Česko má první kampusovou síť. S ostravskou univerzitou ji vybudoval T-Mobile, 5G dostane do konce roku

Společnost T-Mobile a VŠB – Technická univerzita Ostrava 8. července spustily první kampusovou síť v České republice. Zatím je v režimu „5G ready“, tedy běží na kmitočtech pro 4G, ale univerzita již zažádala o přidělení testovacích frekvencí a přechod na 5G by měl proběhnout do konce roku. „Síť jsme připraveni přepnout do 5G režimu okamžitě, jakmile Český telekomunikační úřad potvrdí přidělení testovacích frekvencí,“ upřesňuje výkonný ředitel T-Mobilu Juraj Bóna.

Pak budou moci studenti, výzkumní pracovníci, akademici a zájemci z řad firem poprvé vyzkoušet fungování skutečné průmyslové kampusové 5G sítě podporující technologie Průmyslu 4.0, nové aplikace s nízkou latencí a vysokou přenosovou rychlostí. Síť pokrývá část areálu VŠB-TUO včetně několika budov, vnitřních prostor chytré továrny a objektu 3D tisku plastů a kovů. Zde bude sloužit pro komunikaci robotů, autonomních vozítek a dalších strojů podílejících se na plně automatizované výrobě.

Výstavbu sítě zahájili oba partneři podpisem memoranda v prosinci loňského roku, už tehdy avizovali její spuštění v první polovině roku 2020. I přes komplikace spojené s pandemií se podařilo. Dodavatelem technologie je Ericsson.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (4) Další článek: Supernabíjecí týden pokračuje! Realme se pochlubilo 125W dobíjením UltraDART

Témata článku: Technologie, 5G, T-Mobile, Mobilní sítě, Ostravská univerzita, Konec roku, Síť, Juraj Bóna, Česká republika, VŠB


Určitě si přečtěte

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

** Google s několikaměsíční prodlevou konečně oznámil Pixel 4a ** Novinka dostala stejný fotoaparát, jaký má výrazně dražší Pixel 4 ** Přímý konkurent iPhonu SE (2020) však bude stát jen 9 tisíc Kč

Martin Chroust | 57

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51