Český Telecom koupí celý Eurotel

Resp. koupí zbytek podílu, který zatím vlastní současný americký majitel. Český Telecom tak bude vlastnit Eurotel celý, beze zbytku. Proč to všechno? Telecom doufá, že vlastnický podíl v Eurotelu zvedne jeho cenu a státu se ho podaří lépe zprivatizovat.
Český Telecom koupí celý Eurotel

Ačkoliv je Český Telecom zdravá firma prakticky bez dluhů, příliš velké naděje na získání balíku peněz z privatizace už vláda nemá. Český Telecom proto přistoupil k zajímavému kroku: koupí zbytek podílu v Eurotelu, jehož je nyní většinovým vlastníkem. Tím zvýší svoji hodnotu a stát tak bude mít větší šanci dostat za svůj podíl patříčně dobré peníze, o kterých by si nyní mohl nechat jen zdát.

Současným majitelem zbytku Eurotelu, tedy 49 procent podílu, je konsorcium amerických společností Verizon Communications a AT&T. Tyto dvě společnosti by za podíl v Eurotelu měly dostat celkem 1,48 milardy dolarů, tedy okolo 60 miliard korun; hodnota celého Eurotelu je odhadována na necelé tři milardy dolarů, cena za necelý poloviční podíl je tedy podle analytiků příměřená.

I přes svoji přiměřenosti je však co do absolutní výše opravdu velká. Český Telecom, ačkoliv dosud prakticky nezadlužený, bude nyní muset sáhnout po cizím zdroji financí. Naštěstí pro Telecom je zájem poskytnout úvěr ze strany bank poměrně velký, takže lze předpokládat, že peníze na nákup budou. Předpokládaná doba splácení úvěru je několik let.

Protože část managementu Eurotelu tvoří cizinci, vyvstává otázka, co se prodejem podílu změní. Podle generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeski vedení zůstane stejné a to včetně Terrence. Změnu ve vedení Eurotelu nepředpokládá ani generální ředitel Českého Telecomu, Přemysl Klíma.

Vzhledem k tomu, že po koupi podílu bude mít ČT plným vlastníkem Eurotelu, lze předpokládat maximální spolupráci obou firem. A to nejen proto, že v současnosti má Eurotel na zisku Telecomu zhruba 20procentní podíl, ale také proto, že se snižuje výnosnost pevných linek Telecomu a Telecom bude hledat další zdroje příjmů.

Oficiální informace najdete v tiskové zprávě Českého Telecomu.

Mimochodem, americké konsorcium hodlá prodat také podíl ve slovenském EuroTelu, a to buď Slovenským telekomunikáciám nebo přímo samotnému Deutsche Telekom. Více o tomto tématu na Živě.sk.

Diskuze (26) Další článek: Soutěž: nejlepší kabátky MobilManie vybrány

Témata článku: Operátoři, O2, Ostatní, EU, Euro, Současný majitel, Český, Český Telecom, Telecom


Určitě si přečtěte

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 53

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21