Cesta do pravěku: obrázky starých „mobilů“

Dnes je tomu právě deset let, co byla u nás spuštěna síť NMT. Ovšem doby, kdy u nás vládly mobily s hmotností několika kilogramů, které se nosily jako těžké tašky přes rameno. Díky ochotě našeho externího autora Jirky Kuruce se nám podařilo několik takových mazlíčků vyfotit.
Cesta do pravěku: obrázky starých „mobilů“

Do déváteho čísla časopisu Mobility jsme připravili krátký výlet do mobilní historie. Při té příležitosti jsme udělali pár obrázků starých mobilů, které nechceme nechat skryté ani zraku čtenářům MobilManie. Takže, pokud jste nikdy neviděli mobil těžší než 200 gramů, pokochejte se přeživšími fosiliemi.

Tak tohle je jeden z nestarších mobilů GSM od Nokie, model 1611, který už uměl posílat i textové zprávy (narozdíl od staršího modelu 1610, který to zvládal až s novým firmwarem). Dnes velká cihlička, na svou dobu špičkový mobil. Mimochodem, zhruba před měsícem jsem viděl jednoho človíčka z tohoto mobilu volat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavý mobil, který patří ve své době k těm menším: Motorola m760. Na výšku o něco menší než Nokia 1611, hmotností si však z finským mazlíkem nezadá.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Z daleka největší a nejtěží je tento Dancall. Má praktický pás přes rameno, takže je opravdu mobilní: můžete telefonovat pohodlně i za chůze. Ovšem anténa mě neustále píchala do hrudníku a navíc - vysílací výkon této mašiny je několikanásobně vyšší než výkon současných trpaslíků, proto je lepší být od mobilu poněkud dále.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

„Hezounem“ budiž i Motorola 2000 Associate, která spíše než přenosný telefon připomíná harmoniku. Vážil téměř tři kilogramy a šlo ho využít i jako autotelefon, resp. bylo lepší ho vozit v autě než tahat na vlastních bedrech. V roce 1995 stál 30 tisíc včetně daně.

Klepněte pro větší obrázek

Tak tohle je velká neznámá. Značku Nokia sice přečteme, ovšem typ mobilu se nám zjistit nepodařilo. Ale je to pěkný kousek hmoty, to musíte uznat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Další velkou Nokií v naší sbírce je model 720, o kterém jsme dokonce už psali loni v listopadu. Pokud se o něm tedy chcete dozvědět něco více, můžete si přečíst náš článek. Mobil vážil 1,4 kg a zaplatit byste za něj v roce 1995 museli 26 tisíc (a to dříve stál i více).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Ty z vás, které tento mobilní pravěk zajímá, bych rád odkázal na článek v devátém čísle časopisu Mobility, kde se autor bude věnovat tehdejší době zejména z pohledu nabídky služeb, pokrytí a cen za volání. Dozvíte se, že to, co dnes běžně používáme, bylo tehdy jen pouhým snem.

 

Diskuze (17) Další článek: Tragedie USA ovlivnila komunikaci

Témata článku: Cesta, Obr, Starý mobil, Přenosný telefon, Mobilní pravěk, Mobilní historie, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136