Český Telecom – vlk se nažral a koza...

Český Telecom nedávno představil dva nové tarifní programy bez hovorového kreditu. Učinil tak na nátlak ČTÚ a ÚOHS. I tak však žádosti obou těchto úřadů nevyhověl úplně. Navíc alternativní operátoři tento krok považují za výsměch. Ptáte se proč?
Český Telecom – vlk se nažral a koza...

Proč Telecom zavedl nové tarify

Když Český Telecom představil na začátku letošního roku své nové tarifní programy, tak byli alternativní operátoři vcelku spokojeni. Home Mini za svých 190 Kč měsíčně byl při vysokých cenách hovorného přímo ideální volbou pro ty, kteří chtěli pro volání použít služeb některého z alternativních operátorů. Spokojenost však netrvala věčně. ČTc oznámil, že u Home Mini volba operátora nebude.

Alternativní operátoři proti tomuto rozhodnutí ČTc samozřejmě protestovali, ale marně. Odůvodnění ČTc znělo, že každý zákazník si přeci může zvolit operátora u tarifu Home Standard. Ten ovšem, stejně jako Home Mini, nabízí tzv. Volný kredit, což je 90 Kč, které si zaplatíte v paušálu a za odměnu je smíte „zdarma“ protelefonovat. Alternativní operátoři ale správně poukázali, že když už zaplatíte Českému Telecomu 90 Kč, tak si je tam také asi budete chtít protelefonovat. Kromě toho, v době, kdy 40% provozu v síti Českého Telecomu tvoří připojení k Internetu, mnohdy lidé (obzvláště pak domácí uživatelé) víc než oněch 90 Kč neprotelefonují. Velká část z nich má totiž pevnou linku jen kvůli Internetu a na příležitostné volání.

Stejný postřeh jako alternativní operátoři (a asi jako většina uživatelů pevné telefonní sítě) měl i ČTÚ a ÚOHS. Ti navíc celou situaci vyhodnotili jako diskriminační a nařídili Českému Telecomu, aby nabídl svým zákazníkům tarifní program bez hovorového kreditu a s Volbou operátora. Ten tak také učinil (respektive od 1. 7. učiní), tedy kromě ISDN, jehož uživatelé patří mezi tu nejlukrativnější klientelu, která nejvíce telefonuje a tudíž se jí ČTc asi jen těžko bude chtít zbavit.

U nás v Kocourkově

Ptáte se jak tedy Český Telecom vyhověl oběma úřadům? To se můžete přesvědčit sami.

Domácnosti Home Standard Home Zero
Paušál 299 Kč 279 Kč
Volný kredit 90 Kč 0 Kč
PříTel (měsíční poplatek) 0 Kč 29 Kč
Místní volání (špička) 1,40 Kč 1,40 Kč
Místní volání (mimo špičku) 0,70 Kč 0,70 Kč
Meziměsto (špička) 3,65 Kč 3,30 Kč
Meziměsto (mimo špičku) 1,70 Kč 1,60 Kč
Meziměsto (noc) 1,00 Kč 1,00 Kč
Mobilní síť 6,50 Kč 6,50 Kč
Internet (špička – 0.–10. min.) 1,40 Kč 1,70 Kč
Internet (špička 11.–x. min.) 0,80 Kč 1,00 Kč
Internet (mimo špičku – 0.-10. min.) 0,55 Kč 0,65 Kč
Internet (mimo špičku – 11.-x. min.) 0,25 Kč 0,30 Kč

Firemní klienti Business Standard Business Zero
Paušál 399 Kč 379 Kč
Volný kredit 100 Kč 0 Kč
TeamTel (měsíční poplatek) 0 Kč 29 Kč
Místní volání (špička) 1,40 Kč 1,40 Kč
Místní volání (mimo špičku) 0,70 Kč 0,70 Kč
Meziměsto (špička) 3,40 Kč 3,00 Kč
Meziměsto (mimo špičku) 1,70 Kč 1,60 Kč
Meziměsto (noc) 1,00 Kč 1,00 Kč
Mobilní síť 6,20 Kč 6,20 Kč
Internet (špička – 0.–10. min.) 1,38 Kč 1,65 Kč
Internet (špička 11.–x. min.) 0,79 Kč 0,95 Kč
Internet (mimo špičku – 0.-10. min.) 0,61 Kč 0,73 Kč
Internet (mimo špičku – 11.-x. min.) 0,28 Kč 0,34 Kč

Možná jste si povšimli, že kromě toho, že nové ZERO tarify vycházejí cca. o 100 Kč dráž, tak mají i dražší Internet. Ten je ovšem vykompenzován levnějším meziměstským voláním ve špičce, které oproti Internetu však používá jen málo kdo a oněch 100 Kč tam asi jen tak neušetříte. I když poté, co se proslýchá, že alternativní operátoři by mohli přijít s výrazně nižšími cenami za meziměstské volání, ani to nelze vyloučit.

A ptáte se tedy jaký byl výsledek celého snažení alternativních operátorů? Pro standardní telefonní linky vznikl tarifní program bez Volného kreditu tak, jak si přáli. Měsíčně vás sice přijde o 100 Kč dráž a pěkně vám prodraží Internet, který i nadále pravděpodobně zůstane v monopolní moci ČTc, ale až zaplatíte o těch několik set korun měsíčně více, tak vás může hřát pocit, že můžete levně volat s alternativním operátorem. A to je přesně to, co ČTc chtěl a co mu vyhovuje. Ano, nemusíte si nový ZERO tarif aktivovat, můžete samozřejmě i nadále používat svůj Home či Business Standard. Tam si ale platíte již 90 respektive 100 Kč měsíčně, které je přeci škoda neprovolat. Otázka ale zní, zda se při objemu vašeho volání vůbec vyplatí přecházet na volání s alternativním operátorem.

Absolutní výsměch?!

Poté, co Český Telecom představil své nové ZERO tarify a poté, co se alternativní operátoři vzpamatovali z počátečního šoku, vydali společné protestní prohlášení, kde mimo jiné žádají ČTÚ a ÚOHS, aby zasáhl. A jaký je váš názor na jednání našeho monopolního operátora? Budeme moci vůbec volat někdy z pevné linky levněji a nebo spíš dříve bude levnější volání z mobilu?

Diskuze (45) Další článek: T-Mobile: aktuálně z tiskové konference

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Český, Český Telecom, Telecom


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11