Český Telecom: kterak zákazník o číslo přišel

Jak jste si již mohli na MobilManii přečíst, tak Český Telecom pomalu, ale jistě, konečně digitalizuje svoji síť. S touto činností je samozřejmě spojeno také přečíslování digitalizovaných linek. O tom, jak taková změna telefonního čísla v podání ČTc vypadá, se můžete dočíst právě v našem článku.
Český Telecom: kterak zákazník o číslo přišel

Jak to celé začalo

Před dvěma měsíci jsem nalezl ve schránce dopis od Českého Telecomu, který říkal, že se v naší malé, čtyřicetitisícové, pro ČTc zajisté bezvýznamné vesničce, zvané Praha 6 – Řepy, bude konečně digitalizovat síť. Při představě, že bych třeba konečně mohl začít doopravdy surfovat po Internetu, mi hned srdce poskočilo radostí. Kvalita dosavadního připojení totiž ani zdaleka nepřipomínala to, co se již před několika lety přestalo v „civilizovaných“ pevných sítích, kde dnes panuje xDSL, používat – tedy vytáčené připojení k Internetu. Připojení stále padalo (pokud se jej vůbec povedlo navázat) a když už nespadlo, tak zase pro změnu mnohdy „netekla“ data.

Konečně digitál!

Text výše zmíněného dopisu sliboval přečíslování (a přepojení na takovou technickou vymoženost jakou je digitální ústředna) v období od 29. 4. do 17. 5. 2002 a tak se skutečně také stalo. Dne 11. 5. 2002 (nebo tak někdy) jsem se skutečně rozloučil s analogovou pevnou telefonní linkou. Možná se divíte, že přesně neznám datum onoho přečíslování, ale nic si z toho nedělejte, já jsem se také divil. Bylo tomu přibližně už tři dny, co pevný telefon ne a ne zazvonit. Na tom ale není nic zvláštního, někdy nezazvoní třeba týden (a někdy zase zvoní desetkrát denně). Když v tom najednou zazvonil můj mobil – „Ty máš špatně zavěšenej telefon?“ „Ne, proč?!“ „No, zkouším ti volat na pevnou linku a hlásí mi to, že neexistuje.“ „Aha, tak to ji asi přečíslovali!“

Napadlo mě tedy, že to rovnou vyzkouším. Vzal jsem si do ruky tedy nejbližší mobil (Eurotel) a jal se vyzkoušet volání na své staré domácí telefonní číslo. Jaké však bylo mé překvapení, když se v telefonu ozvalo ono známé hlášení upozorňující, mimo jiné, na neplatící zákazníky: „Volaná stanice je dočasně odpojena z provozu,“ že by ji tedy Český Telecom chtěl znovu zapojit? Zkusil jsem tedy zavolat z jiného operátora. Tam se mi zase pro změnu ozvalo ono známé: „Tu, tu, tu, Tu, tu, tu,“ značící, že volaná stanice neexistuje.

Nu což, přečíslování bylo dokončeno a alespoň mám konečně digitální linku. Ne, že by Internet teď fungoval nějak extrémně dobře, nicméně je to výrazně lepší než na bývalé analogové ústředně. Teď už jen obvolat a obeslat pár desítek známých a sdělit jim, že nejsem neplatič ani jsem si nenechal odpojit telefon, ale že mám jen nové telefonní číslo. Dát na mé staré telefonní číslo hlášku o tom, že volaná stanice byla přečíslovaná, by totiž pro ČTc bylo, při technickém stavu jeho sítě, pravděpodobně neřešitelné. Instalovat hlášku, že volaná stanice je dočasně odpojena z provozu (při volání z Eurotelu) a nebo že neexistuje (při volání odjinud) je totiž pravděpodobně výrazně snazší.

Poučení pro příště

A co jsem si z toho vzal za poučení? Jednak to, že příště si budu na svoji domácí pevnou linku volat raději každý den, abych zjistil, jestli mi ji náhodou ČTc nepřečísloval nebo, jak mi sliboval ČTc při volání z Eurotelu, dočasně neodpojil. A jednak to, že až se mi příště při volání na nějaké číslo ze sítě ČTc ozve, že linka byla dočasně odpojena nebo že neexistuje, tak to může také, přeloženo do češtiny, znamenat, že: „Tato linka byla přečíslována, nové číslo naleznete v telefonním seznamu (možná).“

Diskuze (23) Další článek: CellOn: Neotřelé a velmi krásné mobily

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Zákaz, Číslo, Český, Telecom, Český Telecom

Určitě si přečtěte