Český úřad varuje před Huawei a ZTE. Firmy mohou znamenat bezpečnostní hrozbu

Český úřad varuje před Huawei a ZTE. Firmy mohou znamenat bezpečnostní hrozbu

Varování před čínskými společnostmi Huawei a ZTE doposud přicházela ze zahraničí. Bezpečnostní hrozby ze strany společností, které by mohly být úzce napojeny na čínskou vládu a zneužívat své technologie pro špionáž, se obávají např. Spojené státy, Austrálie nebo Nový Zéland. Nyní svou obavu vyjádřil také náš český NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost).

Varování se týká jak hardwaru, tak i softwarových řešení jmenovitě dvou čínských společností Huawei Technologies Co., Ltd., ZTE Corporation a jejich dceřiných společností. V Česku je aktivní zejména Huawei, který poskytuje technologie všem třem síťovým operátorům a zároveň velmi úspěšně prodává smartphony – aktuálně je českou tržní dvojkou.

Vyjádření úřadu:

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

NÚKIB k vydání varování přistoupil i z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Dušan Navrátil.

Celý dokument NÚKIB:

Diskuze (111) Další článek: Do pěti let bude většina lidí používat smartphony s displejem větším než 6 palců

Témata článku: Huawei, ZTE, Kauza Huawei, Bezpečnost, Zabezpečení, Ochrana, Hrozba, Čína, Kauzy, Austrálie, NÚKIB, Hlavní problém, Čínská vláda, Nápoj, Český úřad, Huawei a ZTE, Národní úřad, Napadení, Výroční zpráva, Varování, Kybernetická bezpečnost, Bezpečnostní služba, Čínská firma, Spojené státy, Čínská společnost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7