Češi přišli o prvenství v posílání SMS zpráv

Posílání textovek se v ČR stalo fenoménem. Jednu dobu jsme dokonce drželi prvenství v počtu odeslaných SMS zpráv. Jak jsme na tom jako národ nyní? Kolik SMS zpráv lítá vzduchem?
Češi přišli o prvenství v posílání SMS zpráv

V roce 1992 se vzduchem přenesla první textová zpráva. Stalo se tak v Británii a v okamžiku jejího odeslání se začala psát nová kapitola dějin mobilní komunikace. Krátký blok textu nedlouho po svém prvním letu opustil hranice Velké Británie a vydal se na dlouhou pouť napříč celým světem. 

Čeští uživatelé mobilních sítí se s textovkami poprvé setkali (většina z nich pouze teoreticky) v roce 1997. S plynoucími měsíci se povědomí o existenci krátkých textových zpráv rychle rozšiřovalo. SMSka nastoupila cestu za slávou, k vrcholu se přitom blížila mílovými kroky.

Češi odesílali textovek stále víc. Esemeskování se stávalo specifickou formou komunikace. Sdělování informací pomocí několika desítek znaků nabylo v České republice statutu fenoménu, který upoutal pozornost mnoha zahraničních odborných magazínů. Brzy na to usedli Češi na trůn, coby národ s největším počtem odeslaných textovek.

Zatím máme bronz

Na Štědrý den v roce 2001 prolétlo vzduchem neuvěřitelných 30 milionů textových zpráv, což byl asi 30 procentní nárůst oproti předchozímu roku. O rok později, tedy 24. prosince 2002, se 30 milionů textovek zdálo směšným číslem. Češi si mezi sebou vyměnili o 16,6 milionu zpráv více (celkem 46,6 milionu). Jakkoli se ale mohou zdát počty odeslaných textovek závratné, vězte, že Češi pomalu ztrácejí primát nejhorlivějších odesilatelů textovek.

Zatímco před několika lety nám na paty v počtu odeslaných SMSek šlapali pouze Norové, dnes se před nás protlačili společně s Iry. Průměrný Ir dnes odešle 74 zpráv měsíčně, bronzový Čech za ním zaostává o 20 zpráv. Rostoucí obliba textovek v Evropě spočívá v jejich nízké ceně a rozšiřující se nabídce služeb, které jsou postaveny právě na posílání SMS zpráv.

Masivnímu odesílání textových zpráv bránil v zahraničí donedávna fakt, že nebylo možno posílat textové zprávy mezi jednotlivými operátory. Například v Británii byla tato překážka odstraněna až v roce 1999. Uvolněné ruce Britů začaly okamžitě běhat po klávesnici mobilu a odeslaly na svátek zamilovaných 78 milionů zpráv.

Hrajeme a chatujeme

V České republice se počet odeslaných textovek, stejně jako všude na světě, zvyšuje zejména v období Vánoc a Velikonoc. Impulsem pro intenzivnější esemeskování bývá účast českých reprezentantů na mistrovství světa v hokeji či ve fotbale. Nejaktivněji loni odesílali textovky zákazníci T-Mobilu, o něco zpět zůstával Eurotel s Oskarem.

K velké oblibě esemeskování přispívají také nejrůznější soutěže, hry a chaty. Zákazníci Eurotelu například poslali za první dva měsíce letošního roku 750 tisíc SMS zpráv s motivy filmu Pán prstenů. V prvním čtvrtletí tak Eurotel jen na textových zprávách vydělal asi 900 milionů korun, což představuje přes 14 procent příjmů za služby. Průměrný klient Eurotelu pošle za měsíc 49 SMS zpráv, z čehož je šest informačních a tři pro stažení vyzváněcí melodie.

Je otázkou, nakolik ovlivní budoucnost textové zprávy nastupující MMS. Poslat obrázek či animaci je přece daleko lákavější a také zábavnější než několik řádků prostého textu. Výrobci mobilních telefonů by za úspěch MMS zpráv dali ruku do ohně. Finská Nokia je například přesvědčena, že MMS v budoucnu SMS totálně převálcuje. Někteří lidé naopak tvrdí, že přechod ze SMS zprávy na multimediální MMS pro ně až tak zajímavý není.

Diskuse: kolik SMS zpráv odešlete měsíčně ze svého mobilu vy? Jak se mění počet odeslaných SMS zpráv v závislosti na ročním období, svátcích, významných událostech? Oblíbí si podle vás Češi multimediální zprávy MMS stejně jako SMSky?

Diskuze (36) Další článek: Na ostří nože: iPAQ 1915 vs. Axim X5 (srovnání)

Témata článku: Ostatní, SMS, Posílání, Prvenství, Český reprezentant, Nová kapitola

Určitě si přečtěte