Český Telecom a Paegas se bojí Oskara?

Náš nejmladší operátor je na našem trhu teprve krátce a už pravděpodobně začíná vzbuzovat ve své konkurenci obavy. Zatímco Eurotel si je sám sebou jistý, Český Telecom a Paegas se asi začínají bát. Ptáte se proč?
Český Telecom a Paegas se bojí Oskara?
Náš nejmladší operátor je na našem telekomunikačním trhu teprve krátkou dobu a už pravděpodobně začíná vzbuzovat ve své konkurenci obavy. Zatímco Eurotel si je sebejistý svým novým image a více jak 2,5 milionem zákazníků, Český Telecom a Paegas se asi začínají bát. Ptáte se proč?

Strategie především

Zatímco Eurotel a Paegas (respektive RadioMobil) mají po celé republice hustou síť autorizovaných prodejen, potažmo dealerů, Oskar založil celý svůj prodej na přímém přístupu k zákazníkovi přes jednu telefonní linku. Ta linka, jak mnozí možná již víte, se jmenuje OskarKontakt. OskarKontakt měl do 1. června telefonní číslo 0800 177117. Toto číslo však brzy přestane platit, protože jej od stejného data nahradilo číslo 0800 777777, které je více podobné nové Oskarově předvolbě 077. Nové číslo má také Oskarlinka, kterou mohou zákazníci Oskara volat jednak přes číslo *608 přímo ze svého telefonu a nebo přes 0800 770077 (dříve 0800 177100). Co se ale nestalo.

Jako každý správný vojenský stratég, tak i Český Telecom a Paegas vědí, že nejdůležitější je ničit nepřítele systematicky. Prvním krokem tedy bývá zrušení komunikačních center nepřítele. V nedávné válce v Kosovu to americká armáda vyřešila pomocí grafitových bomb. Na telekomunikačním bojišti se však takovéto útoky vedou jinak. Nejlépe je zcela odříznout potenciální zákazníky, které by mohlo napadnout přestat používat služby původního operátora, od kontaktu s konkurencí. Jak na to?

Útočí se na všech frontách

OskarKontakt – to je ten správný bod útoku. Stačí pouze znemožnit volání ze své sítě na tuto linku a nepřítel je vyřízen, protože mu zbývá pouze řídká síť několika málo prodejen. Přesně tak to udělal Český Telecom i Paegas. Číslo 0800 777777 prostě nevytočíte. V síti Paegas se objeví hlášení: „Zkontrolujte číslo“ či tón oznamující, že číslo neexistuje a v síti Českého Telecomu je to podobné. Tento frontální útok je tedy více než úspěšný.

Ale pozor. Co kdyby zvídavý zákazník zjistil také číslo na Oskarlinku? Z té by ho mohli již přepojit na OskarKontakt a celá ofenzíva by tak ztratila svůj drtivý charakter. Ano! Musí se zablokovat i přístup na Oskarlinku. A tak se také stalo. Ani na Oskarlinku si z Paegase nebo z pevné linky také nezavoláte. Tato druhá telekomunikační ofenzíva se tedy také povedla. Teď již jen zbývá čekat, až nepřítel přestane používat svá stará kontaktní čísla a Paegas a Český Telecom mají vyhráno.

Ale s kým je Eurotel? Je s nimi nebo proti nim? Že by snad začínal mít rád Oskara, když už začíná používat jeho obchodní politiku (účtování po první minutě po sekundách a převádění volných minut do dalšího měsíce)? Eurotel je pravděpodobně na straně Oskara, protože se již dříve dostal se svými novými kontaktními čísly do dosti podobné situace.

Paegas: proti všem

OskarKontakt totiž není prvním případem, kdy se náš druhý operátor rozhodl pro telekomunikační ofenzívu. Před několika měsíci, když Eurotel zaváděl nová telefonní čísla pro své infolinky, Paegas zákeřně zaútočil stejným způsobem. Na čísla 0800 330011 (Oddělení péče o zákazníky, informace) a 0800 330088 (Go linka) se prostě z Paegasu nedovoláte. Od tohoto kroku se však Český Telecom pochopitelně distancoval, protože má v Eurotelu podíl. Eurotel však tento útok rychle odhalil a stará čísla nezrušil.

A teď trochu vážněji

Na nová Oskarova kontaktní čísla si prostě z Paegasu a Českého Telecomu nezavoláte. Fungují pouze z Eurotelu a z Oskara. Jedná se pravděpodobně o jakousi chybu, která je způsobena tím, že zelené linky dříve začínaly předčíslím 0800 1xxxxx. Je ale poněkud divné, že Český Telecom tuto „chybu“ u infolinek Eurotelu opravil téměř ihned, zatímco u Oskara ještě ne. Podle našich informací však Český Telecom na odstranění této chyby již intenzivně pracuje a na nové číslo OskarKontaktu by mělo jít z pevné linky telefonovat již v nejbližších dnech. V síti Paegas je tato „chyba“ však ještě o něco rozsáhlejší a vztahuje se i na infolinku sítě Eurotel. Zde se ale na odstranění těchto „chyb“ zase tak intenzivně nepracuje.

Poznámka: Celý článek až na poslední odstavec byl myšlen s nadsázkou, ani RadioMobil, ani Český Telecom opravdu nepodezíráme, že by něco takového skutečně podnikali. Díky za pochopení.

Oživeno, 19.00: Právě jsme od Oskara dostali zajímavou tiskovou zprávu:

Český Mobil a.s. na základě čísel, která obdržel od Českého telekomunikačního úřadu v souladu s číslovacím plánem, zprovoznil vlastní službu tzv. zelených linek pro bezplatné volání s předvolbou 0800. K dnešnímu dni je přístup na nové číslo 0800 – 777 777 umožněn z telekomunikačních sítí v České republice (např. Český Mobil, Český Telecom, Eurotel).

Přes své původní rozhodnutí zprovoznit přístup na toto číslo od 1. června 2001, provozovatel mobilní sítě Paegas, společnost Radiomobil, takto neučinila. I přesto je možné volat OskarKontakt ze sítě Paegas na čísle 0800 – 177 117.

„Oskar je velmi zklamán tímto postupem, který dle společnosti Český Mobil odporuje volné soutěži a pravděpodobně je i v rozporu se zněním platných předpisů a zákona o telekomunikacích,“ uvedla Karla Stephens, výkonná viceprezidentka společnosti Český Mobil. „Z tohoto důvodu jsme nuceni podat stížnost Českému telekomunikačnímu úřadu, abychom umožnili všem volajícím bezplatné telefonické spojení na OskarKontakt.“

Diskuze (51) Další článek: Paegas Professional: RadioMobil vyložil karty na stůl

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Telecom, Oskar, Český Telecom, Český, Paegas

Určitě si přečtěte