Chcete mobil bez klávesnice?

Klávesnice současných přenosných zařízení jsou stále menší a menší a práce s nimi není zrovna pohodlná. Právě proto je velmi zajímavá klávesnice virtuální, která je již skutečností.
Chcete mobil bez klávesnice?

Před nějakou dobou se na internetu objevily první informace doplněné obrázky pochybného původu znázorňující osobu píšící textovou zprávu či wordový dokument na nějaké neviditelné, světelné klávesnici, promítané příslušným zařízením na desku pracovního stolu.

Abych se přiznal, nikdy jsem těmto zprávám nevěnoval příliš pozornosti a podobné výstřelky považoval spíše za zdařilou fotomontáž, než za skutečně existující a reálně využitelný produkt. Ašak návrh řešení americké společnosti Canesta mne přesvědčil, že takhle nějak to skutečně půjde - Canesta totiž vyvinula a v současné době začíná nabízet výrobcům svůj vývojový kit s touto technologií.

Klepněte pro větší obrázek
Vývojový kit není žádný drobeček - vidíte dobře modrou plastovou fólii?

Po prostudování všech informací jsem si hodně věcí týkajících se virtuálních klávesnic skutečně ujasnil. Předně zapomeňte na to, že váš mobil již dnes bude virtuální klávesnici na desku pracovního stolu (či na jakoukoli jinou podložku) promítat. Nebude.

Všemi deseti?

Celé zařízení totiž pouze pozoruje, zaznamenává a vyhodnocuje pohyb předmětů v těsné blízkosti snímací jednotky - a je tedy úplně lhostejné, zda se jedná o vašich 10 - n (kde n je v ideálním případě rovno nule) prstů, či o tužku drženou v uzavřené dlani.

Ptáte se teď tedy, jak se orientovat na neviditelné klávesnici? Jednoduše - klávesnice jako taková příliš neviditelná není. Protože ji zařízení nedokáže a také nemůže na desku stolu promítat, dostanete současně se zařízením jednu klávesnici skutečnou, vyrobenou z tenké plastové fólie. Výhodou tohoto řešení je snadná lokalizace klávesnice - prostě se na fólii vytiskne jiné rozložení znaků.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zleva: světelný senzor, senzor pohybu, projekční senzor.

S promítáním klávesnice to je krapet složitější - přestože je k dispozici také senzor, který dokáže obraz klasické klávesnice na blízkou podložku i promítnout, stále je tento způsob daleko více chybový a nepřesný, než současné řešení s předtištěnou plastikovou fólií.

Podle všeho to také vypadá, že bez této rozložené fólie před snímacím prvkem nepůjde nic napsat - na této plastové předloze klávesnice jsou totiž zvláštní fosforeskující značky, podle kterých se celý systém orientuje a podle jejich momentální viditelnosti či neviditelnosti vyhodnocuje, které písmeno je právě pod kterým vaším prstem.

Hudba budoucnosti

Jste také jako já zklamáni, že se zase žádná revoluce nekoná, a že než s sebou tahat neskladnou plastovou fólii, budete raději ťukat své textovky i nadále na titěrných kláveskách vašeho mobilu? Nebuďte, protože určitě není o co stát - taková virtuální klávesnice sice vypadá jako zajímavá věc, avšak nikdy zřejmě příliš pohodlná nebude. I když uvidíme, jak to vše dopadne - především zdokonalení projekčního senzoru by mohlo celým odvětvím pořádně zamávat.

Témata článku: Ostatní, Klávesnice, Zajímavá věc, Mobil

Určitě si přečtěte

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

** Zenfone 4 je nejdůležitější smartphone aktuálního portfolia Asusu ** Zařízení vyšší střední třídy je dělané na míru masového zákazníka ** Největší překážkou může být až příliš odvážně nastavená cena

26.  11.  2017 | Láska Jan | 19

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Kinect končí. Zdá se, že nás futuristické ovládání prostě nebaví

Kinect končí. Zdá se, že nás futuristické ovládání prostě nebaví

** Microsoft ukončil výrobu ovládání Kinect ** Touží vůbec lidé po sci-fi ovladačích? ** Bude tu myš a klávesnice i za sto let?

28.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 5