Chcete měřit plavání pomocí hodinek? Naučte se základní pravidla

Některé sportovní hodinky umí podrobně měřit plavání, případně vést plavecký trénink. Je zde však několik fyzikálních a technologických omezení, o kterých je dobré vědět. Pokud uvažujete o koupi plaveckých hodinek, je dobré se zamyslet nad způsobem využití – základní rozdělení je na plavání v bazénu a plavání v přírodě.

Plavání v bazénu

Měření a záznam plavání v bazénu je jednodušší než měření plavání ve volné vodě. V akci zde není GPS přijímač, ale jen pohybová čidla. Při umístění hodinek na zápěstí senzory sledují pohyb, hodinky jej vyhodnotí a jsou schopné identifikovat otočku na konci bazénu, plavecký styl (kraul, znak, prsa, motýlek) a změřit počet záběrů ruky, které jsou potřebné pro uplavání jedné délky. Jediné, co je před plaváním potřeba hodinkám zadat, je délka bazénu.

Na základě známé délky a detekce otoček na konci bazénu počítají hodinky uplavanou vzdálenost, ale také časy u jednotlivých délek, případně časy odpočinku mezi jednotlivými úseky plavání.

Plavecké hodinky Garmin umí v bazénu mnohem více, než jen změřit a zaznamenat vzdálenost. Pomocí tlačítka LAP (při běhu odděluje jednotlivé úseky) je při plavání možné oddělit aktivní intervaly od odpočinku. Pokud máte pevně daný tréninkový plán, hodinky vám jej pomohou dodržet.

Např. pokud máte za úkol plavat 10×100 metrů a každou stovku startovat v 1:50 min., hodinky vám po doplavání ukážou, kdy budete startovat další interval. Stejně tak v případě, že máte plavat 10x 100 metrů s přestávkou 15 vteřin mezi intervaly, nebo 10x 100 metrů zrychlovaně. Plavecké a odpočinkové intervaly jsou na displeji jasně identifikovatelné podle barvy pozadí: plavání – bílé pozadí ciferníku, odpočinek – tmavé pozadí. Pokud si po startu nejste jisti, zda jste spustili stopky, stačí letmo kouknout na displej a ověřit barvu pozadí.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka měření dat při plavání v bazénu. Podrobná data můžete prostudovat v tréninkovém deníku Garmin Connect.

Složitějším úkolem při plavání v bazénu je měření srdečního tepu. Optické snímače v hodinkách bývají v bazénu automaticky vypnuté a pro měření tepu je nutné použít speciální hrudní pásy, které jsou určené pro plavání. Do bazénu je nejvhodnější hrudní snímač HRM SWIM, který má v místech kontaktu s tělem přilnavou úpravu, která zajišťuje stálost na hrudi i během kotoulových obrátek.

Hodinky, které umí měřit plavání v bazénu: Garmin Vívoactive3, Instinct, Forerunner 245, Forerunner 645, Forerunner 735, Forerunner 935, Forerunner 945, Fénix5, Fénix5 Plus a další.

Diskuze (3) Další článek: Grafenové baterie se blíží! Samsung je má do smartphonů integrovat do dvou let

Témata článku: Chytré hodinky, Hodinky, GPS, Garmin, Měření, Návody, Tipy a triky, Garmin Pay, Sport, Fénix, Instinct, Zak, Ironman, Vzdálenost, Motýl, Garmin instinct, Garmin Connect, Plavecký styl, Příroda, Přesnost, Plavec, Plavání, Bazén


Určitě si přečtěte

RECENZE: Poco F2 Pro – bestseller, kterým si Xiaomi samo vypálilo rybník

RECENZE: Poco F2 Pro – bestseller, kterým si Xiaomi samo vypálilo rybník

** Výbavou se vyrovná vlajkovým modelům řady Mi ** Je však o mnoho tisíc levnější a nabízí Dual SIM ** Kompromisy ale čekejte od foťáku

Martin Miksa | 10

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 12