skóre. Cílem tedy není jen vítězství v co největším počtu utkáních, ale také přímý souboj českých a slovenských uživatelů. Za zemi, v níž hru stáhnete, také budete automaticky hrát a pokud odešlete svoje výsledné skóre, můžete soutěžit o hokejové ceny (hokejová taška, tričko nebo reprezentační dres), ale také přispět body do česko-slovenského klání.

Poté, co stáhnete instalační soubor, se hra automaticky nainstaluje do paměti a můžete se pustit do hraní. Hrát můžete ve třech módech – Trénink, Mistrovství světa, a Nájezdy. Při Tréninku se naučíte všechny potřebné pohyby. Ve hře využijete spoustu kláves, v podstatě všechna numerická tlačítka. Klávesy 1-9 slouží pro ovládání hráče na ploše, tlačítkem pět můžete střílet na branku, zastavovat pohyb a případně faulovat protihráče, a klávesou nula střídáte.

Nastavení módů hry

Jakmile se naučíte pohybovat hráčem, doporučuji si vyzkoušet také mód nájezdy, v němž vám bude hezkou chvilku trvat, než se naučíte dobře umísťovat střely do branky soupeře. Prozradím jen, že nejlepší je střílet v co nejmenší vzdálenosti. Jakmile si vše vyzkoušíte a zdokonalíte se, můžete se pustit do samotného módu Mistrovství světa.

Jako v televizi

Hra věrně kopíruje průběh skutečného letošního Mistrovství světa a budete v ní hrát se stejnými soupeři jako česká hokejová reprezentace. Mužstva jsou sestavena do skupin podle oficiálního rozlosování, každý tým hraje s jinou herní strategií, kterou musíte odhalit, abyste dosáhli vítězství. Jiné je také herní umění, takže narazíte na lehčí i horší soupeře.

Začnete utkáními ve skupině a postupně nastoupíte proti všem soupeřům. Pokud skončíte na postupových místech, můžete se dále probojovávat až do finále.

Podle oficiálního rozlosování

Každý zápas se hraje podle běžných pravidel. Displej mobilu je ale přece jen příliš malý na to, aby se na něj vešla celá dvě hokejové mužstvo, čili dvanáct hráčů a rozhodčí, proto je ve hře na začátku hry pouze pět postav – dva brankáři, dva útočníci a jeden rozhodčí. Tento stav ale nemusí být konečný. V úvodu jsem se zmínil o tom, že ve hře je možné tlačítkem pět faulovat soupeřova hráče. Pokud se vám to povede, budete hrát oslabeni. Jediný hráč pochopitelně nemůže být vyloučen, takže místo toho přibude na dvě minuty jeden hráč soupeři. Stejné výhody se může samozřejmě dostat i vám. Pokud se jednomu ze soupeřů povede faulovat v průběhu dvou minut dvakrát, následuje samostatný nájezd na branku – trestné střílení.

Červení mají přesilu

Nezapomeňte střídat!

Na začátku každé hry a po přerušení následuje vždy vhazování. Hráči se ve hře mohou pohybovat dvěma rychlostmi. Pokud stisknete směrové tlačítko pro pohyb hokejisty jednou, bude se pohybovat pomalu, stisknete-li jej však dvakrát, jeho pohyb se výrazně urychlí. Hráč však není neúnavný a v závislosti na rychlosti jeho pohybu jej budete muset v průběhu hry dříve nebo později střídat, jinak se bude pohybovat už jen velmi pomalu a nebude stačit soupeřům. Pro vystřídání najedete ke střídačce a stisknete klávesu nula. Hra automaticky přepíná podle potřeby mezi pohybem brankáře a útočníka.

Barevný proužek ve spodní části ukazuje, kolik ještě hráči zbývá energie

Hrát jeden „mobilní“ hokejový zápas hodinu (tři třetiny po dvaceti minutách) by asi bylo příliš únavné, proto se vývojáři rozhodli, že čas ve hře bude ubývat o poznání rychleji než ve skutečnosti. Jednu průměrnou třetinu včetně nějakého vyloučení a přerušení hry tak odehrajete asi za dvě minuty. Informace o ubíhajícím čase, skóre a aktuálním průběhu hry uvidíte na „světelné tabuli“ v horní části displeje. Po skončení každé třetiny se na displeji objeví nejrůznější herní statistiky, po každém zápase se vygenerují výsledky ostatních zápasů ve vaší u druhé rozlosované skupině. Všechny informace ale můžete stiskem klávesy nula přeskočit a tlačítko nula lze používat také k rychlému přeskakování všech dalších možných přerušení hry a hlášek.

Statistika po jednotlivých třetinách a konci utkání

Buďte nejlepší

Máte-li mobilní telefon Nokia Series 60, čili 7650, N-Gage nebo 3650, může se stát, že vám nebude fungovat odesílání výsledků na server – telefon se nebude moci připojit k serveru. V takovém případě změňte jazyk telefonu na angličtinu. Starší verze firmwaru těchto telefonů totiž obsahují v české verzi chybu, která způsobuje toto chování.

Hra Eurotel MS 2004 je sice drahá, ale nejen v době konání Mistrovství světa se může stát vítaným zdrojem zábavy. Vydrží vám určitě na dlouhé hodiny hraní.

Ve zkratce

Název hry: Eurotel MS 2004
Kategorie: Sportovní
Hodnocení: 95 %
Cena: 92,50 Kč (games.eurotel-live.cz)

Podporované mobily: černobílý telefon Nokia 3410, barevné telefon Nokia 3200, 3510i, 3650, 6100, 6610, 6800, 7210, 7250, 7250i, 7650, GX13, N-Gage, Sharp GX13 a GX23

Že to takhle neskončí?

Další obrázky ze hry

Témata článku: Software pro mobily, Nokia 3200, Nokia 3410, Nokia N-Gage, Sharp GX13, Hokejová reprezentace, Nejvyšší skóre