Český Telecom chce zničit ostatní operátory

Doplněno 23:30 Alternativní operátoři důrazně protestují proti novým cenovým programům Českého Telecomu, o kterých jsme psali včera. Český Telecom podle nich omezuje konkurenční podmínky na trhu.
Český Telecom chce zničit ostatní operátory

Aliatel, Contactel, Czech On Line, České Radiokomunikace, eTel, Tele2 a Tiscali protestují proti novým tarifům Českého Telecomu, o kterých jsme psali ve včerejším článku. Ty jsou podle jejich názorů v rozporu se stanoviskem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen ÚOHS) a v případě tarifu Telefon Universal navíc nabízejí nižší ceny, než byly propojovací poplatky vypočtené na základě metody FAC (Fully Allocated Costs), které mají zcela pokrýt náklady Českého Telecomu a které platily ještě loni.

Problém jménem volné minuty

Celý problém, který před více než rokem vyvolal reakci v podobě vzniku tarifu Home Zero, se skrývá v tom, že Český Telecom do ceny paušálního poplatku, který účtuje svým zákazníkům, zahrnuje také volné minuty (či volný kredit). To velmi výrazně znevýhodňuje potenciální uživatele Předvolby operátora (CPS), neboť ti mohou v tomto případě volat pouze přes alternativního operátora. Volné minuty či volný kredit jim tak propadne. Ti, co využívají Volbu operátora (CS), volné minuty mohou využít.

Je zde ale problém, že nemají přesný přehled o tom, zda volné minuty či kredit již provolali, a tak se může stát, že volají přes Český Telecom (tedy dráž) zbytečně mnoho a nebo že Českému Telecomu nějaký ten volný kredit nebo volné minuty zbytečně nechají. To je samozřejmě z hlediska uživatele poměrně nepříjemné a alternativní operátoři se oprávněně domnívají, že to vytváří u některých potenciálních zákazníků bariéru, díky které raději volají pořád za draho (s Českým Telecomem).

Problém jménem Telefon Universal

Český Telecom mimo jiné také představil tarifní program bez volných minut a bez volného kreditu. Telefon Universal, jak se tento tarif jmenuje, je určen pro hodně volající zákazníky a nabízí ceny v mnohých případech shodné, někdy i nižší, s těmi, co nabízejí alternativní operátoři prostřednictvím CS a CPS. Jeho nevýhoda spočívá v podstatě ve dvojnásobném paušálu oproti tarifu Telefon 70. Telefon Universal se tak hodí spíše pro ty zákazníky, jejichž faktury výrazněji převyšují 1000 Kč měsíčně.

Alternativní operátoři ve svém společném prohlášení celou věc komentují následovně: „Ceny programu Universal výrazně omezují konkurenční podmínky na trhu. Ve srovnání s velkoobchodní nabídkou se koncové ceny v tomto programu pohybují pod nákladovou cenou. Český Telecom na tomto programu demonstruje, jak neoprávněně vysoké poplatky účtuje alternativním operátorům, a tím jim znemožňuje nabídnout trhu ještě atraktivnější ceny než dnes. Český Telecom brání nejen konkurenceschopnosti alternativních operátorů, ale i rozvoji rovného a liberalizovaného telekomunikačního trhu u nás.“

Telefon Universal Volání se 2 propojeními (FAC) Volání se 2 propojeními (LRIC)
místní propojení špička 1,13 Kč 1,22 Kč (1,28 Kč) 0,82 Kč (0,88 Kč)
místní propojení mimo špičku 0,50 Kč 0,66 Kč (0,72 Kč) 0,42 Kč (0,48 Kč)
1 tranzit špička 1,97 Kč 2,16 Kč (2,22 Kč) 1,02 Kč (1,08 Kč)
1 tranzit mimo špičku 0,59 Kč 1,08 Kč (1,14 Kč) 0,52 Kč (0,58 Kč)
2 tranzity špička 1,97 Kč 3,18 Kč (3,24 Kč) 1,30 Kč (1,36 Kč)
2 tranzity mimo špičku 0,59 Kč 1,58 Kč (1,64 Kč) 0,66 Kč (0,72 Kč)
Ceny jsou uvedeny bez DPH

Jak vidíte sami v tabulce výše, tak ceny za volání u tarifu Telefon Universal jsou naprosto ve všech případech nižší než ty, které reflektovaly náklady Českého Telecomu a mnohdy se blíží těm, které musejí platit alternativní operátoři jen za propojení. Telecom se sice může hájit, že dané ceny dotuje z měsíčního paušálu a že zákazník si vlastně volání zaplatí za reálně vyšší ceny, ovšem v okamžiku, kdy budeme mít hodně volajícího zákazníka, tak se v součtu dostaneme na ceny reflektující náklady Českého Telecomu, což je dle mého názoru naprosto v rozporu s tím, co by měl dodržovat operátor s významným podílem na trhu, což Český Telecom nepochybně je. Je ale možné, že se Českému Telecomu meziročně podařilo snížit náklady na úroveň těch, které byly vypočteny na základě metody LRIC (Long Run Incremental Costs). Nyní je na ÚOHS, aby rozhodl, zda toto jednání je či není v rozporu s platnými právními předpisy.

Volání za padesátník aneb křížové financování

Co ale již téměř určitě není v pořádku, je akční nabídka Českého Telecomu na volání o víkendech za 0,50 Kč/min bez DPH v rámci celé pevné sítě. Jak můžete sami vidět, tak cena, kterou musí za takovýto víkendový hovor zaplatit alternativní operátor, je u dálkových volání vyšší. Český Telecom tedy tuto akční nabídku buď silně dotuje ze svých příjmů, protože mu záleží na tom, aby se jeho zákazníci měli dobře, a nebo cena za propojení není nákladově orientovaná, což by ovšem měla být.

Problém jménem levné volání do zahraničí

Abychom ale nenabízeli pohled pouze ze strany alternativních operátorů, tak bude dobré si říci o tom, co možná ve skutečnosti alternativním operátorům vadí mnohem více než volné minuty u tarifu Telefon 70. Český Telecom totiž výrazným způsobem zlevnil u nových tarifů mezinárodní volání. Právě levné volání do zahraničí byla zatím doména alternativních operátorů, kteří právě díky němu získali poměrně nezanedbatelnou část klientů.

Mezinárodní volání však patří mezi jednu z mála věcí v oblasti fixních sítí, která je u nás skutečně liberalizovaná. Alternativní operátoři mohou využívat vlastní linky, vlastní technologie a vlastní zdroje a v drtivé většině případů tak také činí. To, že Český Telecom je schopen nabídnout podobné ceny, je téměř jisté a není to nic zvláštního. Pro alternativní operátory je to ale značně nepříjemné, neboť mnozí z nich zatím drželi ceny za volání do zahraničí na vyšší úrovni než nyní nabízí Český Telecom.

Co bude dál

Alternativní operátoři pravděpodobně podají k ÚOHS další z řady stížností na Český Telecom. Ten nyní bude muset opravdu hodně vysvětlovat, jak je možné, že při svém dominantním postavení na trhu vzniklém v důsledku státem přiděleného monopolu, který loni definitivně skončil, nabízí svým zákazníkům nižší ceny za volání než jsou propojovací poplatky (v případě akční nabídky) a že některé jeho ceny se v podstatě od propojovacích poplatků neliší.

Celou situaci okolo tarifu Telefon Universal by mohl začít zkoumat také ČTÚ, neboť je zřejmé, že pokud by ceny u tarifu Telefon Universal byly opravdu takové, že by umožňovaly vytvářet Českému Telecomu také nějaký zisk (tedy byly by v souladu s pravidly hospodářské soutěže), pak by skutečná cena za propojení vypočtená na základě metody LRIC musela být výrazně nižší než tomu je doposud.

Doplněno: Článek jsme rozšířili o ceny za propojení vypočtené na základě metody LRIC a některé další doplňující údaje.

 

Diskuze (37) Další článek: Siemens SX1 - konečně ho máme v ruce (fotogalerie)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Skutečná cena, Český, Operátor, Telecom, Ostatní operátoři, Významný podíl, Český Telecom


Určitě si přečtěte

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 53

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 3

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153