Český Telecom: ceny se zvyšují, ale služby nikde

U Českého Telecomu se tak trochu stalo již pravidlem, že na začátku každého roku své zákazníky „potěší“ nějakými cenovými změnami. Zdůvodnění zní vždycky stejně, lepší služby pro zákazníky. Je tomu ale skutečně tak?
Český Telecom: ceny se zvyšují, ale služby nikde
 

ISDN linka + modem za korunu

Možná si někteří z vás vzpomenete na akci Českého Telecomu, kdy jste při přeměně stávající analogové nebo digitální telefonní linky na ISDN mohli za příplatek 1 koruny a úpis k ISDN na 18 měsíců získat ISDN modem nebo ISDN telefon. Byla to jedna z opravdu výhodných akcí, o jejíž výhodnosti se rozhodlo přesvědčit mnoho zákazníků Českého Telecomu. Celá akce trvala od 1. 9. do 19. 10. teď již minulého roku. Zpočátku se dařilo nápor zájemců zvládat celkem bez problémů, ale jak se doba trvání akce zkracovala, tak se počet zájemců zvyšoval.

Český Telecom původně hovořil o tom, že celý ISDN balíček budete moci používat během 30 dnů od sepsání smlouvy, maximálně však do 60 dní. Po více jak měsíci čekání však Český Telecom velkou část těch, kteří se pro nákup tohoto zvýhodněného balíčku rozhodli obdaroval pouze omluvným dopisem, kde stálo, že žádostí je mnoho a že se instalace ISDN balíčku asi zpozdí. Co se ale nestalo, máme tu nový rok a ani po čtvrt roce nebyl Český Telecom schopen své slovo dodržet. Uvidíme tedy, jak se bude celá akce ubírat dál.

Nejpikantnější je na tom všem ale to, že Český Telecom v době, kdy zvýhodněný balíček nabízel, měl také výrazně odlišné a levnější tarify pro přístup k Internetu přes ISDN, které při rozhodování mnohých uživatelů nepochybně také hrály svou roli. Inu, doba se mění a my s ní.

Vítejte v roce 2002, roce analogových pevných linek

Český Telecom do své sítě musel v posledních letech investovat nemalé finanční prostředky, jejichž výše se pohybuje v řádu desítek miliard korun. Tuto investici si vykompenzoval jednak postupným zdražováním a jednak tím, že měl od státu udělený monopol. Onen monopol však neměl zadarmo, podmínkou bylo připravit fixní síť v České republice pro komerční prostředí, kde by si mohlo konkurovat více operátorů a kde by fungovala tzv. přenositelnost čísla. Toto je splnitelné pouze za předpokladu, že je síť digitální.

To ale právě síť Českého Telecomu ještě stále není, což bylo také důvodem, proč se posunulo datum celé reformy. Český Telecom prostě nestihl digitalizovat celou síť. Důvodů proč tomu tak bylo, je nepochybně více, ale jeden z nich hrál pravděpodobně nezanedbatelnou roli. Ještě před revolucí v roce 1989 investoval tehdy ještě SPT Telecom do instalace nových analogových telefonních ústředen, které nebyly zrovna nejlevnější, ale byly schopné fungovat desítky let za relativně nízké náklady na údržbu. O tom, že taková analogová telefonní ústředna jen tak nezastará hovoří také to, že ještě v devadesátých letech se používaly telefonní ústředny Tesla P51 vyrobené krátce po druhé světové válce(!) Stručně řečeno, veškeré ústředny instalované v 80. a na začátku 90. let měly fungovat ještě tak do 10. až 20. let našeho století. Vývoj šel ale mílovými kroky a ústředny, u kterých se ještě nestačily vrátit vložené prostředky bylo třeba rychle vyměnit, což se Českému Telecomu asi moc nechtělo.

Výsledkem toho všeho je, že zákazníci, kteří mají analogovou pevnou linku, která umí v podstatě jen telefonovat budou platit stejných 300 Kč měsíčně jako ti, kteří mají digitální linku s Memoboxem, přidržením hovoru, apod. Pokud zvážíme, že za 300 Kč měsíčně toho můžete z digitálního mobilního telefonu relativně dost provolat, tak je zamyšlení nad cenou takové analogové telefonní linky více než na místě.

Český Telecom víc než jen slova

Letošní rok bude (konečně) ve znamení úplné digitalizace a hlavně úplné liberalizace českého trhu fixních sítí. Doufejme, že tedy Český Telecom nabídne konečně víc než jen slova a víc než jen zvyšování cen. Zatím se mu to totiž, alespoň podle mého názoru, příliš nedaří.

Diskuze (52) Další článek: Test bannerů Hledej ceny

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Analogový telefon, Telecom, Český, SPT Telecom, Český Telecom, Telefonní ústředna


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41