České telekomunikace dostaly ránu. Odrazí ji PPF?

Zájem o aukci zklamal. Je našlápnuto k fiasku a na vině je pasivní linie vláda – MPO – ČTÚ. Všechny naděje teď visí na krku firmy PPF Mobile.
České telekomunikace dostaly ránu. Odrazí ji PPF?

Naděje na zlepšení poměrů v českých telekomunikacích žije, ale její život visí na vlásku. Dnes už totiž víme, že se do aukce přihlásil pouze jediný nový zájemce – skupina PPF. To je velké zklamání (čímž nechci nijak komentovat kvality PPF, pouze a jen počet zájemců). Stávající operátoři si mohou mnout ruce, protože krom sebe navzájem budou mít v souboji o veledůležité frekvenční pásmo jen jednoho soupeře. Je pravda, že i jeden zájemce může pořádně zamíchat kartami, ale ani samotná PPF nic neslibuje a připouští, že se z ní 4. mobilní operátor stát nemusí. Záležet bude na vývoji a podmínkách. Nám tedy nezbývá než doufat, ti pobožní z nás se mohou pomodlit.

Lobby stávajících operátorů si může gratulovat, zato stát (Ministerstvo průmyslu a obchodu) spokojený být nemůže. Ministr Kuba opakovaně deklaroval, že si přeje vstup 4. operátora na tuzemský trh, vyšší konkurenci a tím i pokles cen. Šance na splnění jeho přání s dnešním dnem oslabily.

Klepněte pro větší obrázek
Bez jasného politického zadání se v minulých letech na ČTÚ nic moc nedělo.
Kdo nic nedělá, nic nezkazí...

Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo na ČTÚ tlačit příliš pozdě a prohlášení premiérem Nečasem dne 4. července 2012 už nebylo ničím jiným, než populistickým zvoláním. Karty už tehdy byly rozdané. Na nalákání případného zájemce bylo pozdě, příprava takového projektu vyžaduje sofistikovaný obchodní plán a měsíce příprav.

Jeden nový zájemce = velké zklamání

Ostatně důvodů, proč obloukem obejít zatuchlý český trh, kde vládne učebnicový operátorský oligopol, by se našlo mnoho. Koneckonců i nestabilní podnikatelské prostředí, které soustavně vytváří právě Nečasova vláda, je jedním z argumentů potenciálního investora, proč ČR z hledáčku příležitostí raději vynechat.

 
Vládá si nechala ujet vlak, premiér Nečas měl o boji s oligopolem operátorů mluvit před rokem, ne letos v červenci po rozjezdu aukce
 

Nechci malovat čerta na zeď, ale celá aukce má nakročeno k fiasku a k realizaci obávaného scénáře „malá domů“. Jinak řečeno - stávající operátoři si rozdělí atraktivní pásmo 800 MHz a dříve či později i 1 800MHz spektrum, část pásma 2 600 MHz se třeba ani neprodá. S výstavbou LTE (4G) spěchat nebudou, jelikož podmínky jsou v tomto ohledu benevolentní a pokrok se znovu na léta zastaví, tak jako tomu bylo v případě sítí 3G. Tím dojde k zakonzervování současné mizérie a cen.

Své rozčarování s tímto nepříznivým vývojem dává najevo i kritik ČTÚ, poslanec a předseda vládního Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl Jan Husák. Jeho připomínky k aukci, stejně jako mnohých jiných, tuzemský regulátor nevyslyšel. „ČTÚ mým námitkám nevyhověl. Naopak schválil, že si stávající operátoři mohou 5 let benevolentně započítávat dosavadní služby 3G jako vysokorychlostní. To jim umožňuje nespěchat s investicemi do služeb 4G. Pro nové hráče byl tento krok evidentně demotivující.

Zároveň dodává, že jarní deklarace předsedy Rady Pavla Dvořáka, že ČTÚ hledá nové operátory a stojí o ně, se minuly účinkem. „Řediteli Dvořákovi jsem řekl, že „ukecávání“ firem k ničemu nepovede. Musí být přece vytvořeny takové atraktivní podmínky, aby noví operátoři přišli sami. A kvůli férovým a výhodným podmínkám. ČTÚ však námitky neakceptoval, a proto se nyní přihlásil pouze jediný nový zájemce,“ dodal Husák.

Stahují se mraky, bude z PPF nový Oskar?

Nízký zájem o aukci klíčového balíku frekvencí, které určí směřování odvětví na dalších 15 let, padá na bedra linie vláda – Ministerstvo průmyslu a obchodu – ČTÚ. Podmínky prostě nebyly nastaveny dobře ve smyslu pozitivní diskriminace nových subjektů a cen kmitočtů. I když s tímto tvrzením jistě předseda Rady ČTÚ Dvořák souhlasit nebude, právě jeho přičiněním se tuzemský regulátor v roce 2006 vzdal možnosti ukládání nápravných opatření a právě kvůli tomu v tuto chvíli stále nelze Telefónicu, T-Mobile ani Vodafone považovat za podniky s významnou tržní silou. I když o tom snad nepochybuje už vůbec nikdo.

To je ten důvod, proč byly podmínky, ač na první pohled rovné, nastaveny právě ve prospěch stávajících operátorů. Proč? Protože ze svých pozic hravě všem možným konkurentům ukazují, kdo je na trhu pánem. Důkazem budiž četné snahy virtuálních operátorů vzkřísit projekt MVNO k životu na jedné straně a aktivitu operátorů směřující k zablokování vzniku MVNO a likvidaci i tzv. šedých virtuálů ať to stojí co to stojí. Začínám být velmi skeptický k jakékoliv změně k lepšímu.

Klepněte pro větší obrázek
Je na čase začít se bát, že stávající operátoři nakoupí spektrum do zásoby a zbrzdí výstavbu LTE (4G)?

Nepochybuji o tom, že tuzemský trh by řekněme Air Mobile (po vzoru Air Bank) nakopl, ale myslím, že můžeme mít oprávněné obavy z budoucího vývoje, který se odehrál, když na trh přišel Oskar. Jinak řečeno, dokud bude případný 4. operátor v pozici mrštné štiky, bude oněm vykrmeným kaprům zatápět, jak ale ztloustne a trh bude rozdělen mezi čtyři operátory namísto tří, začnou se utahovat šrouby tak, jak to po svém příchodu předvedl Vodafone.

Zkrátka a dobře, budoucnost českých telekomunikací dnes dostala další ránu. Přejme si, aby ji zažehnalo jediné želízko v ohli – společnost PPF Mobile.

Témata článku: Operátoři, LTE, Technologie, ČTÚ, Kauzy, Telekomunikace

60 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukáš Semerák 13. 9. 2012 7:23:25
    PPF je finanční skupina a tudiž může být pouze prostředníkem. Právě něco...
  • Zbyněk Vávra 12. 9. 2012 16:24:37
    Nynější stav vznikal několik DLOUHÝCH let krůček po krůčku. Takže jeden...
  • Lukas.Skywalker 12. 9. 2012 14:37:47
    Musíme doufat, že PPF někomu z trojky vyfoukne frekvence na LTE, to by...
Určitě si přečtěte

ČTÚ: Pozor na automatické prodlužování smluv a další operátorské triky

ČTÚ: Pozor na automatické prodlužování smluv a další operátorské triky

** Za druhé čtvrtletí 2017 eviduje ČTÚ přes 1600 stížností ** 55 procent procent z nich se týkalo účastnických smluv ** Největší zlo jsou dle zákazníků smlouvy, které operátoři prodlužují

Dnes | Pospíšil Aleš | 1

Vyznejte se v nových technologiích. Které opravdu potřebujete a které jsou zbytečné?

Vyznejte se v nových technologiích. Které opravdu potřebujete a které jsou zbytečné?

** Co dnes frčí ve světě chytrých telefonů? ** LTE, IP68, duální foťák, čtečku, displej bez rámečků, zahnutý displej nebo bezdrátové nabíjení... ** Ale potřebujete každou z těchto technologií?

Včera | Kůžel Filip | 14

Virtuálové chtěli zpoplatnit roaming, ČTÚ jim nevyhověl

Virtuálové chtěli zpoplatnit roaming, ČTÚ jim nevyhověl

** Vectone mobile, Odorik a Laudatio chtěli účtovat příplatky v roamingu ** ČTÚ shledal žádosti o příplatek za roaming jako nedůvodné ** Jde o první žádosti tuzemských virtuálů, určitě ne o poslední...

20.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 30

ČTÚ si dláždí cestu k regulaci. Podmínky pro virtuální operátory jsou pokřivené

ČTÚ si dláždí cestu k regulaci. Podmínky pro virtuální operátory jsou pokřivené

** Virtuálům u nás pšenka nekvete, ČTÚ analyzoval trh a říká proč ** Síťoví operátoři drží virtuály na uzdě, ti sotva přežívají ** V budoucnu by se to mohlo změnit vlivem regulace, ale cesta je dlouhá

17.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 54


komerční sdělení

Komerční sdělení