České 3G se rozrůstá a zrychluje na 3,6 Mbit/s

O2 rozšiřuje pokrytí, Vodafone začíná stavět v Brně a dokončuje Prahu. T-Mobile zatím modernizuje 2G, ale brzy pokryje alespoň domovské Roztyly.

Pokud sledujete náš server podrobněji, pak jste možná zaznamenali zprávičku na blogu Mobil(n)ovinky týkající se navyšování rychlosti HSDPA na 3,6 Mb/s. Postupně tak dochází k rušení rychlostních limitů pro obyvatele Prahy a Brna, kde byla síť 3G vybudována jako první a současně se rychlost navyšuje i stávajícím zákazníkům mobilního internetu, kteří byli limitováni rychlostí 1 Mb/s.

Zpráva se opírala o reálné zkušenosti uživatelů, kteří mají to štěstí a bydlí v některém z krajských měst, kam se už sítě třetí generace stačily rozrůst a zároveň je systém operátora vybral přednostně. A jelikož jde o dobrou zprávu a pro mnoho zákazníků také možný milník, který by je přiměl k pořízení mobilního internetu O2, optali jsme se přímo operátora.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také blog: O2 ruší omezení rychlostí i u stávajících zákazníků

Síť třetí generace se postupně rozrůstá a brzy posviští 3,6 Mb/s úplně všem a všude.


Za O2 se vyjádřil mluvčí Martin Žabka: „Kromě rozšiřování pokrytí sítí nové generace (UMTS/HSDPA) také zvyšujeme limity rychlosti mobilní datové sítě. Postupně u všech zákazníků odstraňujeme rychlostní limit v našich systémech, přičemž všichni zákazníci by měli mít limit odstraněný do konce září. Zrychlujeme ze současných maximálních 1024kbps na 3,6Mb/s. Nejedná se fakticky o zrychlení sítě, ale o posunutí limitů omezujících rychlosti stahování. Zákazníci, kteří dosud stávajících limitů nedosahovali, nebudou mít po zrychlení rychlejší připojení.“

Dle posledních zkušeností z terénu, které si vyměňují přispěvatelé na našem fóru si můžete v Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech mobilně zasurfovat dokonce maximální teoretickou rychlostí 7,2 Mb/s (reálně okolo 4 Mb/s). Ale to není vše. V rámci úpravy sítě v Praze a v Brně testuje O2 krom HSDPA také HSUPA, což je technologie která výrazně zrychluje odesílaní dat směrem od uživatele (teoreticky 1,8 Mb/s). Více informací včetně rychlostních testů v daných lokalitách najdete opět na blogu Mobil(n)ovinky.

Bůh žehnej rychlým datům

Mnozí čtenáři mi v diskuzi pod článkem určitě dají za pravdu, že takový přechod od stále většinového GPRS (v lepším případě z EDGE, které ale u O2 téměř nenajdete) je jako kdybyste váš mobil polili živou vodou. Ostatně rychlá data HSDPA už podporuje v dnešní době každý telefon střední či vyšší třídy. V současnosti je 3G pokrytí dostupné v následujících městech: Praha, Brno, Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Ostrava, Olomouc, České Budějovice, Pardubice, Hradec Králové, Liberec a Zlín. Na spadnutí je spuštění v Teplicích, Litoměřicích a na Kladně.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: Výstavba 3G, info o nových a nově spuštěných sajtech


Závěrem bych se ještě vrátil téměř na den přesně o rok zpět, kdy operátor O2 oficiálně oznámil výstavbu 3G. To pro ty, kteří zatím rychlá data nemají a chtěli by. První rok totiž uplynul, takže dnes bychom mohli říct, že do dvou let bude pokryto 70 % populace. Tolik pro zainteresované zákazníky kyslíkového operátora, ale co zákazníci konkurence? Vodafone i T-Mobile sice také pokrývají přes 70 % obyvatelstva, ale jen technologií EDGE. Pro ty mám dvě zprávy, dobou a špatnou...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Druhá vlna výstavby Vodafone 3G v Praze - Dejvicích, konkrétně na střeše budovy Na Kocínce 5 (foto: gsmweb)

Oba operátoři 3G rovněž postaví, to je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že to bude trvat ještě roky. A pokud nebydlíte alespoň v jednom z dvou největších měst, pěkně si počkáte. Vodafone už alespoň začal v Praze, ale T-Mobile zatím stíhá jen inovace na své 2G síti a 3G tak odsouvá na rok 2010. Dle sdělení v tiskové zprávě bude 3G prvně v pražských Roztylech (kde T-Mobile sídlí) a dovolím si odhadnout, že zbytek území hlavního města a okolí by mohlo být pokryto v první polovině roku 2010.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: T-Mobile modernizuje síť 2G, do září vymění 800 BTS

Síť má být spolehlivější a pokrytí EDGE bude pro 100 % populace. T-Mobile navíc opatrně naznačuje výstavbu LTE.


O něco lepší vyhlídky mají zákazníci Vodafonu v Praze a v Brně, tam je totiž 3G za dveřmi! Na začátku července totiž červený operátor přislíbil začít práce na výstavně infrastruktury v Brně a dokončení pokrytí v Praze. Jak tehdy uvedla generální ředitelka Muriel Anton: „Vzhledem k rostoucí poptávce zákazníků po mobilních datech budeme pokračovat v postupném rozšiřování 3G sítě a modernizaci sítě 2G EDGE. V srpnu 2009 začneme pracovat na výstavbě 3G sítě v Brně a v dalších částech Prahy.“

Lepší pozdě nežli později

Chce se mi zvolat třikrát hurá 3G, ale ještě není vyhráno. Mnozí z nás budou na rychlá data čekat ještě roky a telefon, který nyní máte, bude v době, kdy se k vám 3G dostane, už pravděpodobně v mobilním důchodu. Nicméně, konečně se něco děje a to je dobře. Konečně zákazník dostane za svůj peníz odpovídají hodnotu. Takže ať žije 3G!

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Internet v mobilu, O2, T-Mobile, Technologie, 3G, Mbit/s

Určitě si přečtěte

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

** Akcelerace závodního dronu je zdrcující: 0 - 150 km/h pod sekundu. ** Na trati číhá sprcha, oheň i větrné dělo. ** Pilot řídí prostřednictvím brýlí, které berou obraz z palubní kamery.

Včera | Kůžel Filip

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

** Skládací telefony jsou budoucnost, ne přítomnost. ** Co a kdy ukáže Samsung, Lenovo, nebo dokonce Apple? ** Chceme vůbec skládací mobil? Ten od ZTE nás o tom nepřesvědčil.

22.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 4

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

** Nemáte psa? Domácnost vám dokáže ohlídat i nový dron ** Využívá k tomu mj. trojici 4K kamer nebo hloubkovou 3D kameru ** K dostání však bude až příští rok a nebude zrovna za hubičku

21.  10.  2017 | Měchura Milan | 1

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

19.  10.  2017 | Měchura Milan | 16