Český Telecom: mobilní operátoři nás okrádají

Volání z pevného telefonu na mobil je zatím stále hodně drahé. Podle Českého Telecomu je vina na straně nenasytných mobilních operátorů. Ti totiž nechtějí snížit dostatečně propojovací poplatky tak, jak by Český Telecom chtěl.
Český Telecom: mobilní operátoři nás okrádají
Volání z pevného telefonu na mobil je zatím stále hodně drahé. Podle Českého Telecomu je vina na straně nenasytných mobilních operátorů. Ti toiž nechtějí snížit dostatečně propojovací poplatky tak, jak by Český Telecom chtěl.

Český Telecom se totiž opět nedohodl s našimi mobilními operátory na snížení propojovacích cen při volání na mobilní telefon z pevné telefonní sítě. Zatímco všichni operátoři se zcela vzácně shodli a navrhli snížení cen v průměru o celou jednu korunu na 6,50 korun za minutu hovoru, monopolní provozovatel pevné sítě vyžaduje daleko razantnější zlevnění. Mluvčí Českého Telecomu k tomuto požadavku uvedl: „Nadále spolu o snížení propojovacích cen jednáme.“

Telecom chce snižovat

Podle slov Vladana Crhy nedává navrhované snížení ceny přibližně o 15 procent Telecomu prostor pro větší pokles cen pro koncové zákazníky. Firma nyní svým klientům nabízí volání na kterýkoli mobilní telefon za cenu devíti korun. Telecom je ochoten jednat o ceně okolo dvou až tří korun za minutu hovoru do mobilní sítě – to by znamenalo reálnou možnost zaplatit za minutu volání na mobil něco málo přes pět korun! Tato cena je však nepřijatelné pro mobilní operátory.

Mobiláci se cukají

Co na to říkají mobilní operátoři? Tiskový mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš uvádí, že nákladům a přiměřenému zisku právě odpovídá navržená cena okolo 6,50 korun. Také mluvčí Českého Mobilu Igor Přerovský dodává „Telecomu jsme dali návrh, který nebyl prozatím akceptován. I nadále proto jednáme o podmínkách propojení pro letošní rok.“

Je zajímavé se nad těmito výroky mluvčích mobilních operátorů trochu zamyslet. Pokud je pro mobilní operátory přiměřená cena za minutu propojení do pevné telefonní sítě okolo 6,50 korun, jak je možné, že například u předplacenky Original GO stojí minuta hovoru mimo špičku právě do pevné sítě pouze pět korun padesát haléřů? Jak je možné, že levnější je i volání z většiny tarifních programů?

Velká neznámá

Při procházení ceníků mobilních operátorů zůstává opravdu rozum stát. Myslíte si, že nás operátoři „berou na hůl“? Jak je možné, že jedním směrem lze dostat cenu pod „nejnižší“ možnou hranici 6,50 a směrem opačným nikoli? Že by mobilní operátoři ceny za volání ze svých sítí dotovali právě vysokými propojovacími poplatky směrem opačným?
Diskuze (35) Další článek: Zlaté časy skončily: prodáno 96 miliónů mobilů v prvním čtvrtletí

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Ostatní, Český, Český Telecom, Mobil, Telecom, Přiměřená cena

Určitě si přečtěte