Český Telecom: jak ušetřit při volání

To, že Telecom od února zavedl nové tarify, se všeobecně ví. Méně je ale známo, jakým způsobem Telecom svoje hovory účtuje a jak vysoké jsou opravdu kredity na volání u jednotlivých domácích tarifů. Ve skutečnosti totiž mohou být i méně než poloviční, než ČTc uvádí. Proč?
Český Telecom: jak ušetřit při volání

Jak Telecom účtuje volání

Proč je volání s Telecomem dražší, než Telecom inzeruje a proč utratíte za běžné volání klidně i dvojnásobek? Základem všeho je způsob účtování hovorů. Zatímco u mobilních sítí funguje tarifikace buďto po minutě a poté po sekundách nebo po půl minutách (na Slovensku mají ještě sekundové účtování od začátku hovoru), u Telecomu se účtuje takto:

  • Místní hovory - minimální zpoplatněná délka hovoru 120 s, časový interval 60 s. 
  • Meziměstské hovory - minimální zpoplatněná délka hovoru 60 s, časový interval 30 s. 
  • Mezinárodní hovory - minimální zpoplatněná délka hovoru 60 s, časový interval 1 s. 
  • Mobilní sítě v ČR - časový interval 30 s
  • Internet2002 - minimální zpoplatněná délka hovoru 120 s, časový interval 60 s.

U místních hovorů tedy i za ten nejkratší hovor zaplatíte vždy tolik, co za plné dvě minuty. U Home Mini je to 5,60 Kč (!) ve špičce a 2,80 Kč mimo špičku, u Home Standard pak 2,80 Kč ve špičce a 1,40 Kč mimo špičku (minutové sazby jsou poloviční). Je tedy patrné, že takový mobilní telefon dokáže být v mnoha případech levnější, zejména, pokud voláte v rámci vlastní sítě a méně než jednu minutu. Máte-li tarifikaci po 30 sekundách, zaplatíte za velmi krátké hovory ještě méně.

A co volné kredity?

Kvůli takto nastavenému účtování se rychle vyčerpá i volný kredit, kterým se Telecom všude ohání. Ten činí u nejrozšířenějších tarifů Home Mini (paušál 190 Kč) a Home Standard (paušál 299 Kč) 90 Kč. Jak jsem už uvedl, musíte vžyd zaplatit první dvě minuty, takže výhodnost volného kreditu se snižuje. Ukažme si to na příkladu.

Telecom uvádí, že u tarifu Home Standard můžete provolat až 128 minut místního volání. To je správný údaj, pokud počítáme čas mimo špičku – 0,70 Kč krát 128 minut je necelých 90 Kč. Navíc byste museli uskutečnit pouze hovory, jejichž délka se bude rovnat dvěma minutám, případně dvě minuty přesáhne - musíte je však ukončit vždy v celé minutě; to kvůli tarifikaci 120+60. Budou-li hovory kratší než dvě minuty, případně je nebudete ukončovat v celou minutu, tratíte z volného kreditu cenné korunky.

Pokud to vezmu ad absurdum a zkusím počítat, že budete volat vždy pouze jen 30 sekund (což není nereálné), na každém hovoru přijdete u tarifu Home Standard o 1,05 Kč mimo špičku a o 2,10 ve špičce. U Home Mini jsou to opět dvojnásobky, tedy až 4,20 ve špičce – a to už jsou nějaké peníze, co říkáte? Počet minut, které v rámci volného kreditu u Home Mini provoláte, je čtvrtinový, místo 64 uváděných minut provoláte jen 16.

Abych byl úplný, uvedu jen, co na svém webu píše ČTc:

Home Mini – pro  ty, kteří volají málo a hovory hlavně přijímají. Měsíční paušál je 190 Kč s volným kreditem 90 Kč. Váš kredit můžete využít pro místní a meziměstská volání, například až na

  • 64 minut místního volání, nebo 
  • 45 minut meziměstského volání 

Home Standard - pro ty, kteří volají převážně místně a mimo špičku. Měsíční paušál je 299 Kč s volným kreditem 90 Kč. Váš kredit můžete využít pro místní, meziměstská a mezinárodní volání do pevných sítí, například až na

  • 128 minut místního volání, nebo
  • 90 minut meziměstského volání

Pravda je, že Český Telecom zde nemlží a ani neuvádí nepravdivé informace – důležité slovo „až“ totiž nechybí.

Pokud tedy používáte pevnou linku Českého Telecomu, neukončujte hovory příliš brzy. První dvě minuty místního volání máte zaplacené, tak toho využijte. Třeba si k telefonu postavte stopky nebo minutku.

Diskuze (25) Další článek: Mobilní telefony a čísla: výrobci mobilů se chtějí kamarádit

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Telecom, Volání, Český, Český Telecom

Určitě si přečtěte