Čeští operátoři: nikdo není dokonalý

To, jakého si zvolíte operátora, může kromě cen za volání a ostatní služby záviset také na tom, jaké služby daný operátor má nebo nemá. Zkrátka, pokud chcete např. GSM banking nebo platit faktury z mobilu, nesplní vaše požadavky každý. Co našim operátorů tedy ještě chybí a jaké služby mají jenom někteří?
Čeští operátoři: nikdo není dokonalý

Článek ve stručnosti popisuje služby, které zatím nenajdete u všech našich operátorů. Nezabýváme se v něm však službami pro firemní zákazníky.

GSM banking

GSM banking je služba, kterou v poslední době využívá stále větší procent uživatelů. Zásluhu na tom má např. zpoplatnění elektronického klíče u eBanky nebo rozsáhlá akce s rozdáváním mobilů zdarma u GE Capital Bank. Zdražily se rovněž služby bank poskytované na přepážkách. Zkrátka GSM banking získává v poslední době na významu, protože je levnější formou komunikace s bankou v porovnání s návštěvou pobočky.

Prvním operátorem, který u nás zavedl mobilní bankovnictví, byl Paegas, dnes T-Mobile. Za pár let se přidal i Eurotel, který na rozdíl od T-Mobilu podporuje až deset bank na jedné kartě SIM. Dnes nabízí GSM bankovnictví klientům už sedm bank. Jediný operátor, který zatím GSM banking nemá, je tedy Oskar. Podle informací, které máme k dispozici, Oskar na této službě pracuje a měl by ji spustit během tohoto roku; podle infolinky eBanky by to mohlo být snad už na přelomu pololetí.

Informace ze SIM Toolkitu

Klasické informace přes textovky posílá každý operátor bez výjimky. Z menu mobilu to však umí jen Eurotel a T-Mobile, Oskar zatím tuto službu nespustil. A tak jedinou SIM Toolkitovou aplikací jsou u něj Platby z mobilu. A přitom možnost nechat si poslat informaci přímo z menu by mohla zvýšit zájem uživatelů o tuto službu - místo pamatování si spousty klíčových slov by stačilo v menu zvolit požadovanou informaci. Takže Oskare, kdy?

Placení faktur z bankomatu či z mobilu

V tomto ohledu je na tom dobře zase Oskar. Umožňuje tarifním zákazníkům platit faktury, navyšovat volací zálohy apod. přímo z bankomatu. Stačí, když vložíte svoji kartu do „stroje“ a je to. Nemusíte tak s každou fakturou utíkat na přepážku do banky. Kromě toho, máte-li Oskarovu SIM Toolkitovou aplikaci Platby z mobilu, můžete platit přímo z menu mobilu. Kromě toho pak lze i dobíjet kredit předplacené karty.

Přehled volání na Internetu

Co se starosti o zákazníkovy peníze, je na tom Oskar nejlépe. Na Internetu si majitelé Oskaret mohou prohlédnout historii volání, posílání SMS, dobíjení i aktuální stav kreditu a čas jeho vypršení. Oskarova Samoobsluha je zkrátka velmi užitečná služba, kterou by jistě uvítali i zákazníci T-Mobilu a Eurotelu. Tarifní zákazníci si mohou prohlížet svoje faktury za služby.

Přímé volání u předplacenek

Ačkoliv to není nijak převratná služba, zvyšuje přímé volání u Twistu ze zahraničí uživatelský komfort. Zatímco s Oskartou a Go musíte vždy použít zpětné volání, s Twistem je možné u některých zahraničních operátorů volat přímo, tedy vytočíte číslo jako byste byli v Česku. Ceny za volání jsou stejné, jak ale říkám, jde tu o pohodlí.

Hledání nejbližší restaurace, bankomatu či hotelu bez udání polohy

Velmi zajímavá služba, kterou zatím nabízí jen T-Mobile, je Navigator. V menu SIM Toolkitu zvolíte, zda hledáte hotel, bankomat či třeba hospodu a mobil vám na základě vaší aktuální polohy zjistí, co je nejblíže. Protože určovaní polohy není v sítích GSM nikterak přesné, zejména tam, kde je nižší hustota vysílačů (mimo města), nemusí vám Navigator nabídnout vždy to, co je nejblíže, ale může se také pěkně seknout. Přesto je to velmi dobrá služba, která získala v loňském roce nejedno ocenění.

Hledání ideální cesty

Zatímco T-Mobile nabízí uživatelům hledání nejbližších zadaných lokací podle aktuální polohy, kterou sám určí, Eurotel a Oskar vám pomohou zorientovat se v terénu a trefit k danému cíli - vaši lokaci ale už musíte zadat ručně. Služby jsou sice rozdílné, ale základ mají společný; obě služby fungují ve wapovém prohlížeči. OskarKompas vám umožní určit najít zadanou lokaci a popíše, případně vykreslí cestu k ní. Druhou částí služby je pak prohledávání databáze objektů - zadáte jméno a prohlížeč vám vypíše adresu, otvírací doby apod.

Eurotelův Mobilní Kompas funguje obdobně. Zadáte svoji aktuální polohu a poté hledaný objekt. Kompas vám pak vykreslí směr, kterým se máte vydat; kromě toho se vykreslí jednoduchá mapka. Hledat můžete i autobusové a vlakové zastávky či ideální spojení.

Rychlá data HSCSD

Datovat pomocí HSCSD (43,2 kb/s) můžete zatím jen u Eurotelu, přičemž podle dostupných informací tuto službu nikdy nenabídne Oskar ani T-Mobile. Přitom tato data mohou být leckdy výhodnější než GRPS, které zatím v našich sítích nedosahuje takové reálné rychlosti a kvůli své „cenové politice“ není vhodné pro stahování většího objemu dat. Zkrátka někdy se hodí HSCSD, někdy GPRS. A tak jediným operátorem, u něhož si můžete svobodně vybrat, zůstane asi navždy Eurotel. A to je vážně škoda.

Místní informace - Broadcast

Opět jediným operátorem, který to, zdá se, myslí s lokálními zprávami Cell Broadcast vážně, je Eurotel. Tuto službu začal testovat loni během Invexu a dnes kromě místních geografických informací (kde se nacházíte) můžete dostávat také číslo vysílačů v okolí. Časem určitě přibudou reklamní zprávy lokálních obchodů či restaurací, které budete míjet. Užitečné a hlavně zdarma - pro uživatele.

Duální karty

Ačkoliv je tato služba vhodnější jen pro firemní zákazníky, i u běžných uživatelů najde určitě své uplatnění; u Eurotelu se jmenuje Duo, T-Mobilu pak Twin. Na jedno čísla získáte aktivací této služby dvě karty. Jednu můžete mít v běžném mobilu, který nosíte s sebou a druhou třeba v notebooku na datové využití nebo v integrovaném mobilu v autě. Aktivní může být ale vždy jen jedna. Výhody? Nemusíte neustále měnit karty SIM.

Další služby, které operátorům chybí, už jen krátce:

Co zatím nemá Eurotel

 • Službu obdobnou jako Moje Info u T-Mobilu,
 • placení za pití u automatů na kolu a za mytí u myček Aral,
 • hlasové SMS,
 • obdobu Recepce u T-Mobilu, tedy něco jako automatickou sekretářku.

Co zatím nemá Oskar

 • Vyhledávání aktivních karet SIM na mapě,
 • službu obdobnou jako Moje Info u T-Mobilu,
 • placení za pití u automatů na kolu a za mytí u myček Aral,
 • asistenční služby po telefonu,
 • hlasové SMS,
 • obdobu Recepce u T-Mobilu, tedy něco jako automatickou sekretářku.

Co zatím nemá T-Mobile

 • Z běžných služeb má vše, alespoň jsem žádné „nedostatky“ nenašel.

A co chybí v mobilu vám? Jaké služby byste rádi využívali a váš operátor je nemá?

Diskuze (60) Další článek: Volvo S60: recenze mobilu na čtyřech kolech

Témata článku: Operátoři, Vodafone, T-Mobile, O2, Ideální spojení, Dobrá služba, Dok, Zajímavá služba


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 13

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62