Český úřad varuje před Huawei a ZTE. Firmy mohou znamenat bezpečnostní hrozbu

Český úřad varuje před Huawei a ZTE. Firmy mohou znamenat bezpečnostní hrozbu

Varování před čínskými společnostmi Huawei a ZTE doposud přicházela ze zahraničí. Bezpečnostní hrozby ze strany společností, které by mohly být úzce napojeny na čínskou vládu a zneužívat své technologie pro špionáž, se obávají např. Spojené státy, Austrálie nebo Nový Zéland. Nyní svou obavu vyjádřil také náš český NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost).

Varování se týká jak hardwaru, tak i softwarových řešení jmenovitě dvou čínských společností Huawei Technologies Co., Ltd., ZTE Corporation a jejich dceřiných společností. V Česku je aktivní zejména Huawei, který poskytuje technologie všem třem síťovým operátorům a zároveň velmi úspěšně prodává smartphony – aktuálně je českou tržní dvojkou.

Vyjádření úřadu:

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

NÚKIB k vydání varování přistoupil i z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Dušan Navrátil.

Celý dokument NÚKIB:

Diskuze (111) Další článek: Do pěti let bude většina lidí používat smartphony s displejem větším než 6 palců

Témata článku: Huawei, ZTE, Bezpečnost, Kauzy, Čína, Kauza Huawei, Austrálie, Ochrana, Zabezpečení, Hrozba, NÚKIB, Celý dokument, Huawei a ZTE, Právní prostředí, Huawei Technologies, Pře, Spojené státy, Český, Ratio, Informační bezpečnost, Softwarové řešení, Nápoj, Charakter, Čínská společnost, Huawei technologie


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

** Nová generace hodinek od Samsungu staví na známých základech ** Na zápěstí se dostane ocel a titan s koženými a kovovými řemínky ** S měřením EKG a okysličením krve v Česku nepočítejte

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 33