Český úřad varuje před Huawei a ZTE. Firmy mohou znamenat bezpečnostní hrozbu

Český úřad varuje před Huawei a ZTE. Firmy mohou znamenat bezpečnostní hrozbu

Varování před čínskými společnostmi Huawei a ZTE doposud přicházela ze zahraničí. Bezpečnostní hrozby ze strany společností, které by mohly být úzce napojeny na čínskou vládu a zneužívat své technologie pro špionáž, se obávají např. Spojené státy, Austrálie nebo Nový Zéland. Nyní svou obavu vyjádřil také náš český NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost).

Varování se týká jak hardwaru, tak i softwarových řešení jmenovitě dvou čínských společností Huawei Technologies Co., Ltd., ZTE Corporation a jejich dceřiných společností. V Česku je aktivní zejména Huawei, který poskytuje technologie všem třem síťovým operátorům a zároveň velmi úspěšně prodává smartphony – aktuálně je českou tržní dvojkou.

Vyjádření úřadu:

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

NÚKIB k vydání varování přistoupil i z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Dušan Navrátil.

Celý dokument NÚKIB:

Diskuze (111) Další článek: Do pěti let bude většina lidí používat smartphony s displejem větším než 6 palců

Témata článku: Huawei, ZTE, Bezpečnost, Čína, Kauzy, Austrálie, Ochrana, Zabezpečení, NÚKIB, Hrozba, Bezpečnostní hrozba, Bezpečnostní služba, Hlavní problém, Informační bezpečnost, Česká republika, Charakter, Celý dokument, Spojené státy, Čínská společnost, Výroční zpráva, Národní úřad, Nápoj, Softwarové řešení, Čínská firma, Síťový operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33