Chatujte až za hrob: proč je chat na mobilu tak populární?

Slovo „chat“ se stalo v posledních pár letech synonymem pro dobrou zábavu a příležitost, jak dobře strávit svůj volný čas na Internetu. V poslední době však můžete chatovat i ze svého mobilu; tato služba má mimořádný úspěch.
Chatujte až za hrob: proč je chat na mobilu tak populární?
Slovo „chat“ se stalo v posledních pár letech synonymem pro dobrou zábavu a příležitost, jak dobře strávit svůj volný čas na Internetu. V poslední době však můžete chatovat i ze svého mobilu; tato služba má mimořádný úspěch.

Co je to vlastně chat?

Chat je anglické slovo, které označuje nezávaznou a zábavnou konverzaci dvou a více osob. V dnešním slova smyslu označuje chat především konverzaci prostřednictvím speciálního programu (např. přes IRC a ICQ) nebo prostřednictvím běžného internetového prohlížeče, kdy se příspěvky jednotlivých účastníků objevují s určitým, nicméně téměř zanedbatelným, zpožděním.

Celý chat, ať již na Internetu nebo na mobilním telefonu, funguje následovně: nejprve si zvolíte svou přezdívku, pod kterou vás ostatní účastníci diskuse uvidí. Poté si vyberete místnost (anglicky „chat room“), což je něco jako diskusní skupina, která bývá zpravidla určena názvem a krátkým popisem, o čem se v dané místnosti bude „mluvit“. Jakmile vstoupíte do místnosti, můžete si psát se všemi návštěvníky dané místnosti a to buď tak, že váš příspěvek si mohou přečíst všichni a nebo tak, že váš příspěvek zašlete pouze jednomu účastníkovi a pro ostatní zůstává skrytý (tomu se říká šeptání).

Proč je chat tak populární

Ten, kdo vstoupí do nějakého chatu se rázem ocitne v úplně jiném čase a prostoru. Z tlustých introvertních a jindy nezábavných lidí se stávají zábavní svalnatí sportovci, kteří mají vždycky co říci. A naopak. Z lidí, kteří jsou všude středem pozornosti a ostatní je považují za extra zábavné se zase stávají plaší, krotcí a vcelku nezábavní účastníci diskusí, kteří se snaží nalézt si nějakou spřízněnou duši. Samozřejmě, že to tak nemusí být vždycky, ale stát se to může. Někteří lidé prostě mají problémy s navazováním „fyzických“ kontaktů a je pro ně mnohem snazší se s někým spřátelit „virtuálně,“ na Internetu.

Upřímnost nadevše

V naprosto anonymním prostředí, jaké takový internetový či mobilní chat nabízí je také mnohem snazší být upřímný a říkat to, co si opravdu myslíte. I když máte názory, které by se nesetkaly u vašich přátel s dostatečnou dávkou pochopení, tak je zde můžete „beztrestně“ prezentovat. A když vás někdo naštve? Klidně ho můžete poslat kam chcete, ať je to ředitel velké firmy nebo uklízečka. Můžete zde být prostě kým chcete.

V čem spočívá kouzlo chatu?

Chat je naprosto anonymní záležitostí. Když nechcete, tak o sobě nemusíte kromě přezdívky a hesla uvádět žádné údaje. S novou přezdívkou vytváříte i vaše nové já. Koneckonců již vaše přezdívka může napovědět mnohé o tom, jací jste. Přezdívky jako Drsňák, Superman, Mulder, Morpheus již dávají ostatním vědět s kým asi budou mít tu čest. Můžete být kým chcete a jak dlouho chcete. Fantazii se meze nekladou. Snad právě to je ten důvod, proč se stal chat tolik populární. Vaše nová identita může být jakákoliv. Můžete být agentem BIS, pracovníkem Ministerstva zahraničních věcí, či člověkem žijícím v Jihoafrické republice. Čím zajímavější přezdívku a původ si zvolíte, tím více budete pro ostatní zajímaví. Důležité je jen to, abyste to s tou zajímavostí nepřehnali, ostatní by vás pak mohli přestat brát vážně.

Ale koneckonců, když vás přestanou brát ostatní vážně, stačí si jen vytvořit novou identitu a jste tu znova – úplně nový člověk, s úplně novými názory, sny a ideály. To je to kouzlo. Když něco zkazíte, můžete začít znova, s naprosto čistým štítem. Můžete prožívat virtuální lásky, ale nemusíte prožít virtuální rozchody. Můžete být středem pozornosti, a když už přestanete ostatní bavit, tak přijdete pod novým jménem a můžete začít znova.

Chatuju v noci, přes den taky

Pro některé lidi se chat stává dokonce jakousi drogou. Takoví lidé se nedokáží delší dobou obejít bez svých přátel a musejí s nimi být stále v kontaktu. Právě zde přichází mobilní telefon jako jakási spása. Můžete chatovat v metru, v tramvaji, doma, v práci, prostě všude. Před několika lety se dokonce stal v Itálii případ, že jistý člověk trávil na internetovém chatu tři dny a tři noci (nepřetržitě) a vysvobodila ho až záchranná služba, kterou přivolali jeho přátelé z chatu, které o to požádal. Pro některé lidi se prostě chat stává únikem z reality, která pro ně bývá mnohdy až příliš krutá.

Chatujte z mobilu

Možnost chatovat přímo z mobilního telefonu u nás nabízí pouze Eurotel a Oskar. Uživatelé Paegase jsou tedy o tuto možnost prozatím ochuzeni. U Eurotelu platíte vždy cenu za odeslanou textovku dle vašeho tarifu plus poplatek za příchozí zprávu. Za vypsání seznamu místností platíte 0,75 Kč a za příjem něčího příspěvku zaplatíte 0,50 Kč. U Oskara je situace o něco příznivější – za odeslání textovky do chatu platíte u tarifního programu Slyším Vás 5 Kč, u ostatních tarifních programů 2,50 Kč a u Oskarty 3,50 Kč. Žádné poplatky za příchozí zprávy zde neplatíte. Pokud tedy toužíte po tom, okusit kouzlo chatu na vlastní mobil, tak můžete začít právě u vašeho mobilního telefonu.
Diskuze (16) Další článek: Stručně ze světa mobilů: není všechno zlato, co se Nokia

Témata článku: Ostatní, Anglické slovo, Záchranná služba, Mobil, Mimořádný úspěch


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15