Český Telecom: teď jsme změnili zítřek!

Když Český Telecom oznámil, o kolik se chystá od 1. února 2002 zvýšit ceny, tak tomu někteří zpočátku ani nechtěli věřit. Poté, co tomu uvěřili, tak pro změnu nevěří Telecom tomu, co se začalo dít. Tentokrát to již s výší svých cen poněkud přehnal. Jak to bylo s Telecomem dříve a jak to s ním bude zítra?
Český Telecom: teď jsme změnili zítřek!
 

Legenda začíná

Asi málokdo si dneska ještě vzpomene na doby, kdy hovorné v pevné síti stálo v rámci UTO 1 Kč za libovolně dlouhý hovor a při meziměstském volání 1 Kč za 2 minuty. Bylo to v době, kdy tehdy ještě SPT (Společnost Přátel Telefonování) Telecom byla společnost, kterou měli víceméně všichni zákazníci vcelku v oblibě. Mezitím se tu objevil Eurotel se svoji předraženou sítí NMT, kde se platilo za příchozí hovory, pro Telecom tedy žádná konkurence.

Od té doby však začalo přicházet jedno zdražení za druhým, přičemž pravděpodobně nejcitlivější změnou bylo zavedení impulsové tarifikace u hovorů v rámci UTO, což způsobilo, že ze dne na den stoupla cena místních hovorů, obzvláště u těch delších, o několik stovek procent. Pevná linka rázem přestala být symbolem levného spojení s přáteli a SPT Telecom přestal rázem být miláčkem publika. Pomalu ale jistě si tak začal kopat svůj pomyslný hrob.

Říjnová revoluce podruhé

V Říjnu 1996 se na českém trhu objevil Paegas, který svou síť komerčně spustil pár týdnů po Eurotelu. ČR tedy měla dvě mobilní sítě GSM, což dalo mnohým lidem záminku k významnému poťukání si na čelo: „Taková malá zemička a má dvě mobilní sítě, přičemž ani jedna nemá pořádné pokrytí. Kdyby se radši postavila jedna a pořádně, to by bylo!“ Doba se ale rychle začala měnit, a spolu s ní se měnily i mobilní sítě. Ani pevná síť nezůstala pozadu, ale u té se měnila především cena a to rok od roku a směrem vzhůru.

Ke konci roku 1998 to došlo dokonce tak daleko, že občanské sdružení Internet proti monopolu uspořádalo několik akcí, včetně jednodenního bojkotu Telecomu, díky kterým se nakonec podařilo Telecom přimět ke zvýhodněnému tarifu pro připojení k Internetu. Mezitím se ale mobilní sítě pomalu zlevňovaly a nabízely čím dál tím více služeb. Naprostým hitem se pak staly předplacené sady, které nabízely možnost vlastnit mobilní telefon bez nutnosti platit, tehdy ještě poměrně vysoký, paušální poplatek.

Český Telecom, nic než jen slova!

Čas plynul ale stále dál a na českém telekomunikačním trhu se objevil dlouho očekávaný třetí mobilní operátor. Jeho tarif Slyším Vás s 35 volnými minutami mimo špičku na volání do sítě Českého Telecomu s tehdy ještě nejnižšími cenami za odesílání textovek v ČR začal mnohým lidem, kteří používali pevnou linku pouze příležitostně, vrtat hlavou. 30000 Oskaret bez limitu, které nabízely hodinu hovoru v rámci Oskarovy sítě za pouhých 10,50 Kč pak nenechalo na pochybách už nikoho. Ale Oskar nebyl jediný, kdo začal Českému Telecomu „šlapat cenami na paty“ – i ostatní mobilní operátoři nabízeli a stále ještě nabízejí volání v rámci své sítě levněji než meziměstské volání u Českého Telecomu.

A jaká byla reakce našeho monopolního fixního operátora? Český Telecom uznal, že jsou pro něj mobilní operátoři silnou konkurencí a samozřejmě opět zdražil. V ČR je nyní něco okolo 3,5 milionu pevných linek a 7 milionů uživatelů mobilních sítí. Mobilní sítě nabízejí i svým předplaceným zákazníkům velké množství služeb, kvalitní zvuk, povětšinou příjemné jednání a vysoký uživatelský komfort. A co nabízí Český Telecom? Inu, v některých případech ještě analogové pevné linky, mírně řečeno poněkud diskutabilní jednání se zákazníky a v porovnání s mobilními sítěmi malé množství služeb.

Sbohem Telecome!

Český Telecom si zvykl čím dál tím častěji hovořit o tom, že mobilní operátoři jsou pro něj silnou konkurencí. Obzvláště pak při stanovování výše propojovacích poplatků zazníval tento argument poměrně často. Ale zkusme se nad tím teď trochu zamyslet. Český Telecom se chystá od 1. 2. 2002 nasadit takové ceny, že i nejnižší měsíční paušál bude vyšší než u našich mobilních operátorů a že ceny za volání v rámci jeho sítě budou v některých případech vyšší než platíme za volání do pevné sítě mobilním operátorům! Přitom způsob účtování hovorů Českým Telecomem je pro zákazníka značně nevýhodný. O tarifikaci hovoru po sekundách si u Telecomu můžete nechat tak akorát zdát. Když k tomu poté ještě přidáme fakt, že pevnou telefonní linku si s sebou nikam nevezmete, pak již Český Telecom můžeme považovat spíše za chabou konkurenci mobilním operátorům.

To vše ještě s vědomím, že příští rok bude Telecom opět zdražovat, jak již jeho představitelé oznámili veřejnosti. Z pevné telefonní linky se tedy stává pouze pomalý, relativně levný, přístup k Internetu, jehož rychlost je v některých případech i nižší než rychlost u GPRS v českých mobilních sítích. Pevné linky odhlašují tisíce lidí a to ještě Telecom vlastně ani nezdražil. Skutečná liberalizace trhu se přitom nezadržitelně blíží a na Český Telecom si brousí zuby konkurence. Stane se tedy pevná linka od Českého Telecomu ohroženým druhem? Nahradí málo telefonující uživatelé svoji předraženou pevnou linku levnou předplacenou kartou? A co vy, jak se hodláte vypořádat dalším z řady zdražení Českého Telecomu?

 

Diskuze (83) Další článek: Mobilní telefony a čísla: všechno, co jste chtěli vědět

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Telecom, Zítřek, Český Telecom, SPT Telecom, Český


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11