Český Telecom koupí celý Eurotel

Resp. koupí zbytek podílu, který zatím vlastní současný americký majitel. Český Telecom tak bude vlastnit Eurotel celý, beze zbytku. Proč to všechno? Telecom doufá, že vlastnický podíl v Eurotelu zvedne jeho cenu a státu se ho podaří lépe zprivatizovat.
Český Telecom koupí celý Eurotel

Ačkoliv je Český Telecom zdravá firma prakticky bez dluhů, příliš velké naděje na získání balíku peněz z privatizace už vláda nemá. Český Telecom proto přistoupil k zajímavému kroku: koupí zbytek podílu v Eurotelu, jehož je nyní většinovým vlastníkem. Tím zvýší svoji hodnotu a stát tak bude mít větší šanci dostat za svůj podíl patříčně dobré peníze, o kterých by si nyní mohl nechat jen zdát.

Současným majitelem zbytku Eurotelu, tedy 49 procent podílu, je konsorcium amerických společností Verizon Communications a AT&T. Tyto dvě společnosti by za podíl v Eurotelu měly dostat celkem 1,48 milardy dolarů, tedy okolo 60 miliard korun; hodnota celého Eurotelu je odhadována na necelé tři milardy dolarů, cena za necelý poloviční podíl je tedy podle analytiků příměřená.

I přes svoji přiměřenosti je však co do absolutní výše opravdu velká. Český Telecom, ačkoliv dosud prakticky nezadlužený, bude nyní muset sáhnout po cizím zdroji financí. Naštěstí pro Telecom je zájem poskytnout úvěr ze strany bank poměrně velký, takže lze předpokládat, že peníze na nákup budou. Předpokládaná doba splácení úvěru je několik let.

Protože část managementu Eurotelu tvoří cizinci, vyvstává otázka, co se prodejem podílu změní. Podle generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeski vedení zůstane stejné a to včetně Terrence. Změnu ve vedení Eurotelu nepředpokládá ani generální ředitel Českého Telecomu, Přemysl Klíma.

Vzhledem k tomu, že po koupi podílu bude mít ČT plným vlastníkem Eurotelu, lze předpokládat maximální spolupráci obou firem. A to nejen proto, že v současnosti má Eurotel na zisku Telecomu zhruba 20procentní podíl, ale také proto, že se snižuje výnosnost pevných linek Telecomu a Telecom bude hledat další zdroje příjmů.

Oficiální informace najdete v tiskové zprávě Českého Telecomu.

Mimochodem, americké konsorcium hodlá prodat také podíl ve slovenském EuroTelu, a to buď Slovenským telekomunikáciám nebo přímo samotnému Deutsche Telekom. Více o tomto tématu na Živě.sk.

Témata článku: Operátoři, O2, Ostatní, EU

26 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Petr Broža 4. 8. 2001 16:52:47
  Rýpalové mi samozřejmě nevadí, kdyby tu nebyli, nebyli by redaktoři v...
 • Alien 3. 8. 2001 11:42:00

  Tak tedy Lado,

  Me jde jak o obsah -to predevsim,ale i o...

 • zdenny 2. 8. 2001 23:43:23

  Ja bych to tak cerne nevidel - jakmile nastane doba, kdy modrozlutej...

Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení