Chceme nový Nokia Communicator?

Nokia 9210i Communicator je svébytné zařízení, které se svou koncepcí výrazně odlišuje od dnešních chytrých telefonů a komunikátorů. Přijde-li pokračovatel modelu 9210i na trh, najde si své uživatele? Obstojí v souboji s MDA II, Sony Ericssonem P900 a dalšími?
Chceme nový Nokia Communicator?

Osobně už velmi nedočkavě vyhlížím nástupce starého Nokia 9210i Communicatoru, ale zároveň vím, že se nabízí otázka: pokud se nového modelu dočkáme, najde si ještě na trhu své uživatele? Má vůbec zařízení s plnou klávesnicí šanci prosadit se a obstát před konkurencí?

Není těžké vyjmenovat nedostatky modelu 9210i, jsou jich desítky. A vzhledem k tomu, že mi nejsou cizí ani kapesní počítače na platformě Pocket PC, neubráním se srovnání: proč věřím více kalendáři v komunikátoru nežli v PDA? Proč jsem vlastně ještě komunikátor nestrčil do šuplíku a nepoužívám jen kapesní počítač?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 9210i Communicator

Komunikátor od slova komunikovat

Nokia Communicator 9210i má spoustu chyb, největší je zejména v absenci GPRS. Technologie HSCSD je pro přenos dat výhodná, avšak oproti GPRS je efektivní snad jen při práci s poštou. A co víc, ne každý uživatel je zákazníkem Eurotelu. GPRS prostě chybí, již při uvedení 9210i bylo standardem a s odstupem času se tento deficit ještě prohlubuje. Zato internetový prohlížeč považuji za velmi zdařilý, poradí si s většinou stránek a čtení je díky rozměrům a rozlišení displeje podstatně pohodlnější, nežli na kapesních počítačích Pocket PC. Na druhou stranu Opera je v porovnání s Pocket Internet Explorerem výrazně pomalejší.

Současné 9210i také chybí Bluetooth a vzhledem k přítomnosti slotu pro karty MMC a nikoli SDIO není možné funkce rozšířit. Kouzlu Bluetooth sluchátek podlehlo již mnoho uživatelů a také synchronizace „vzduchem“ je příjemnější, než neustálé připojování kabelu (zvláště na cestách při synchronizaci s notebookem). Nový Communicator by mohl být také o něco menší a lehčí, uvítali bychom určitě i rychlejší procesor a víc paměti.

Neberte nám klávesnici

Podle vyjmenovaných negativ by se mohlo zdát, že je dnes komunikátor vlastně zbytečný. Nedovolí každému rychlou práci s e-maily a není nadupán moderními technologiemi. Proč je tedy stále tak oblíbený? Má totiž něco, co ostatní komunikátory ani chytré telefony nemají: plnohodnotnou alfanumerickou klávesnici. Všiml jsem si, že když si chci zapsat položku do kalendáře, sáhnu raději po komunikátoru než po PDA, a to i přesto, že mi kalendář platformy Pocket PC přijde funkčně lepší. Mluvím-li o pohodlí při psaní, nesmím opomenout ani textové zprávy. Opět mohu spílat na neodpočítávání znaků, ale kvalitní klávesnice mě donutí na vše špatné zapomenout.

Plnohodnotnou klávesnici nemůže překonat malinká softwarová náhražka, která se zobrazí na displeji, ani rozpoznávání psaného textu. Pamatuji si sice, že když jsem kupoval svůj první iPaq, prodejce mě přesvědčoval, že rozpoznávání písma je podstatně rychlejší než klávesnice Psionu Revo - to ale není samozřejmě pravda. Klávesnice je prudce návyková věc, a to i pro uživatele, kteří zrovna nehodlají na komunikátoru psát dlouhé články.

7700? Kdepak!

Minulý týden Nokia představila nový multimediální přístroj s označením 7700 (přečtěte si podrobný článek). Umí toho opravdu hodně, jen co je pravda, nemůže však být nástupcem staršího komunikátoru, protože Nokia mu nepřisoudila tu nejpodstatnější část: klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Nokia 7700

Na nový komunikátor si musíme ještě počkat a doufat, že Nokia vidí uživatele, pro něž je plnohodnotná klávesnice tak důležitá, že i přes absenci moderních technologií stále zůstávají u stařičkého modelu.

Otázky do diskuse: Má plnohodnotná klávesnice na mobilním zařízení smysl, nebo lze stejného efektu dosáhnout i rozpoznáváním ručně psaných znaků, softwarovými klávesnicemi a dalšími metodami?

Diskuze (70) Další článek: Petice uživatelů Sony Ericsson P800: chceme stejné funkce jako má P900!

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15