Česko je nejzaostalejší 3G zemí světa, míní odborník

Na první pohled to vypadá, že operátoři pokrývají 3G síť jeden přes druhého. Ve skutečnosti je na tom ale ČR stále hůře než leckteré africké země.
Česko je nejzaostalejší 3G zemí světa, míní odborník

Česká republika zaspala v rozvoji 3G sítí umožňujících vysokorychlostní mobilní připojení k internetu; z tohoto pohledu je Česko podle generálního ředitele společnosti 2N Telekomunikace Oldřicha Stejskala dokonce nejzaostalejší zemí světa. Prohlásil to ve čtvrtek v rozhovoru pro agenturu Mediafax.

"3G síť je dnes v Česku jen prázdné heslo. Nepřináší nic nového, jen to, na co čeští uživatelé dlouhé roky marně čekali. Proto to nyní berou jako standard, přestože se jim mobilní operátoři snaží tvrdit něco jiného. Pokrytí touto sítí je ale v Česku stále tragické, jsme na tom dokonce mnohem hůře než africké země, kam dodáváme telekomunikační vybavení. Z tohoto pohledu jsme nejzaostalejší zemí světa," prohlašuje Stejskal.

Zatímco ve světě hledají telekomunikační společnosti nové možnosti, jak lidem nabídnout ještě rychlejší bezdrátový internet s více službami za nižší ceny, v Česku jako by se zastavil čas. Teprve letos se tři hlavní čeští operátoři naplno pustili do rozšiřování pokrytí českých a moravských měst 3G sítí, přesto na většině území České republiky stále není signál dostupný. Naproti tomu ve Švédsku plánují v nejbližší době spustit další generaci mobilních datových sítí využívající technologii LTE, která umožní bezdrátový přenos vzduchem rychlostí přesahující 50 megabitů za sekundu. Takovou rychlost v Česku nabízí zatím jen kabelový internet.

Laxní zákazník, laxní operátor

Podle Stejskala se ale špatná situace na českém trhu jen tak nezlepší. "Obecně se dá říct, že se čeští operátoři budou snažit maximálně využít 3G. Investice do licencí na její provoz a technické rozšíření byly obrovské a náklady se navíc operátorům příliš nevrací. Vidí, že jsou v červených číslech, takže se budou snažit co nejvíc vytěžit stávající technologie a do nových se pouštět nebudou," tvrdí Stejskal.

Zároveň si myslí, že na rychlejší rozšiřování 3G pokrytí nebo dokonce nasazení modernějších technologií, které budou už v příštím roce standardem ve spoustě zemí světa, nebudou tlačit ani čeští klienti mobilních operátorů. V současnosti prý raději hledají levnější alternativy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mapy pokrytí českých operátorů k 20. 9. 2010: O2 (3G síť vyznačena tmavě modrou barvou), T-Mobile a Vodafone

Přestože má trh s mobilním internetem velký potenciál, například jen ve Španělsku se každý měsíc rozroste počet uživatelů 3G o stovky tisíc, liknavosti českých operátorů podle Stejskala nikdo zvenku nevyužije. "Síla operátorů je u nás už tak veliká, že boj někoho nového proti nim by stál obrovské peníze. Pokud by jim nějaká progresivní firma začala šlapat na kuří oko, tak by ji utnuli nebo koupili. Je však možné, že by to byl dobrý stimul k investicím do rozšiřování vysokorychlostního internetu, protože by nová konkurence mohla vést k tomu, že by její výhodnou nabídku stávající operátoři sami převzali," spekuluje Stejskal.

Sami od sebe se však podle Stejskala čeští mobilní operátoři do investic na rozšiřování vysokorychlostního mobilního internetu příliš nepohrnou i z toho důvodu, že naprostou většinu tržeb jim v současnosti generují hlasové služby, tedy volání a posílání SMS. V Česku tak podle Stejskala zůstává prostor pro malé lokální poskytovatele wi-fi připojení, což je však jen dočasné a náhradní řešení chybějící infrastruktury pro vysokorychlostní mobilní internet.

Témata článku: Operátoři, Technologie, 3G

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lada 29. 10. 2010 7:01:36
    Na stránce http://www.telenor.no/privat/mobiltbredband/ stojí za pohled...
  • Lada 29. 10. 2010 6:38:13
    Je rozdíl v tom, jestli je signálem pokryta trať metra nebo jenom stanice....
  • Lada 29. 10. 2010 6:32:56
    Nejde o název, ale o to, jak to funguje. A ono to moc nefunguje. Ani s...
Určitě si přečtěte

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Budoucnost smartphonů? Nás mobil s dírou v displeji nenadchnul. Jak to vidíte vy?

Budoucnost smartphonů? Nás mobil s dírou v displeji nenadchnul. Jak to vidíte vy?

** Jméno Andy Rubin je příslibem velkých věcí. ** Jeho první mobil po odchodu z Googlu má ukázat budoucnost. ** Vypadá skvěle, má pár zajímavých prvků, ale euforii v nás nevzbudil.

3.  6.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 19

Zrůdičky, podivnosti a jiné mobily, které se úplně nepovedly

Zrůdičky, podivnosti a jiné mobily, které se úplně nepovedly

** Jsou to exoti, kterým není rovno. Byla to hodně pestrá doba… ** Někdy chtěl designér šokovat, jindy prostě neměl talent ** Vzpomněli jste si na zrůdu, která ve sbírce chybí? Pište do diskuze

30.  5.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 59